SymbifaceII HELP

AmegaS

RetroN00b
Joined
8 Φεβ 2009
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
0
Γεια σας!

Αγόρασα πριν μερικές μέρες το SymbfaceII και προσπαθώ να βρω μια άκρη με το installation..

Στο site του hardware δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες οδηγίες (το αναφέρει άλλωστε...) και γιαυτο το λόγο θα προτημούσα να μιλήσω με καποιον που εχει εμπειρία στο θέμα..

Για παράδειγμα:

-θα πρέπει να το συνδέσω με τροφοδοτικό από pc(υπάρχει άλλος τρόπος)? πρεπει να βρω καποιο σηγκεκριμενο?

-Ποια memory card είναι συμβατή?

-Υπάρχει δυνατότητα usb σύνδεσης?

Αυτά για την ώρα!

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!!

:shake:
 
Καλησπέρα φίλε !

Εδώ κι εδώ ,είδες αν σε καλύπτουν όσα έχουν ήδη αναφερθεί ;
 
Απ΄ ότι διάβασα δεν μιλάει κανείς γιαυτά που με ενδιαφέρουν..
 
Τότε οι Amstradολόγοι μας θα σπεύσουν να σε βοηθήσουν σύντομα πιστεύω...
 
AmegaS είπε:
Γεια σας!
Αγόρασα πριν μερικές μέρες το SymbfaceII και προσπαθώ να βρω μια άκρη με το installation..

Στο site του hardware δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες οδηγίες (το αναφέρει άλλωστε...) και γιαυτο το λόγο θα προτημούσα να μιλήσω με καποιον που εχει εμπειρία στο θέμα..

Για παράδειγμα:

-θα πρέπει να το συνδέσω με τροφοδοτικό από pc(υπάρχει άλλος τρόπος)? πρεπει να βρω καποιο σηγκεκριμενο?

-Ποια memory card είναι συμβατή?

-Υπάρχει δυνατότητα usb σύνδεσης?

Αυτά για την ώρα!

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!!

:shake:
Καλησπέρα. Είσαι πολύ τυχερός που κατάφερες και πρόλαβες να την αγοράσεις. Στο θέμα μας. Το πώς ξεκινάς το λειτουργικό θα το βρεις σε ένα από τα θρεντς που σου έβαλε ο Μάνος πιο πάνω. Για το πως θα τη συνδέσεις τώρα, δες πρώτα τις 2 πιο κάτω φωτογραφίες που δείχνω πώς έχω συνδέσει εγώ τη δική μου με τη χρήση ενός AT(X) τροφοδοτικού:

picture.php


picture.php


Εχω πάρει λοιπόν ένα τροφοδοτικό από PC, ΑΤ ή ΑΤΧ δεν έχει σημασία με την προϋπόθεση να έχει διακόπτη ON/OFF. Εχω κόψει ένα βύσμα του από αυτά που τροφοδοτούν με ρεύμα έναν σκληρό δίσκο 3.5", έχοντας όμως αφαιρέσει το κόκκινο(12V) και το διπλανό του μαύρο αφου η SF2 χρειάζεται 5V. Οπότε, μας μένουν τα 5V (το κίτρινο και το άλλο μαύρο). Το πώς θα τα συνδέσεις στην SFII, φαίνεται στη δευτερη φωτογραφία. Τώρα, σίγουρα θα ταιριάζει κάποιο από τα non-PC τροφοδοτικά της αγοράς , αρκεί να έχουν output 5V, και μάλιστα, απ'ο,τι θυμάμαι, ΑΥΣΤΗΡΑ 5V, ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Πάντως με ένα τροφοδοτικό PC τροφοδοτώ και τον 6128 και την κάρτα και το δίσκο μου (εχω καλώδιο SCART έχοντας καταργήσει την οθόνη).

Στο θέμα της memory card που αναφέρεις και προφανώς θα εννοείς κάρτα CF σε IDE αντάπτορα, εγώ έχω δοκιμάσει 4 τέτοιους αντάπτορες με απόλυτη αποτυχία. Δε φταίνε οι κάρτες. Ειναι Kingston (αυτές με τα γαρύφαλλα στο ταμπελάκι τους) και παίζουν όπου κι αν τις έχω δοκιμάσει με αυτούς τους αντάπτορες (από Acorn μεχρι Amiga και Spectrum). Ενας άλλος φίλος όμως, ο teflon, που σίγουρα θα απαντήσει κι αυτός, είχε επιτυχία. Εάν τώρα βάλεις δίσκο τα πράγματα είναι πολυ πιο εύκολα, αφου απλώς φτιάχνεις ένα partition όσο είναι ο δίσκος που έχεις (max 128GB), το φορμάρεις σε FAT32 (ή FAT16 εάν είναι μέχρι 2GB) και απλώς τον δηλώνεις στο λειτουργικό. Το βρίσκω υπερβολικό να φτιάξεις partition πάνω από 2GB αφου όλα τα παιχνίδια δεν είναι πάνω από 1-1.5GB. Καλύτερα να βρεις έναν παλιό, αφου η ταχύτητά τους σε στροφές δεν επηρρεάζουν την ταχύτητα του όλου συστήματος(είτε 7200 είτε 5400 rpms, η ανάγνωση από αυτούς θα είναι η ίδια λόγω των περιορισμένων δυνατοτήτων του 6128). Υπόψην ότι το Symbos είναι ήδη φορτωμένο μέσα στην EPROM της κάρτας και αυτό το καταλαβαίνεις όταν θα ανοίξεις το 6128 σου (έχοντας ανάψει πρώτα το σκληρό δίσκο και μετά την SFII) όπου θα δεις το λογότυπο του Symbos κάτω από το λογότυπο της Locomotive Basic και πάνω από την ένδειξη Ready. Το Symbos χρειάζεται και τη δισκέτα Apps (χωράει σε μια πλευρά μιας δισκέτας 3") για να τρέξεις και τις υπόλοιπες εφαρμογές, όπως π.χ. το Control Panel όπου κάπου εκεί δηλώνεις και το σκληρό δίσκο.

USB δεν έχει η SFII, αλλά θα έχει η SFIII. Διάβασε όλο το θρεντ γιατί λέει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα γι'αυτήν.

Μπερδεγουέι, καλωσήρθες. Με βάση το nickname σου, υποθέτω πώς είχες κάποιο κόλλημα με το παιχνίδι Amegas στην Amiga.


ΥΓ. Πρώτα ανοίγουμε την κάρτα (και εάν έχουμε και σκληρό, πρώτα αυτόν, γιατί η κάρτα δε θα τον δει εάν τον ανάψουμε εκ των υστέρων) και μετά το 6128 και τα κλείνουμε με την αντίστροφη φορά!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ήρθες AmegaS !

(Μια και γράψαμε τα ίδια με τον Νικό, αλλά με πρόλαβε ....... :eviltongue: Θα αφησω μόνο τα του τροφοδοτικού μέχρι εκδικαστεί η υπόθεση ) :p

Α) Μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε τροφοδοτικό από PC ή κάποιο μετασχηματιστή 12v (όχι μεγαλύτερο), αλλά καλύτερα να προτιμήσεις το πρώτο, γιατί θα χρειαστεί να δώσεις ρευμα και στον δίσκο που θα κουμπώσεις στην SF II ή ακόμα και κάποιο εξωτερικό φλοππυ που μπορει να βάλεις στο 6128. Αν βάλεις τροφοδοτικό προτίμησε να είναι ένα παλιο ΑΤ με διακόπτη, επίσης πρέπει να ξέρεις οτι το κιτρινο καλώδιο του molex δίνει +12V και το κόκκινο +5V.

Στην SF II θα χρειαστείς 12V οπότε στην πράσινη κλέμα (που βρίσκεται στην μέση περίπου της SF II) θα βάλεις στην θέση του + το κίτρινο καλώδιο και στο - ένα μάυρο.

EDIT: ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!! Νίκο ουτε το ΕΚΑΒ τόσο γρηγορα :D :D:D:D Αμεση Βοήθεια... :D

 


Δε με λες ομως? Το κοκκινο δίνει 12V και το κίτρινο 5V ? Ε????

