Tίτλοι τέλους και για το PC MASTER (303 τελευταίο τεύχος)

Wally είπε:
Ποσο θα κοστιζε στην εκδοτικη εταιρεια να βγαλει ενα τελευταιο τευχος? Τοσο καταστροφικη οικονομικη ζημια θα προκαλουσε?
@Getta συφωνω με τα λεγομενα σου εκει
Αυτό που έκαναν, να κλείσουν ένα τέτοιο ιστορικό περιοδικό με αυτόν τον τρόπο μη σεβόμενος την ιστορία του και κοροϊδεύοντας τους αναγνώστες τους τόσον καιρό, σίγουρα θα τους στοιχίσει περισσότερο από το να έβγαζαν ένα αντάξιο τελευταίο τεύχος. Προσωπικά θεωρώ ότι θα τους αξίζει κιόλας.
 
Το προβλημα ειναι πως απλα θα εβγαινε ενα τελευταιο τευχος, με καθυστερηση των παιχνιδιων και των νεων κατα δυο μηνες και κατι ψιλα. Γιατι να βγει ενα τετοιο τευχος; Θα ικανοποιουσε τον συναισθηματισμο καποιου να επενδυσει πανω σε ενα εντυπο οπου στη πραγματικοτητα θα ηταν αρπαχτη για τους τελευταιους ρομαντικους;

Απο την στιγμη που εγινε γνωστο οτι δεν υπηρχε καποια σκεψη στο να γινει ενα τελευταιο τευχος αφιερωμα στην πορεια και στην ιστορια του Τιμημενου περιοδικου, πιστευω πως καλυτερα ειναι να τελειωσει εστω ετσι. Λυπαμαι που ενας κουκος (Alkis21) δεν καταφερε να φερει την ανοιξη, οπως και λυπαμαι που δεν υπηρξε σοβαρη και αναλογη συνταξη του παρελθοντος. Στο περιοδικο τους τελευταιους μηνες ειδα αρθα που δεν πιστευα πως θα βρισκανε ποτε θεση στο pc master, η ποιοτητα τους ηταν ακομα χειροτερη και απο τους κακους και αστειους του χωρου.

Να'ναι παντα καλα οι ανθρωποι οπου εφεραν και καθιερωσαν το περιοδικο στη μορφη και στην ιδεα που το αγαπησαμε, δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να εμβαθυνουμε στην τραγικη τελευταια εικονα του. Ας σεβαστουμε το περιοδικο γιαυτο που ηταν και οχι γιαυτο που εγινε.
 
Fanzine incoming?!?!11 Με συντάκτες του PCM?!?!?!11

Μακάρι να προχωρήσει το εγχείρημα. Check out Kuv's Facebook page.

Μακάρι!!!

It ain't over yet...‪#‎pcmasterrace‬ ‪#‎phoenixrising‬ ‪#‎reincarnation‬

Just an idea: ο πυρσός έπεσε, θα τον σηκώσουμε;

Ανοικτό κάλεσμα σε όλους τους συντάκτες, αρχισυντάκτες, γραφίστες, καλλιτέχνες που έχουν περάσει από το επιτελείο για τη δημιουργία fanzine που θα συνεχίσει την πορεία του PCMaster, έστω και ανεπίσημα.

Reviews: ΟΧΙ. Νέα: ΟΧΙ. Συμφέροντα: ΟΧΙ.

Δηλώστε συμμετοχή και σχολιάστε. Πληροφορίες εντός.

Έχουν ήδη δηλώσει ενδιαφέρον και θα συμμετέχουν εθελοντικά, όποτε μπορούν, με όποιον τρόπο μπορούν και θέλουν, οι εξής:

Άλκης Πολυράκης (2012-2015)

Βασίλης Ξερικός (2009-2012)

Γιώργος Ζώκας (2012)

Φυσικά αποζητούμε και συμμετοχή πιο παλιών, όποιος μπορεί, ας προωθήσει/καλέσει παλιούς συντάκτες.

