Tι ανάλυση οθόνης χρησιμοποιείτε;

1280x1024 (Μπλέξαμε με τις TFT ....)

Πάντως μου φαίνεται οτι το 1280 στο οριζόντιο είναι αυτό που θα επικρατήσει κατα 90% καθώς οι πιό κοινές TFT (17,19) έχουν αυτή σαν native ανάλυση...
 
Πότε πήρες 21" CRT ρε Telamon; :thumbup:
 
Γιατι 21 Γιατρε μου ? και στη 19 HM903DT μια χαρα δειχνει :thumbup:
 
Πόσα Hz ρε συ Telamon; Εμένα πιάνει 75 στα 1600, αλλά προτιμώ σαφώς τα 85 στα 1280...όχι βέβαια ότι δεν γίνεται να δουλέψεις στα 75 αλλά επειδή γράφω πολλές ώρες πάνω στο @!@#PC θέλω όσο πιο "βράχο" εικόνα γίνεται.

Έχω την εντύπωση ότι κουράζομαι κάπως γρηγορότερα στα 75 Hz (δεν βγάζω το ημερήσιο 12ωρο εννοώ!) :p
 
Νέα οθόνη TFT 19'' Wide στην δουλειά - νέα ανάλυση λειτουργίας εκεί:

1440 Χ 900 @75Hz
 
Είσαι ικανοποιημένος από την οθόνη και την ανάλυση?
 
Ειναι super akmakas και δεν κουραζει καθολου οσον αφορα τα game μπαινεις ολος μεσα στο προτεινω ανεπιφυλακτα για να μην μιλησω για προβολη dvd πως ειναι μαζι με home theatre και την X-Fi elite pro καρτα ηχου
 
Από χτες πέρασα σε 1680Χ1050 στην 22άρα, 1440Χ900 στην 19άρα και στην 15άρα το κλασσικό 1024Χ768.

Αποχαιρέτησα τις κλασσικές CRT με μια σύντομη αλλά άκρως συγκινητική ιεροτελεστία, ΔΕΝ ξαναγυρίζω πίσω σε αυτές ούτε με σφαίρες.

Επόμενη στάση 1920Χ1200 στο 24άρι που σκέφτομαι να πάρω κάποια στιγμή όταν μου τη δώσει. Ήδη το top μοντέλο της Samsung από χτες έπεσε κατά 500 ευρώ και πωλείται πιά στα 540.

Τότε η 15άρα θα βγει στη σύνταξη και θα ανέβουμε κλιμακα...........
 
Πω πω Pooky!!

Είσαι μεγάλο καταναλωτικό θύμα !!!!:biglaugh:
 
To Αντίθετο. Δεν κάνω υπερβολές στη ζωή μου. Απλά στους υπολογιστές κάνω την υπέρβαση.

Να σου εξηγήσω τι εννοώ: Θεωρώ μεγάλο χάσιμο χρημάτων τον καφέ έξω, σιχαίνομαι τα ακριβά αυτοκίνητα, τη γκλαμουριά τα περιττά έξοδα, τις γυναίκες βδέλες που σου κοιτάνε την πορτοφόλα, σιχαίνομαι την ιδέα των "διακοπών" όπου κάποιοι σου ρουφάνε το αίμα πουλώντας σου δήθεν ξεκούραση και σε πήζουν στη βρώμα και το παπατζιλίκι. Θεωρώ σπατάλη το κάπνισμα, το έκοψα γιατί κόστιζε. Καλά για την υγεία δεν το συζητώ, έτσι;

Επίσης σιχαίνομαι κάθε μορφή δανείου, δεν έχω κανένα χρέος, δεν χρησιμοποιπώ πιστωτικές κάρτες (θεωρώ μεγάλη βλακεία το "θεσμό"), έχω αντικαταστήσει το αμάξι με ποδήλατο για τη δουλειά και τις κοντινές αποστάσεις και δεν πληρώνω νοίκι. Οπότε οι δύο οθόνες μάλλον είναι ένα καλό δωράκι στον εαυτό μου μια και δεν ζορίστηκα να τις πάρω.

Αν προσθέσεις όλα τα παραπάνω, σε μορφή εξόδων, θα δεις ότι η οικονομία που επιτυγχάνεται είναι τεράστια. Ειδικά για το κάπνισμα έχω αναφερθεί και αλλού εδώ μέσα για το πόσο βλαβερό είναι στην τσέπη. Ειδικά εδώ, οι δύο οθόνες που αγόρασα είναι σε κόστος τα βρωμοτσίγαρα δύο ή τριών μηνών για έναν καπνιστή. Οπότε; Γιατί να μην προτιμήσω τις οθόνες;

Καταναλωτικό θύμα είναι αυτός που ενώ δεν μπορεί, χρεώνεται μέχρι τα αυτιά να αγοράσει κάτι. Δυστυχώς η πλειοψηφία του κόσμου γύρω μας!!!!! Ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτή τη κατηγορία.

Δεν θέλω να έχω καμία σχέση με εγκεφαλικά πεθαμένους. :D
 
pooky είπε:
To Αντίθετο. Δεν κάνω υπερβολές στη ζωή μου. Απλά στους υπολογιστές κάνω την υπέρβαση.
Να σου εξηγήσω τι εννοώ: Θεωρώ μεγάλο χάσιμο χρημάτων τον καφέ έξω, σιχαίνομαι τα ακριβά αυτοκίνητα, τη γκλαμουριά τα περιττά έξοδα, τις γυναίκες βδέλες που σου κοιτάνε την πορτοφόλα, σιχαίνομαι την ιδέα των "διακοπών" όπου κάποιοι σου ρουφάνε το αίμα πουλώντας σου δήθεν ξεκούραση και σε πήζουν στη βρώμα και το παπατζιλίκι. Θεωρώ σπατάλη το κάπνισμα, το έκοψα γιατί κόστιζε. Καλά για την υγεία δεν το συζητώ, έτσι;

Επίσης σιχαίνομαι κάθε μορφή δανείου, δεν έχω κανένα χρέος, δεν χρησιμοποιπώ πιστωτικές κάρτες (θεωρώ μεγάλη βλακεία το "θεσμό"), έχω αντικαταστήσει το αμάξι με ποδήλατο για τη δουλειά και τις κοντινές αποστάσεις και δεν πληρώνω νοίκι. Οπότε οι δύο οθόνες μάλλον είναι ένα καλό δωράκι στον εαυτό μου μια και δεν ζορίστηκα να τις πάρω.

Αν προσθέσεις όλα τα παραπάνω, σε μορφή εξόδων, θα δεις ότι η οικονομία που επιτυγχάνεται είναι τεράστια. Ειδικά για το κάπνισμα έχω αναφερθεί και αλλού εδώ μέσα για το πόσο βλαβερό είναι στην τσέπη. Ειδικά εδώ, οι δύο οθόνες που αγόρασα είναι σε κόστος τα βρωμοτσίγαρα δύο ή τριών μηνών για έναν καπνιστή. Οπότε; Γιατί να μην προτιμήσω τις οθόνες;

Καταναλωτικό θύμα είναι αυτός που ενώ δεν μπορεί, χρεώνεται μέχρι τα αυτιά να αγοράσει κάτι. Δυστυχώς η πλειοψηφία του κόσμου γύρω μας!!!!! Ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτή τη κατηγορία.

Δεν θέλω να έχω καμία σχέση με εγκεφαλικά πεθαμένους. :D
Βασικά η υπέρβαση έχει γίνει με την κατακόρυφη πτώση των τιμών και την άυξηση των ιντσών και των υποστηριζόμενων αναλύσεων.

Αχ μακάρι να μην πλήρωνα δάνειο για το σπίτι. Αλλα 5 χρόνια μου μένουν. Εσύ προφανώς το έχεις προίκα, άρα κάποιος πήρε δάνειο για σένα :D

Ολα ωραία τα λες ρε Pooky, πολύ ωραία για την ακρίβεια. Αλλά στη συνάντηση με είχες φλομώσει στον καπνό ρε φίλε. :D :D

Πάντως εγώ παιδιά για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής έχω 15" οθόνη TFT και παίζω σε 2048x1600...........................:biglaugh:

Λοιπόν στο σπίτι παίζω σε μια 15αρα στα 1024x768 και στη δουλειά σε 2 19" στα 1280x1024 συνδεδεμένες στο ίδιο PC, καθότι είμαι ντεβελοπεράς και δουλεύω καλύτερα με 2...οθόνες.
 
Αν θες τις παλιές μου CRT (EIZO 15 και AOC 19) πες μου.

Rygar είπε:
Αλλά στη συνάντηση με είχες φλομώσει στον καπνό ρε φίλε. :D :D
Επίτηδες το έκανα. Να μάθεις να μην μιλάς για μπάλα.....:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Το έκοψα εντελώς πιά. Αλλά για σένα θα κάνω μια εξαίρεση στην επόμενη συνάντηση που θα κάτω δίπλα σου. Θα είναι κοντά και ο Maddog... :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky είπε:
Επίτηδες το έκανα. Να μάθεις να μην μιλάς για μπάλα.....:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Το έκοψα εντελώς πιά. Αλλά για σένα θα κάνω μια εξαίρεση στην επόμενη συνάντηση που θα κάτω δίπλα σου. Θα είναι κοντά και ο Maddog... :D :D
ΧΑΧΑΧΑ! Α να χαθείς!

H EIZO είναι η F35;
 
Ναι αυτή είναι, στη διάθεσή σου όποτε σε βγάλει ο δρόμος από την περιοχή μου (Χολαργό). Φυσικά εννοείται δεν θέλω χρήματα.
 
pooky είπε:
Ναι αυτή είναι, στη διάθεσή σου όποτε σε βγάλει ο δρόμος από την περιοχή μου (Χολαργό). Φυσικά εννοείται δεν θέλω χρήματα.
Μερσί φίλε. Βασικά θέλω να βρω έναν τρόπο να βάλω όλα μου τα ρετροσυστήματα σε μια οθόνη. Δε θέλω να πάρω τηλεόραση, προτιμώ να έχω ένα μονιτορ εξίσου ρετρό. Οι 1084 που έχω βρει είναι τρισάθλιες. Εχουμε στο εργοστάσιο κάτι TV-BOX τα λέμε, στα οποία συνδέεις VGA οθόνη και της δίνεις σήμα από οπουδήποτε. Θα δανειστώ ένα μεταχειρισμένο και μάλλον θα περάσω κάποια στιγμή από τα μέρη σου.
 
Πίσω
Μπλουζα