Tα 10 κορυφαια indie games του 2011 ,συμφωνα με το indiegames.com

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.411
Μεσα απο μια δεξαμενη ~ 570 indie games η ετυμηγορια του indiegames.com ηταν η ακολουθη

10. Atom Zombie Smasher (Blendo Games) [Windows/Mac/Linux, paid]

9. Dig-N-Rig (DigiPen) [Windows, freeware]

8. Jamestown: Legend of the Lost Colony (Final Form Games) [Windows/Mac/Linux, paid]

7. Bastion (Supergiant Games) [Windows/Xbox Live, paid]

6. Dungeons of Dredmor (Gaslamp Games) [Windows/Mac/Linux, paid]

5. Superbrothers: Sword & Sworcery EP (Superbrothers, Capybara Games) [iOS, paid]

4. Frozen Synapse (Mode 7) [Windows/Mac/Linux (iPad soon), paid]

3. Terraria ( Re-Logic) [Windows, paid]

2. The Binding of Isaac (Edmund McMillen and Florian Himsl) [Windows/Mac/Linux, paid]

and the oscar goes to .....

1. SpaceChem (Zachtronics Industries) [Windows/Mac/Linux/iPad, paid]

Ευφημος μνεια >>>>>>>>>>>>

Minecraft (Mojang) - note: already appeared in last year's top 10 while in alpha form

Gemini Rue (Joshua Nuernberger)

Explodemon (Curve Studios)

English Country Tune (Increpare)

Blackwell Deception (Wadjet Eye Games)

Scoregasm (Charlie's Games)

Viriax (Locomalito)

Really Big Sky (Boss Baddie)

Soul Brother (Superflat Games)

Capsized (Alientrap Games)

Serious Sam: The Random Encounter (Vlambeer)

Insanely Twisted Shadow Planet (Shadow Planet Productions)

Nitronic Rush (DigiPen)

BloodyCheckers (BigCorporation)

Προέλευση :

http://indiegames.com/2011/12/top_10_indie_games_of_2011.html#more
 
Δεν πανε καλα οι ανθρωποι.Ειναι δυνατων να μην ειναι μεσα στην 10αδα το εκπληκτικο Treasure adventure game και να θελουν να παρουμε στα σοβαρα αυτα που γραφουν;Μαλον επειδη ειναι δυσκολο δεν θα μπορεσαν να το τελειωσουν και για τιμωρια δεν το εβαλαν στην 10αδα :p
 
Επικροτώ τη δεκάδα. Δεν καταλαβαίνω όμως προς τι ο χαμός για το Space Chem. Δεν μου έκανε ποτέ κλικ. Α, και το Bastion άξιζε κατι τις καλύτερο. Κατά τα άλλα, αναμενόμενα αποτελέσματα.
 
Δε μπορώ να πω ότι γνωρίζω όλους τους τίτλους στη δεκάδα, οπότε μάλλον δεν είναι και αντικειμενική η άποψή μου!

Θα σταθώ όμως σε 3 πράγματα:

α) Το Minecraft! Αυτό το παιχνίδι, έκανε τρελλή αίσθηση - όχι αστεία! Αν είναι αυτό που νομίζω (εκείνο με τα pixelo-legoειδή μπαρμπαδάκια & που μπορείς να χτίσεις ό,τι θες - σαν ηλεκτρονικό lego, ένα πράμα!), τότε υποκλίνομαι σ' ένα από τα πιο cult παιχνίδια με άρωμα ρετρό & πανέξυπνο concept! Νόμιζα ότι ήταν μια προσωρινή μόδα, αλλά φαίνεται ότι ήρθε για να μείνει!

β) Το εξαιρετικό Terraria, που για μένα αξίζει 1η θέση... Καλό το Spacechem (και αρκετά έξυπνο!), αλλά δεν είναι για πρώτος τίτλος!....

γ) Το πιο σημαντικό: Βλέπω ότι πλέον η παραγωγή των indie games, δεν περιορίζεται μόνο στα Windows, αλλά πλησιάζει κι ένα άλλο μερίδιο της αγοράς που μέχρι πρότινος δεν του έδινε σημασία: Linux & Mac! :)

Baby steps, but to the right direction! ;)
 
μια δικη μου παρεμβαση.... για το terraria..... διαβασα σχεδον παντου οτι ο συγκεκριμενος τιτλος τα 'σπαει' και αποφασισα να δωσω τα 10 ευρω στο steem για να το παρω και γω! (γιατι να μεινω στην απ΄εξω)...

μεγαλυτερη φολα, συγγνωμη κιολλας παιδια, δεν εχω ξαναπαιξει! σοβαρα το λεω. εμεινα απογοητευμενος απο το παιχνιδι! χωρις να σημαινει οτι ειναι για πεταμα. απλα δεν αξιζει 10 ευρω... 0,25 ευρω ισως....
 
hewhojumps είπε:
μια δικη μου παρεμβαση.... για το terraria..... διαβασα σχεδον παντου οτι ο συγκεκριμενος τιτλος τα 'σπαει' και αποφασισα να δωσω τα 10 ευρω στο steem για να το παρω και γω! (γιατι να μεινω στην απ΄εξω)...
μεγαλυτερη φολα, συγγνωμη κιολλας παιδια, δεν εχω ξαναπαιξει! σοβαρα το λεω. εμεινα απογοητευμενος απο το παιχνιδι! χωρις να σημαινει οτι ειναι για πεταμα. απλα δεν αξιζει 10 ευρω... 0,25 ευρω ισως....
Ωωωω...!! Πολύ με στεναχώρησες! Μετά από αρκετά βιντεάκια στο γιουτούμπι, το βρήκα πανέξυπνο παιχνίδι και με μπόλικα ρετρο-στοιχεία!....

Κρίμα!
 
Για το terraria η γνωμη μου ειναι οτι προκυται για ενα εξυπνο παιχνιδι το εχω και σχεδον το εχω τελειωση και που σε σχεση με αλλα καλως ειναι στην δεκαδα.Φυσικα τα γουστα ειναι γουστα Και καταλαβαινω τον φιλο hewhojumps.Διαφωνω ομως καθετα με τα περισσοτερα που ειναι μεσα στην δεκαδα.
 
:D παιδια να με συμπαθατε...! το terraria ή θα το μισησεις ή θα το λατρεψεις!

εχετε και σεις δικιο!
 
hewhojumps είπε:
:D παιδια να με συμπαθατε...! το terraria ή θα το μισησεις ή θα το λατρεψεις!
εχετε και σεις δικιο!
Ναι βρε! Κουβέντα να γίνεται! :) Δεν είναι θέμα δίκιου ή άδικου - θέμα γούστου είναι!

Αν μη τι άλλον, εσύ το αγόρασες και το έπαιξες! Εμένα η γνώμη μου βασίζεται σε videos & reviews! :)
 
Πίσω
Μπλουζα