Θα σε χτυπήσω ρε !!!! :D :D:D:D:D:D:D

Αλλαξε το τώρα ..... :p

Αν ήθελε η SF II 5V στα αλήθεια, τωρα ο AmegaS Θα έκλαιγε με μαυρο δάκρυ..... :D :D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Φαίνεται απλό!

Αλήθεια, ξέρετε που μπόρει να βρει κανείς τις μνήμες επέκτασης για τον Amstrad 6128? Νομιζω είναι της dk tronics ή κάτι τέτοιο..

Παω να κάνω δουλειά αμέσως..

:bow:
 
AmegaS είπε:
παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!Φαίνεται απλό!

Αλήθεια, ξέρετε που μπόρει να βρει κανείς τις μνήμες επέκτασης για τον Amstrad 6128? Νομιζω είναι της dk tronics ή κάτι τέτοιο..

Παω να κάνω δουλειά αμέσως..

:bow:
Μα με την Symbiface II δεν τις χρειάζεσαι. Εχεις ήδη άλλα 512kb ram και 512kb ROM .
 
ίσως δεν κατάλαβα καλα αλλά ένα document που κατέβασα γράφει πως σε περιπτωση που το cpc δεν έχει extra mem τότε πρέπει να βγει το background κλπ.. Γιατί να γράφει κάτι τέτοιο?

:wait2:
 
teflon είπε:
Δε με λες ομως? Το κοκκινο δίνει 12V και το κίτρινο 5V ? Ε???? Θα σε χτυπήσω ρε !!!! :D :D:D:D:D:D:D

Αλλαξε το τώρα ..... :p

Αν ήθελε η SF II 5V στα αλήθεια, τωρα ο AmegaS Θα έκλαιγε με μαυρο δάκρυ..... :D :D:D:D
Πωπω ρεζίλι έγινα!!!!!! Τί βλαξ!!!!!! Από πιτσιρικάς τα μπέρδευα συνέχεια, κι όταν τα έμαθα κάποτε, μου'μεινε το χούι. :( :( :( :(

AmegaS είπε:
ίσως δεν κατάλαβα καλα αλλά ένα document που κατέβασα γράφει πως σε περιπτωση που το cpc δεν έχει extra mem τότε πρέπει να βγει το background κλπ.. Γιατί να γράφει κάτι τέτοιο?:wait2:
Εννοεί ότι εάν τρέχεις το Symbos με τα στοκ 128ΚΒ του 6128 ΧΩΡΙΣ τη χρήση της Symbiface, τότε ναι δε φτάνει η μνήμη του υπολογιστή.
 
Κατάλαβα..!

Θα πρέπει να αγοράσω τελικά καινούργιο τροφ. Το παλιο που έχω δεν παίζει..

GRRR

Nαι έχει σχέση με το Αmegas στην αγαπημένη Amiga..

Πρόσφατα αγόρασα και μια 1200 (είχα την 500)..

Εχω και c64 (με mmc), Spectrum (48, +, +2, +3), atari 800xl (με εσ hd laptop, και μνήμη 1gb) , και διαφορες κονσόλες κλπ

διαβασα ενα κειμενο (του RYGAR) για το Atari 7800.. Κρίμα που δεν ήξερα το site τοτε..

Eίχα το ίδιο πρόβλημα (uk ver)..

Θα το δοκιμάσω τώρα (παρολο που έχω 2ρο 7800)
 
Φιλε μου καλοριζικος και εσυ!Αυστηρα τροφοδοτικο απο pc για προστασια και οχι τα αλλα που δινουν οσο θελουν.Αν και ολη η προστασια της καρτας ειναι το τσιπακι με τα 8 ποδαρακια διπλα απο την πρασινη κλεμα το LM 2465N-5 που μοιραζει τις τασεις σε ολα τα κυκλωματα το ΟΝ-OFF απο τον Amstrad κλπ.Πηρα 2-3 απο τον Φανος Ηλεκτρονικα γιατι η Δεη μας ειναι κορυφη στην σταθεροτητα της τασης :) ).Εκανα φορματ 2 δισκους και σε φατ και σε φατ32.Παλι τιποτα.Τα ROMS B,C,D δε τα περναει.Μονο το A δεχετε.Παιζουν ρολο το C ας πουμε για το δισκο?Αλλα roms οπως parados κλπ ok.Καποια λεπτομερεια μου διαφευγει πια.Μετα ας πουμε περναω το symbos ως dsk μεσα η χυμα τα αρχεια?
 
Γεια χαρα και πάλι!

Τα xp μου δίνουν επιλογή format μόνο NTFS . Υπάρχει άλλος τρόπος ώστε να κάνω format fat32 ή 16 (ποιο είναι προτιμότερο)??

Επίσης το τροφοδοτικό που αγόρασα (chieftec) έχει στο κάθε άκρο, 2 μαυρα καλώδια, 1 κοκκινο και 1 κίτρινο.. Και τα 2 μαυρα είναι το ίδιο? Δηλαδή βάζω όποιο θέλω?

Φίλε cpc-man απ' ότι κατάλαβα τα roms δεν υπάρχει λόγος να τα πειράξεις!

:cool:
 
Τα πειραζεις φιλε.Τωρα μπηκα και εγω στο νοημα.Λοιπον οπως μου ειπαν και μενα τα παιδια χθες κατεβαζεις το partition magic 8 [edited by manos426f:Φίλε μου,διάβασε τους κανόνες του forum απαραιτήτως...] οταν θα κανεις partition σε fat h fat 32 θα κανεισ τικ την επιλογη οχι Logicall αλλα primary τζαμπερομενος σε Master o δισκος.(Εγω γιαυτο κραταο εναν 286.Απο το setup ειχες επιλογη για format partitions kai low level format) :) ).Απο τα καλωδια οποιο μαυρο θες.Ειναι το -.και το κιτρινο ειναι +.Αυτα ειναι στανταρ μη τα φοβασαι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AmegaS είπε:
Γεια χαρα και πάλι!
Τα xp μου δίνουν επιλογή format μόνο NTFS . Υπάρχει άλλος τρόπος ώστε να κάνω format fat32 ή 16 (ποιο είναι προτιμότερο)??

Επίσης το τροφοδοτικό που αγόρασα (chieftec) έχει στο κάθε άκρο, 2 μαυρα καλώδια, 1 κοκκινο και 1 κίτρινο.. Και τα 2 μαυρα είναι το ίδιο? Δηλαδή βάζω όποιο θέλω?

Φίλε cpc-man απ' ότι κατάλαβα τα roms δεν υπάρχει λόγος να τα πειράξεις!

:cool:
Τί partition έχεις φτιάξει; Εάν είναι πολύ μεγάλο, λογικό να μη σου δίνει δυνατότητα για Fat32. Παιδιά, εάν βρείτε ένα δίσκο μεχρι 20GB είστε ΟΚ. Μη βάλετε καινούριο. Αφου δε σου δίνει αυτή τη δυνατότητα, για να το φορμάρεις ως FAT32 (με την προϋπόθεση να μην ξεπερνά ο δίσκος τα 128GB), άνοιξε ένα command prompt και γράψε: format <γράμμα-δίσκου>: /FS:FAT32 και πάτα Enter.

CPC-MAN είπε:
Τα πειραζεις φιλε.Τωρα μπηκα και εγω στο νοημα.
Μα είπαμε πιο πάνω ότι η SF2 είναι έτοιμη με το λειτουργικό φορτωμένο! Φιλε Amegas, ασε τις Roms της SF2 στην ησυχία τους, και αναφέρομαι στις θέσεις 10-13. Στις υπόλοιπες μπορείς να φορτώσεις ό,τι θες. Ενα καλό λειτουργικό που μπορείς να βάλεις είναι το Parados που αναγνωρίζει δισκέτες 720ΚΒ, εάν βέβαια έχεις συνδέσει φλοπι 1.44. Το πού θα το βρεις, δε γνωρίζω όμως και παρακαλώ να μη βάζετε λινκς με τέτοια. CP/M επίσης μπορείς να βάλεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oxi δεν σκοπευω να πειράξω τις roms.. O cpc-man το πρότεινε..

Οταν λες 10-13 τι εννοεις? εγώ βλέπω 1-8.. Πως βάζω αρχεια roms ?

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξείς:

Εχω κανει 2 partion fat32 (με την βοηθεια του magic partition) και στο 1 εχω περάσει το apps (όλα τα αρχεία/dir από το zip αρχειο που κατέβασα από το site).

