Tα φαντασματα του PacMan [Τεχνικη αναλυση]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Παντα ελεγα οτι το κοκκινο ηταν το πιο θανατηφορο...

Εξαιρετικη αναλυση τους εδω ή εδω

Σας προτεινω να διαβασετε ολο το αρθρο, οχι μονο για τα φαντασματα. Ειναι το ευαγγελιο του Pacman player...μπραβο στον κυριο Pittman

Διαβαζοντας το, εκτιμας ακομη περισσοτερο το υπεροχο διαχρονικο αυτο παιχνιδι και καταλαβαινεις οτι δεν χρειαζεται στρατος developers, τρελα CPUs και εκατομυρια στη μπαντα για να δημιουργησεις ενα αριστουργημα που να στεκεται στο χρονο...
 
Ενα αριστουργημα που απλα στεκεται στο χρονο +10000000

Πραγματικα απαιχτη αναλυση!!!
 
Εχει μεγαλωσει γενιες και γενιες.Τωρα για να πω την αληθεια νομιζα οτι ολα τα φαντασματακια ηταν το ιδιο..
 
Ακριβώς, κι εγώ νόμιζα ότι όλα είναι ίδια! Πολύ ενδιαφέρον άρθρο.
 
Εγω πιστευα οτι "διαβαζε" το χειρηστηριο και ανακατευε μετα λιγο τις συμπεριφορες.

Μετα την αναγνωση του αρθρου ειδα το Pacman με αλλο ματι. Περιττο να πω οτι μου φαινεται ελαφρως πιο "στρατηγικη" και φρεσκια η εμπειρια πλεον.
 
Το συκεκριμενο pacman dosier ειναι οντως κατατοπηστικο αλλα εχει διαφορα η θεωρια απο την πραξη.Χρειαζονται εκατονταδες η χιλιαδες ωρες προπονησεις για να καταφερεις τελικα να κανεις το απολυτο σε καθε πιστα και δεν μιλαω για perfect pacman αλλα απλα να κανεις γκρουπ τα φαντασματα και να φας τα παντα σε καποιες πιστες μετα την τριτη πιστα που αρχιζουν τα πραγματα να δυσκολευουν λιγο.Μια ζωη παιζω pacman μεχρι και δεκαωρα συνεχομενα επαιζα.Δεν υπαρχει πιο δυσκολο τεχνικα παιχνιδι απο το pacman πρεπι να υπολογιζεις τα παντα μεχρι και το τελευταιο δεκατο του δευτερολεπτου.Υπαρχουν πιστες που πρεπει ακομα και οταν φας το πρωτο φαντασμα να στρεψεις το μοχλο σε συγκεκριμενο σημειο το καταληλο δευτερολεπτο γιατι αλλιως χαλαει ολο το παιχνιδι σου στη συγκεκριμενη πιστα και καταστρεφεται το perfect.H υπαρχουν πιστες που πρεπει να γειννουν τοσο τελεια οι κινησεις σε σημειο που τα φαντασματα γλυφουν τον pacman η puckman οπως ειναι το κανονικο του ονομα.Το pacman ειναι μια απιστευτη χορογραφια που για να πετυχει πρεπει να γειννουν τα παντα στην εντελεια.Τελειο,απιστευτο,φανταστικο ειναι τρεις λεξεις που χαρακτηριζουν το pacman και για να κατανοηση καποιος την μαγεια του πρεπει να αφηερωση χιλιαδες ωρες.
 
Πίσω
Μπλουζα