Tα εκατομμύρια του Αρλεκίνου [Διονύση Ρώμα]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Στις εντυπωσεις που ειχα γραψει για το Ματωμενο Γραμμα 





Φυσικα και το εντοπισα.

Ειναι παλι ενα αναλαφρο "αστυνομικο". Το βαζω σε εισαγωγικα διοτι σε αυτη την ιστορια ο Φελτης καλειται να λυσει ενα γριφο για καποιο κρυμμενο θησαυρο. Ειναι οτι πρεπει για να χαλαρωσεις λιγο αλλα φυσικα δεν ειναι καποιο εργο μεγαλων αξιωσεων.

Η βασικη μου ενσταση ειναι οτι οι υπολοιποι δυο χαρακτηρες, το φιλικο ζευγαρι του Φελτη, παρουσιαζονται ελαφρως αργοστροφοι. Επισης η φωνη της Καρεζη ειναι καμποσο κουραστικη.

Εντυπωση κανει το γεγονος οτι εκεινη την εποχη η Βουλιαγμενη θεωρειτο ενας πολυ μαρκτυνος προορισμος...

Προς μεγαλη χαρα του johnalepou δεν εμφανιζεται ο φιλος του Φελτη, ο ανακριτης Καρλακας :)

Οπως και να εχει, θα περασετε ενα ευχαριστο 45λεπτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταζομαι οτι το φιλικο ζευγαρι του Φελτη θα φαινεται αργοστροφο για να υπογραμμιστει η ευστροφια του ιδιου του Φελτη. :)

Η Βουλιαγμενη φαινοταν μακρινος προορισμος, οπως και τοσοι αλλοι εντος Αττικης, καθως η Αθηνα δεν ειχε πνιγει ακομα απο το φαινομενο της αστυφιλιας (και πολλων ακομα φαινομενων) που αργοτερα την αναγκασαν να μεγαλωσει τα ορια της. Θυμαμαι μια φορα ειχα ακουσει την εξης φραση σε μια ταινια του '50: " Εμεις φετος θα κανουμε διακοπες στην Κηφισια". Αντε να το πεις σημερα αυτο! :p

Και προς μεγαλη χαρα του johnalepou, το ρολο της Μαρλενας Φελτη κρατα εδω η Τζενη Καρεζη και οχι η Αθανασια Συγκελακη οπως στις αλλες ιστοριες με ηρωα τον Φελτη! :D :D
 
Wally είπε:
Προς μεγαλη χαρα του johnalepou δεν εμφανιζεται ο φιλος του Φελτη, ο ανακριτης Καρλακας :)

bambinella 100 είπε:
Και προς μεγαλη χαρα του johnalepou, το ρολο της Μαρλενας Φελτη κρατα εδω η Τζενη Καρεζη και οχι η Αθανασια Συγκελακη οπως στις αλλες ιστοριες με ηρωα τον Φελτη! :D :D
Λοοοολ ετσι ακριβως χεχεχε
 
Μολις διαβαζα οτι ο Διονύσης Ρώμας ιδρυσε το Γ Προγραμμα της Ελληνικης Ραδιοφωνιας.
 
Το πιο γνωστο του μυθιστορημα ειναι ο ΠΕΡΙΠΛΟΥΣ (τριπλο με τρια υπο-βιβλια) που εγινε και τηλεοπτικη σειρα στην ΥΕΝΕΔ το 1975-77
 
Σίγουρα δεν πρόκειται για έργο με τεράστιες αξιώσεις, αλλά νομίζω ότι βοηθά να μπούμε καλά στο πνευμα της εποχής...Τα Εκατομμύρια του Αρλεκίνου δεν μου φαίνεται ούτε καλύτερο ούτε χειρότερο από τα άλλα της σειράς, αλλά ως αστυνομικό, πιστεύω ότι στέκεται αξιοπρεπώς...Όσο για τον Johnalepou, λυπάμαι, αλλά επιβεβαιώνω τις εντυπώσεις μου..Προτιμώ σαφώς την ερμηνεία της Συγκελάκη από εκείνη της Καρέζη...
 
Πίσω
Μπλουζα