Οταν ανοιξω τον amstrad/sf2 κλπ Θα δω κανονικα τους δισκους μέσω sf2?

Δεν εχω τροπο να περάσω αρχεία σε δισκετα 3"..
 
AmegaS είπε:
Οταν λες 10-13 τι εννοεις? εγώ βλέπω 1-8.. Πως βάζω αρχεια roms ?
Δες στο άλλο θρεντ :D

AmegaS είπε:
Εχω κανει 2 partion fat32 (με την βοηθεια του magic partition) και στο 1 εχω περάσει το apps (όλα τα αρχεία/dir από το zip αρχειο που κατέβασα από το site).

Οταν ανοιξω τον amstrad/sf2 κλπ Θα δω κανονικα τους δισκους μέσω sf2?
Οχι δε θα τους δει. Πρέπει να τους δηλώσεις. Ρε, θα με αναγκάσετε να βγάλω έξω το 6128 μου :D

Μ'αρεσε που έφτιαξες 2 partitions, λες και δε θα σου φτάσει το ένα :D :D

Σε μια CF 2GB χωράνε όλα, αρκεί να σας παίξει.

Γνώμη μου είναι να αφήσετε κατά μέρος το Partition Magic που σίγουρα το'χετε σπασμένο, και να δοκιμάσετε το Parted Magic που είναι και free (οχι
 
εχμ..

Εχεις δίκιο, δεν το διατύπωσα σωστά..

Θέλω να πω, υπάρχει εντολή μεσα στην sf2 όταν ανοιξω τον amstrad με την οποία θα δω τον δισκο? Σε ρωταω γιατι εγραψες οτι πρέπει να βαλουμε μια δισκέτα 3" με το apps και μετα μεσω μιας εντολης οριζουμε τον δισκο.. Αν οντως ισχυει αυτο εγω δεν ξερω πως μπορω να το κανω

Εκανα partition για να βαλω στο 1 τα apps (διαβαζοντας τις μπερδεμενες οδηγιες του site της καρτας - προφανως εννοεις ότι δεν χρειαζόταν να γίνει αυτο).

Αλλη μια χαζοερώτηση τωρα.. Διαβασα στο thread οτι κανουμε τα dsk images δισκετες κλπ. Να υποθεσω οτι δημιουργουμε δισκ στον σκληρο που εχουμε συνδεσει? Ελπιζω ναι..!
 
Αμα δεν έχεις δισκέτες 3", είναι λίγο δύσκολο. Αμα έχεις drive 1.44 μονταρισμένο για 6128, τότε είναι πανεύκολο. Ακόμα κι αν έχεις περάσει τα Apps στο σκληρό, δε θα τον δεις χωρίς τη δισκέτα Apps, αφου το εργαλείο που δηλώνεις δίσκο, είναι μέσα σ'αυτά. Πάντως, η δήλωση του δίσκου αποθηκεύεται μεσα στη δισκέτα και όχι στη Rom του λειτουργικού. Αρα και να τον δηλώσεις με κάποιο τρόπο, θα πρέπει να έχεις δισκέτα 3" ή 3.5" για να το αποθηκεύσεις. Μπορείς να βρεις έτοιμο drive 3.5" στο Retromarket. Δοκιμασμένη λύση.

Πριν 1-1.5 χρόνο ένας τύπος στο ΕΒΑΥ, πούλαγε καλώδιο σύνδεσης 6128<->PC, το οποίο εμένα με έσωσε. Αυτός ο τύπος πλέον δεν υφίσταται δυστυχώς ως πωλητής. Και δε θέλω να το ανοίξω να δω τη συνδεσμολογία γιατί έχει βάλει μια πολύ ισχυρή σιλικόνη και δε θέλω να σπάσω το βύσμα που συνδέεται στο 6128 (αμα σπάσει το βύσμα, άντε βρες!).

Πιστεύω ότι η λύση είναι ένα drive 3.5", ως εξωτερικό, χωρίς να πειράξεις κάτι στα εντόσθια του 6128.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή με λίγα και απλά λόγια την πάτησα...

αντε να τα βρω τώρα..

Στο retromarket δεν εχει..
 
Πίσω
Μπλουζα