Tι μουσική / συγκροτήματα ακούγατε στα 80s;

Μην πιστεύεις οτι διαβάζεις... :)
 
candy είπε:
Πειράζει να αναφέρω τους depeche mode που είναι και συγκροτηματάρα; Μονολότι υπάρχει πλήθος συγκροτημάτων και τραγουδιστών που λατρεύω και φυσικά προέρχονται από την απίθανη εποχή των 80's.Δεν νομίζω ότι θα μπορέσει ποτέ να ξαναγραφτεί τέτοια μουσική τόσο μελωδική, τόσο σκοτεινή αλλά και τόσο ψαγμένη ταυτόχρονα. Τα χρόνια της αθωότητας έχουν περάσει ανεπιστρεπτί για τον κόσμο της μουσικής...http://www.youtube.com/watch?v=8qrcEUL-G8s :worship:
056bho5.jpg
Πολύ σωστή η Candy.... :thumbup: Δεν ξέρω αλλά οι depeche mode πάντα μου άρεσαν...Ποτέ δεν είμουν φανατικός,αλλά σίγουρα μου αρέσει να τους ακούω....Τραγουδάρες τους Never let me down, enjoy the silence, master and servand ,People Are People , Strangelove ...

Τώρα μου θυμίζουν τις καλές εποχές της Amiga και τις νεανικές μου περιπέτειες.... :)
 
80ς???

Genesis ,Depeche Mode,A-HA ( underrated),Petshop Boys, Def Leppard,Μηλιωκα,Παπακωνσταντινου,

Κατσιμιχαιους(*) ,και αρκετά OSTς και όχι μονο του Σ.Σπανουδακη(*) -και λίγο υποχρεωτικα λογω κολήματος συγγενικού μου προσώπου με την δουλειά του εν λόγω συνθέτη-.

(*)φυσικά στα 80ς γράψανε τα καλύτερα τους ,

,μετά παρακμή

-αντε και λίγο αναμάσημα .
 
Έχω πολλά ακούσματα και πολλά αγαπημένα (για προσωπικούς λόγους)

Η καρδιά μου όμως ανήκει στην κουλτούρα της Hip Hop

χαρακτηριστικά αναφέρω ακούσματα από ελλάδα:

Βαμβακάρης Μάρκος

Τσιτσάνης Βασίλης

Ρασούλης Μανώλης

Παπάζογλου (η εκδίκηση της γυφτιάς rules)

Ορφέας Περίδης

Παπαδόπουλος Λάκης (με τα ψηλά ρεβέρ) (κυρίως τα 80s)

Σπυριδούλα - Σιδηρόπουλος (R.I.P.)

Πουλικάκος

Βαβούρας και Baboura band

Socrates - Τουρκογιώργης vs Σπάθας

Τζιμάκος Πανούσης και οι μουσικές ταξιαρχίες του

Δημήτρης Μητροπάνος

Πασχάλης Τερζής

Στράτος Διονυσίου

Μανώλης Αγγελόπουλος

Μάκης Χριστοδουλόπουλος

Άκης Πάνου (μέγιστος)

Μάγκας (κλαρίνο)

Στελάρας (όχι όλα του αλλά φωνάρα)

Kατσιμίχες

Παπακωνσταντίνου Bασίλης

Νταλάρας Γιώργος

Βίσση - Καρβέλας (είναι cult)

Μαργαρίτης

Γιοκαρίνης

Μηλιώκας

Αρλέτα

Χαρούλα Αλεξίου

Αρβανιτάκη

Παιδια από Πάτρα

Ζιγκ Ζαγκ

Ζουγανέλης Γιάννης

και άλλοι πολλοί

Απο hip hop ελληνικό και ξένο βάλε σχεδόν όλη τη δισκογραφία (με έμφαση από αρχές 80 - μέχρι μέσα 90)
 
Madness, Tears for Fears, Ann Clarke, New Order, Terry Hall, Yazoo
 
ημουν τελειως φλωρακι στο γυμνασιο,μεχρι και Αλεξια ακουγα.. χιχι..

με πηρε λιγο η μπαλα με τους καταστροφεις της pop μουσικης του τοτε, Stock-Aitken-Waterman (=Rick Astley,J.Donovan,Kylie,κ.τ.λ.) και μετα κολλησα με τις Bangles..εκει αρχισα να σωνομαι,γιατι απο την πορωση αρχισα να ακουω και τις επιρροες τους και αρρωστησα με τα 60's...

να'ναι καλα τα κοριτσια!!!
 
Εγώ ήμουν ο τρελός του χωριού. Χιπ-χοπ και άγιος ο Θεός. Run DMC, Grandmaster Flash, Fat Boys, Public Enemy, Niggers With Attitude, κλπ. Καμία σχέση. Με είχαν για τρελό και οι φλώροι και οι μεταλάδες.
 
πολλοι τους θεωρουν φλωρους αλλα εγω μεγαλωσα μαζι τους.....

ΒΟΝ JOVI.........ακομα εχω τις αφισες καθως και ενα μπλουζακι τους....

μπορει να εχουν αλλαξει το στυλ τους αλλα τα παλιοτερα κομματια τους (πολλα απο τα ποια ειναι αγνωστα στο ευρυ κοινο) ειναι κορυφη. για μενα τουλαχιστον...

ακομα τους περιμενουμε στην Ελλαδα....
 
στα 80s θυμάμαι υπήρχαν οι ροκάδες και οι καρεκλάδες (ξεκίνησαν από τα 70s νομίζω).

Εγώ ήμουν, ειίμαι και θα είμαι αιώνιος καρεκλάς. (ντισκόβιος δηλαδή)
 
Απο το πρωί μέχρι το βράδυ και απο το βράδυ μέχρι το πρωί Alice Cooper.

Μονο που τελευταια ξανακύλησα. Το bed of nails δεν χορταίνω να το ακουω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ακουγα κανεναν, τιποτα και ποτε :sure:

Για μενα μουσικη υπηρξε απο τα 90 και μετα
 
ATHENS!! Lets me show f@cking play!!! SEPULTURA

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JwD5Jk7fJb4]YouTube - Sepultura - Refuse/Resist
 
iron maiden ,iron maiden ,iron maiden,!!!!guns, guns, guns....
 
Αμετανόητος ντισκόβιος (να μην αναφέρω ονόματα γιατί είναι αρκετά)
 
Ο τραγουδιστής των Sepultura έχει πολύ μελωδική φωνή πάντως, για νανούρισμα :D
 
Άκουγα ολημερίς και οληνυχτίς Duran Duran και Aha! Μεγάλος έρωτας με τον Simon Le Bon και τον Morten Harket!! Ας μην πω καλύτερα το τί πόστερ είχε το δωμάτιό μου.... ;)
 
Kαλά...

Εγώ πως και δεν έχω απαντήσει ακόμη εδώ;;;

Λοιπόν:

Είχα ξεκινήσει με:
getsmiley.php
Μπιθικώτση, Νταλάρα, Αλεξίου, Παπακωνσταντίνου, Κούτρα

Για να συνεχίσω με: Bonnie Tyler, Alphaville, Clauss Nomi, Mike Oldfield, ΟΜD, Jean Michel Jarre κλπ

getsmiley.php


Να κλείσω σχεδόν τη δεκαετία πεσμένη στα σκληρά: Scorpions, Rainbow, Deep Purple, Queen, Pink Floyd, Kiss, Santana, Patti, Malmsteen...

( :what: καλά... όχι και τόσο σκληρά... :nervous: )

Kαι να επανέλθω στη δεκαετία του '90 με έντεχνο : Νταλάρα, Κατσιμίχα, Πυξ Λαξ, Νταλάρα, Αλεξίου, Παπακωνσταντίνου, Μαχαιρίτσα, Τσακνή, Αλκίνοο Αρβανιτάκη Νταλάρα κλπ...
getsmiley.php
 
Τι μουσική άκουγα στα 80ς ? Δυστυχώς ( :D :D:D ) ότι ακούω και σήμερα.

"Πληροφορίες" στο λινκ απκατ :D
 
Πίσω
Μπλουζα