//DISCLAIMER: Η παρούσα αυθόρμητη, μη κερδοσκοπική πρωτοβουλία δεν συσχετίζεται με κανέναν τρόπο με τη Compupress SA.
https://www.facebook.com/chriskuv
 
Πολυ καλη ιδεα, παλαιοτερες αντιστοιχες προσπαθειες αλλωστε ηταν πετυχημενες, οπως πχ το byteme και το ragequit.
 
Πρώτα μας είπαν ότι το 305 θα είναι αποχαιρετιστήριο. Μετά, ότι το 305 δεν θα είναι αποχαιρετιστήριο, αλλά απλό τεύχος με λίγο από "αντίο". Μετά, ότι δεν θα υπάρξει 305, αλλά θα πρέπει να στριμώξουμε τα αντίο μας σε ό,τι σελίδες περίσσευαν από το τεύχος 304 που είχε ήδη στηθεί. Τώρα μας λένε ότι δεν θα υπάρξει καν τεύχος 304. Ας βάλουν μια τελεία, γιατί σε λίγο θα αρχίσουν να ανακαλούν και τα τεύχη που έχουν ήδη εκδοθεί.

Μια μέρα θα ανοίξω το στόμα μου για όλα αυτά, και θα ξεχάσω να το κλείσω. Αλλά όχι εδώ. Σε κάποια συνάντηση.
 
Ηρθα σε επικοινωνια με την compupress για να τους ρωτησω αν υπαρχουν παλαιοτερα τευχη του περιοδικου προς πωληση, και κατα ποσο ειναι εφικτο να βγουν προς πωληση σε καποιο καταστημα.

Η υπευθυνη μου απαντησε πως υπαρχουν παλια τευχη, οπου πωλουντε στην αρχικη τιμη κυκλοφοριας τους, διχως ωστοσο να γνωριζει για το ποια ακριβως τευχη υπαρχουν, μιας και δεν υπαρχει καποια βαση δεδομενων και θα επρεπε να παει να κοιταξει στην αποθηκη.

Το εκπληκτικο πραγμα ομως που ακουσα, ειναι πως θα κυκλοφορησει το τευχος 304!!!!!!!!!!

Της απαντησα πως συμφωνα με την επισημη σελιδα του περιοδικου, το τευχος 304 δεν θα κυκλοφορησει και πως το περιοδικο σταματαει να εκδιδεται, πραγμα που μου ειπε πως δεν γνωριζει και δεν εχει ενημερωθει γιαυτο!!!!

Δεν ξερω τι να πω ειλικρινα, προφανως ο επαγγελματισμος ειναι αγνωστη ενοια στις μερες μας!
 
Προσωπικά μου ακούγεται απολύτως φυσιολογικό. Και πριν κάνα χρόνο που έψαχνα κάποιον ποιο πάνω από αρχισυντάκτη δεν κατάφερα να βρω κανέναν μέσω των επίσημωv emails
 
nkary είπε:
Προσωπικά μου ακούγεται απολύτως φυσιολογικό. Και πριν κάνα χρόνο που έψαχνα κάποιον ποιο πάνω από αρχισυντάκτη δεν κατάφερα να βρω κανέναν μέσω των επίσημωv emails
Μα δεν μιλησα με συντακτη, με υπευθυνη στο τμημα των συνδρομων και παλαιοτερων τευχων μιλησα στο τηλεφωνο!

Δεν μπορω να πιστεψω ακομα πως -υποτιθεται- σοβαρη πανελλαδικη εταιρια δεν εχει καν ενημερωσει τους υπαλληλους και συνεργατες της για το οτι κλεινει το pc master! Οταν της ειπα οτι εχει βγει στην επισημη σελιδα στο facebook μου ειπε πως δεν εχει ακουσει κατι!!!
 
χαχαχα ναι έχεις δίκιο, το "μου ακούγεται απολύτως φυσιολογικό" το έγραψα ειρωνικά ;)
 
Πίσω
Μπλουζα