Tα 5 πιο αγαπημένα Amiga games

5 είναι λίγα αλλά έχω στο μυαλό μου μερικά που με έχουν κολλήσει και είναι replayable Χ 100 είτε λόγω add-ons, είτε κόσμου, είτε έτσι. Για την περίπτωση μου τα 3 πρώτα είναι διαχρονικά και έχω κρατήσει bookmarks από διάφορα funsites και προσπαθώ να μάθω περισσότερα λες και είναι cult.

1) Daggerfall (απλώς παίζω ξανά και ξανά με διαφορετικούς χαρακτήρες και ταξιδεύω σε διάφορα μέρη στον κόσμο και μαθαίνω πολλά μυστικά και bugs από sites)

2) Doom (είναι κλάσσικ και έχει community οπότε απλά παρακολουθώ τα WADs που βγαίνουν συνέχεια, είτε για την παλιά engine με τα limitations της, είτε χρησιμοποιώντας καινούρια κόλπα με τα νέα ports. Αν και μου αρέσουν περισσότερο οι vanilla doom πίστες. Παίζω με το Zdoom στα windows)

3) Eye of the beholder series (Δεν έχει τον κόσμο ή κάποιον level editor για να φτιάχνονται καινούρια campaigns αλλά τα έχω παίξει και τερματίσει άπειρες φορές. Μαθαίνω καινούρια μυστικά όσο παίζω. Ανακάλυψα forums όπου συζητάνε διάφορα και κάποιοι προγραμματίζουν remakes ή engines για δημιουργία πιστών. Αυτό θα ήταν must!!! Όπως βγαίνουν τα WADs στο Doom να βγαίνουν campaigns για μια very alike eob engine (θέλω όμως να έχει ακριβώς την εργονομία, τον χειρισμό, την πόρωση της eob engine που με κάνει να το παίζω και να το ξαναπαίζω))

Από εκεί και πέρα..

Lotus 3, civilization, streets of rage, castlevania series, metal slug, contra series, unreal tournament, και ξεχνάω πολλά. Θα επιλέξω δύο..

4) Lotus 3 (στον PC, ραλάκι που αράζω στην καρέκλα και χαλαρώνω ακούγωντας τη μουσικάρα του)

5) Kung Fu Master (και κάτι από Amstrad. Το αγαπημένο μου παιχνίδι στον CPC και μπορώ να το παίζω και να το ξαναπαίζω (διαχρονικότητα), να πηδάω πάνω από νάνους και μαχαίρια, να κάνω τα κόλπα μου και να χτυπάω τον φραπέ στον τελικό :p )
 
1. Shadow of the Beast 2

2. Venus the Flytrap

3. Lotus 3

4. Space Quest III

5. Nitro
 
Χωρίς πολύ σκέψη, σε τυχαία σειρά...

KICK OFF 2 - Atari ST

ARCHON - Atari 800XL

DEFENDER OF THE CROWN - Atari ST

HERO'S QUEST : SO YOU WANT TO BE A HERO - Atari ST

RAINBOW ISLANDS - Atari ST

Δεν είμαι απόλυτος.... Υπάρχουν φυσικά και άλλα αγαπημένα...
 
Χμμμμ... Το thread είναι κάτω απ'το subforum Amiga... (Τώρα το είδα)

Μήπως πρέπει να μετακομίσει στο Retro Gaming - Κουβέντα, καθώς πολλοί από εμάς έγραψαν για άλλα συστήματα, ή να τα σβήσουμε;
 
kick off 2-turrican 2-new zealand story-tv sports basketball-speedball
 
Ωχ ναι. Δεν το πρόσεξα.
 
To Top 20 μου. Αν θέλετε να είμαι on topic δείτε μόνο τα 1-5. :)
 
Μιας και αναφέρουμε την θεά (Amiga) να προσθέσω κι εγώ τα εξής top-5:

1. FlashBack (Amiga)

2. Monkey Island (Amiga)

3. Chaos Engine (Amiga)

4. Shadow of the Beast (Amiga) (Γιατί το συγκεκριμένο μου θυμίζει συνεχώς εκείνο το μαγαζί κοντά στη Στουρνάρη; - Thomas Soft - ???)

5. Project-X (Amiga... και ακόμη το ψάχνω για PC... από τότε που μου χάλασαν οι δισκέτες...)
 
Εγώ πως και δεν έγραψα εδώ μέχρι τώρα;

Με τυχαία σειρά και μεγάλη δυσκολία το δικό μου τοπ 5,

1) Monkey island 1 ( Το πρώτο adventure που έπαιξα, μαζι με το Grim Fandago ότι καλύτερο για μένα...)

2) Dune 2 (Το πρώτο rts που έπαιξα, τρελαίνομαι για όλες τις συνέχειες στο pc)

3) Pirates (πήγα στο Λύκειο ξενύχτης για πάρτη του...)

4) Lotus Esprit Turbo Challenge 2 (Φοβερή μουσική εισαγωγής, αγαπημένο παιχνίδι)

5) Sensible Soccer (Για τις μάχες που έχουν δοθεί σε διπλό...)

Άφησα τόσα απ 'έξω...
 
εγω για amiga τα τοp games που ελιωσα ηταν¨

1. BIRDS OF PREY . κορυφαιο simulator:bow:

2. C.A.P combat air patrol. απιστευτα γραφικα

3. PIRATES ......ψαξιμο!!

4. F-19 STEALTH FIGHTER . κορυφαια ατμοσφαιρα

5. GUNSHIP 2000 .1200 ωρες πτησης
 
simonkey είπε:
εγω για amiga τα τοp games που ελιωσα ηταν¨

1. BIRDS OF PREY . κορυφαιο simulator:bow:

2. C.A.P combat air patrol. απιστευτα γραφικα

3. PIRATES ......ψαξιμο!!

4. F-19 STEALTH FIGHTER . κορυφαια ατμοσφαιρα

5. GUNSHIP 2000 .1200 ωρες πτησης
το Bird of prey οντως κορυφαιο ειχα φαει τρελα ξενυχτια στην Amiga,μου εχει μεινει και ενα,δυο περιστατικα σε αυτο το παιχνιδι, ειχα καταφερει να παω το F14 στα 70.000 ποδια και το αεροσκαφος ανατιναχτηκε :D και με το Blackbird ειχα καταφερει να περασω τα 120.000 ποδια αν θυμαμαι καλα και εχανες το ελενχο του σκαφους και εμενε ακινητο στον αερα λες και εβγαινε απο την στρατοσφαιρα.
 
το birds of prey ειναι ενα απο τα πιο σοβαρα σε ρεαλισμο simulator που εχουν βγει ποτε .....θυμαμαι ειχε γινει θεμα στα ξενα περιοδικα της εποχης,σκεψου μονο οτι παρουσιαζει την κατασταση της ατμοσφαιρας οπως ειναι πραγματικα σε διαφορα υψη βλεπε πυκνοτητα και θερμοκρασια ενω και η εξωμοιωση των αεροσκαφον ηταν με πολυ λεπτομερεια οσο αφορα το πτητικο μοντελο..οσο για τα 120.0000+ ποδια απλα επρεπε να ανοιξεις τα rcs για να κατευθηνεις το αφος.....!

καπου στα αεροδρομια υπηρχε και καποιος γλαρος!!!!!top τιτλος
 
Yπάρχουν λοιπόν ακόμα fans των flight sims...

ΕΥΓΕ κύριοι !! :thumbup:
 
Και μιας και ξεκινήσατε την κουβέντα με τα flight simulators, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε κάτι;

Θυμάμαι αρκετά χρόνια πριν υπήρχε ένα arcade στο οποίο έμπαινες μέσα για να έχεις την αίσθηση ότι οδηγείς αεροπλάνο και ο στόχος σου ήταν να απογειώσεις/προσγειώσεις ένα Boeing γεμάτο επιβάτες.

Μου άρεσε απίστευτα το gameplay και ο ήχος (άκουγες ακόμη και τις αεροσυνοδούς να μιλάνε με τους επιβάτες απ'το μικρόφωνο), όσο και οι καιρικές συνθήκες (βροχή, αέρας, πρωί, βράδυ κ.λ.π.)

Θυμάται κανείς ποιο παιχνίδι ήταν αυτό;
 
Χμμμμ,δεν έχω απαντήσει εδώ,και πολύ κακώς βέβαια !

Λοιπόν,είναι τρομερά δύσκολη επιλογή οπότε,χωρίς σειρά προτίμησης,θα πω τα παρακάτω:

-SWOS (εντάξει,αυτό είναι πρώτο,έτσι κι αλλιώς ! )

-Premiere

-BC Kid

-North and south

-Micromachines

Άφησα έξω games που έπαιξα πολύ (το εξαίρετο Second Samurai,το υπέροχο Midnight Resistance,το αριστουργηματικό Agony,το "σαδιστικό" Shadow of the beast,το καταιγιστικό Project-X και τόσα,μα τόσα πολλά άλλα),αλλά δε χωράνε,αφού είπαμε να γράψουμε μόνο πέντε games...
 
να αφησω και εγω το λιθαρακι μου (μιλαω για παιχνιδια που επαιζα σε ενα ταπεινο pc των 80s με hercules-cga) χωρις σειρα:

rick dangerous

nba playoffs

north and south

robocop

xenon 2
 
To topic αφορά παιχνίδια Amiga... ή κατάλαβα λάθος; :xm:
 
Εμ,Amiga αφορά φυσικά,άλλωστε στο Amiga subforum βρισκόμαστε...

Ρίξτε μια ματιά και στο δύσκολο αυτό poll πάντως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
off topic mode on ...

WolfBack είπε:
Και μιας και ξεκινήσατε την κουβέντα με τα flight simulators, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε κάτι;Θυμάμαι αρκετά χρόνια πριν υπήρχε ένα arcade στο οποίο έμπαινες μέσα για να έχεις την αίσθηση ότι οδηγείς αεροπλάνο και ο στόχος σου ήταν να απογειώσεις/προσγειώσεις ένα Boeing γεμάτο επιβάτες.

Μου άρεσε απίστευτα το gameplay και ο ήχος (άκουγες ακόμη και τις αεροσυνοδούς να μιλάνε με τους επιβάτες απ'το μικρόφωνο), όσο και οι καιρικές συνθήκες (βροχή, αέρας, πρωί, βράδυ κ.λ.π.)

Θυμάται κανείς ποιο παιχνίδι ήταν αυτό;
Airline Pilots (SD)

Δεν το εχω παιξει

αλλα ταιριαζει αρκετα η περιγραφη (A commercial Boeing 777 aircraft simulator that was made in colaboration with engineers and pilots from Japan Airlines. ...

http://www.klov.com/game_detail.php?game_id=6835

http://www.system16.com/hardware.php?id=906&gid=2103#2103

http://www.system16.com/hardware.php?id=721&gid=18693#18693
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα