Tα Dragon Quest 1- 8 ανακοινώθηκαν για smartphones

http://www.siliconera.com/2013/10/07/dragon-quest-viii-following-final-fantasys-footsteps-ios-android-ports/

Επειδή τα turn-based rpg μια χαρά παίζουν σε smartphones δεν είναι κακή ιδέα τα ports αυτά. Το πρόβλημα είναι ότι θα τα χαρούν μονάχα οι ιάπωνες καθώς η SquareEnix δεν νοιάζεται πλέον για την σειρά Dragon Quest στο δυτικό κοινό. Eκτός κι αν το πάνε με το σκεπτικό ότι η αγορά των smartphones είναι μεγαλύτερη απ' αυτή των φορητών παιχνιδομηχανών της Nintendo όπου επικεντρώνεται περισσότερο η σειρά τα τελευταία χρόνια. Αλλά και πάλι άντε τώρα να μεταφράσουν 8 παιχνίδια. Εκτός κι αν χρησιμοποιήσουν παλιότερες μεταφράσεις αλλά και πάλι δεν το κόβω.

Πάντως βλέπω ότι στην Ιαπωνία η SquareEnix πήρε φόρα με το DQ: πρώτα μας ανακοίνωσαν για smartphone μεταφορά του DQX και τώρα μαθαίνω ότι θα βγάλουν και νέο DQ Monster για smartphone:

http://www.siliconera.com/2013/10/07/square-enix-making-brand-new-dragon-quest-monsters-smartphones/

Για την ώρα ας βγάλουν το DQVII remake για το 3DS στην δυτική αγορά.

Kι όχι, δεν ανησυχώ για αποκλειστική στροφή της σειράς στα smartphones ειδάλλως δεν θα ανακοινώνανε το remake του Dragon Quest Monsters 2 στο 3DS, oύτε θα έβγαζε 3 παιχνίδια DQ στο 3DS μέσα σε 3 μόλις χρόνια (DQVII remake, DQM1 remake, Slime Morimori Dragon Quest 3). Απλά η SquareEnix εκμεταλεύεται την smartphone αγορά με ports παλιότερων παιχνιδιών, άντε κι ένα νέο, αποκλειστικό παιχνίδι. Όπως ακριβώς κάνει και με το Final Fantasy που βγάζει ports παλιότερων παιχνιδιών στα smartphones και μερικά αποκλειστικά αλλά εξακολουθούν να βγάζουν FF παιχνίδια στις κανονικές κονσόλες.

Θ' ανησυχήσω μονάχα αν βγάλουν το DQXI αποκλειστικά για smartphones.
 
Συμφωνω με αυτα που λες και προσωπικα και γω δεν εχω μεγαλη ανησυχια για κατι τετοιο την στιγμη που στα φορητα της NINTENDO κυκλοφορουν ολο και νεα παιχνιδια αλλα και remakes.Aπο την αλλη τους καταλαβαινω απολυτα που δεν κυκλοφορουν σε αμερικη και ευρωπη την σειρα Dragon Quest ειτε καινουργια παιχνιδια ειτε remakes γιατι πολυ απλα την τρελα που εχουν οι ιαπωνες για την σειρα αυτη δεν την εχουν σε καμια περιπτωση οι ευρωπαιοι και ουτε οι αμερικανοι βεβαια απλα εκει πουλαει καπως παραπανω η σειρα.Εδω εκει καποτε εβγαλαν νομο να μην κυκλοφορει παιχνιδι Dragon Quest καθημερινη αλλα μονο κυριακη γιατι εκκατομυρια ιαπωνες δεν πηγαιναν στην δουλεια τους αλλα ξημεροβραδιαζοταν εξω απο τα μαγαζι για να το αγορασουν οποτε τι να λεμε τωρα για ολους τους αλλους.Ωσο για το Dragon Quest VII που ειναι μεσα στα 3 αγαπημενα μου της σειρας ανυπομωνω και γω να το κυκλοφορησουν στα μερη μας αν το κανουν ποτε βεβαια γιατι για remake πολυ καλες πωλησεις εκανε στην ιαπωνια.Γενικα παντως ειμαι πολυ μεγαλος οπαδος των Dragon Quest και τα προτιμω απο τα final fantasy.

Mιας που ανεφερα final fantasy η square enix ανακοινωσε την κυκλοφορια του Final Fantasy VI σε smartphones και θα υποστει λενε καποια βελτιωση στα γραφικα.Για να δουμε τι θα δουμε λοιπον και μαυτο.
 
Μπορεί η σειρά Dragon Quest σε Αμερική κι Ευρώπη να μην κάνει τις τρελές πωλήσεις που κάνει στην Ιαπωνία αλλά δεν τα πάει κι άσχημα. Ειδικά οι πωλήσεις του Dragon Quest 9 ήταν αρκετές ικανοποιητικές για τους δημιουργούς. Μια φορά πουλά περισσότερο από κάτι niche τίτλους της NIS America και της Atlus USA. Αλλά δυστυχώς ακόμα δεν μας έχουν πει τίποτε για localization του Dragon Quest VII στο 3DS.

Κι εγώ είμαι οπαδός της σειράς (σχετικά νέος, ξεκίνησα με το 9, μετά έπαιξα 4 και 5 στο DS, στο 6 έχω κολλήσει στον τελικό και παίζω στο κινητό μου την SNES έκδοση του 3 στο πιο χαλαρό) και το προτιμώ κι εγώ από το Final Fantasy που ποτέ δεν μ' άρεσε (αν και σε κάποια φάση θέλω να δοκιμάσω το 6 που πιθανώς και να μ' αρέσει).
 
Δες τι γεινεται μπορει τωρα με τα διαφορα remakes η απο το DQ VII και μετα που ανοιχτηκαν περισσοτερο οι οριζοντες της σειρας και στην ευρωπη να αλαξε λιγο το τοπιο των πωλησεω αλλα μεχρι το DQ VI του SNES η σειρα στην ουσια υπηρχε μονο στην ιαπωνια στην ευρωπη δεν ειχαν παρει καν μυρουδια και στην αμερικη κυκλοφορουσαν αλλα μεχρι και με 2 χρονια καθυστερηση.Γενικα οι πωλησεις οι μεγαλες και το φανατικο κοινο ηταν στην ιαπωνια.

Εσυ καλα το ξεκινησες απο το 9 αλλα για μενα θα επρεπε να ξεκινησεις απο τα 4 πρωτα του ΝΕS που σε βαζουν μεσα στην σειρα και στην ουσια τα 3 πρωτα ειναι μια μεγαλη ιστορια που ειναι χωρισμενη σε 3 παιχνιδια σε 3 μερη δηλαδη και το τεταρτο ειναι χωρισμενο σε 5 chapters με διαφορετικο πρωταγωνιστη καθε φορα.Αφου επαιξες το VI ενοοιται πως πρεπει να παιξεις και το V που ειναι απο τα καλητερα της σειρας και μετα να πας στο VII στο PSX και να μην περιμενεις τζαμπα το remake που πραγματικα ειναι κορυφη ειναι απλα τεραστιο με πανω απο 100 ωρες παιχνιδιου για να βρεις τα παντα και για μενα ειναι το αγαπημενο μου.Στη συνεχεια παιζεις και το VIII στο PS2 το οποιο ειναι αρκετα καλο και τα cel shaded γραφικα του δεινουν μια φρεσκαδα και εισαι αρχοντας.

Ωσο για τα Final Final παιξε οπωσδηποτε το VI θα σαρεσει πολυ αλλα αν δεν το εχεις κανει μην παραληψης το V που πραγματικα ειναι φανταστικο και ειναι το μοναδικο FF που θα ηθελα να δω remake του σε καποια Νext gen κονσολα γιατι και σαν παιχνιδι αλλα και σαν ιστορια ειναι ολα τα λεφτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα