Supertramp

retrobabyboy

RetroActive
Joined
4 Οκτ 2020
Μηνύματα
328
Αντιδράσεις
548
Ένα από τα λιγότερο γνωστά εν Ελλάδι συγκροτήματα της βρετανικής pop-rock σκηνής οι Supertramp μεσουράνησαν στα μέσα της δεκαετίας του 1970 με το album Crime of the Century. Τη μπάντα αποτελούσαν οι Rick Davies (keyboards, Wurlitzer, πιάνο, lead vocals), Roger Hodgson (κιθάρες, πιάνο, synthesizer, lead & backing vocals), Dougie Thomson (μπάσο, backing vocals), John Helliwell (σαξόφωνο, backing vocals) και Bob Siebenberg (drums).

1668742437930.png

Από τα πιο δημοφιλή albums του group συγκαταλέγεται ασφαλώς το Breakfast in America που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων το ομώνυμο τραγούδι και το Logical Song. Και τα δύο γράφτηκαν από τους Roger Hodgson και Rick Davies.

1668749571710.png

Το 1983 ο Hodgson και ο μπασίστας Dougie Thomson αποχωρούν από το group ακολουθώντας από κοινού solo καριέρα ενώ πρόσφατα ο Davies ματαίωσε τις εμφανίσεις του λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας καθώς το 2015 διαγνώστηκε με πολλαπλό μυέλωμα στα οστά.

1668749510029.png

Οι παλιότεροι θα θυμούνται ίσως την ιστορική συναυλία στο Παρίσι που προβαλλόταν συχνά από τη ΥΕΝΕΔ από το 1979 ως το 1981.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Σπουδαία Βρετανική μπάντα με πολλά αγαπημένα track,. Έχω την εντύπωση πως έχω δει την εν λόγω συναυλία στην ΥΕΝΕΔ!

Βάζω ένα που μου αρέσει (όχι δεν είναι τo School).

Supertramp - Give A Little Bit (1977)

 
Δεν είσαι και ο μόνος καθώς κι εγώ ο ίδιος τη παρακολούθησα όταν ήμουν ακόμα πιτσιρικάς.

Το τραγούδι που ξεχωρίζει περισσότερο από το δίσκο Even In The Quietest Moments δεν είναι άλλο από το Fool's Overture καθώς περιλαμβάνει στοιχεία από ιστορικά γεγονότα που έλαβαν χώρα στο Ηνωμένο Βασίλειο κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Στις πιο πρόσφατες εμφανίσεις του ο Hodgson ερμήνευσε το κομμάτι συνοδεία πολυμελούς συμφωνικής ορχήστρας.


Ένα από τα στολίδια του δίσκου Crime of the Century που φέρει τη σφραγίδα του Rick Davies στο Wurlitzer με τον Roger Hodgson στην ηλεκτρική κιθάρα και τον John Helliwell στη ντουντούκα και το σαξόφωνο: Bloody Well Right

Απόσπασμα από τη συναυλία που δώθηκε στο Παρίσι το 1979 στα πλαίσια της περιοδείας για τη προώθηση του album Breakfast in America.

 
Υπέροχο το Fool's Overture, πραγματικά. Φίλε retrobabyboy βλέπω και ακούω μία μπάντα σαν τους Supertramp και εντυπωσιάζομαι, για να μην πως πως κυριολεκτικά μένω μ...ς. Από την μουσικότητα θες, την μελωδία, την γνώση, την ένωση τόσο διαφορετικών οργάνων, στοιχείων, ειδών μουσικής. Λες και βρέθηκαν κάποιες διάνοιες και είπαν ας παίξουμε μουσική. Βασικό αυτό έγινε. Και είναι τόσες πολλές οι μπάντες αντίστοιχης ποιότητας εκείνης της εποχής. Και έρχομαι στο σήμερα, στο τώρα, γυρνάω τους σταθμούς στο ράδιο να ακούσω τις επιτυχίες του σήμερα. Η μουσική είναι αναζήτηση, και πάντα αναζητώ. Λοιπόν, τόσο μέτρια τραγούδια, τόσο τίποτα πως είναι δυνατόν. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι σε τράπ μουσική (άλλωστε αυτό είναι ένα ρεύμα και εμένα μου αρέσει) ή σε εξαιρέσεις που προέρχονται είτε από τον χώρο της ηλεκτρονικής μουσικής, είτε της εναλλακτικής ροκ ή μέταλ σκηνής. Βλέπω σε κάποιο μουσικό κανάλι το βράδυ, γυναίκες με υπερμεγέθεις πισινούς να τους ανεβοκατεβάζουν με ταχύτητα και ταυτόχρονα από πίσω να ακούγεται ένα μονότονα ενοχλητικό τύπου ραπ κομμάτι. Είναι ομολογώ διασκεδαστικό και γελάω, αλλά μουσικά είναι τίποτα. Και μάλλον απευθύνεται σε σύγχρονους νέους ανθρώπους λυπάμαι που το λέω, περιορισμένης μουσικής αντίληψης. Και κάποιοι, ας πούμε, περισσότερο ψαγμένοι, σταθμοί με παραγωγούς με άποψη και βραχνές αισθησιακές φωνές, αναγκασμένοι (να υποθέσω) να παίζουν καθημερινά τα ίδια μέτρια τραγούδια, προωθώντας ένα συγκεκριμένο ύφος και στιλ που στις μετρήσεις ακροαματικότητας κρατάει τον σταθμό σε υψηλές θέσεις.

Ξέφυγα λίγο το ξέρω, sorry για το off-topic φίλε retrobabyboy. Φταίει η μουσική μου τρέλα.

Πάμε να ακούσουμε Supertramp και Child of Vision (1979) σε live εκτέλεση του 2013 από την μπάντα του Roger Hodgson.

 
Πραγματικά με στεναχώρησε πολύ η είδηση για το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει εδώ και καιρό ο Rick Davies και τον τιτάνιο αγώνα που δίνει με τον καρκίνο. Εύχομαι να το ξεπεράσει γρήγορα και να βγει νικητής από τη μάχη με την επάρατη νόσο.

 
Έχω την εντύπωση πως έχω δει την εν λόγω συναυλία στην ΥΕΝΕΔ!
Υπήρχαν επίσης στιγμιότυπα από τη συναυλία που έδωσε το group στον Καναδά στις 12 Απριλίου εκείνου του έτους.

 
Πίσω
Μπλουζα