Tο τραγούδι της πρώτης μου χυλόπιτας...

panp

Banned
Joined
25 Μάρ 2012
Μηνύματα
1.469
Αντιδράσεις
196
Ή "το τραγούδι που συνέδεσα με κάποια ιστορική χυλόπιτα". Αυτή η προσθήκη γίνεται για να μην αποκαλύπτουμε και όλα τα προσωπικά μας, και κυρίως από πότε είμαστε στο "σπορ" (μια που τα τραγούδια, όσο να πεις, έχουν χρονολογία)...

Λοιπόν, εν ολίγοις : ευαίσθητο, αντρικό θέμα. Τι σας κόλλησε στο μυαλό να τραγουδάτε όταν ξαναγυρίσατε στο σπίτι με τα καράβια πεσμένα έξω, ανακρούοντας πρύμναν;

Δε μπορεί, κάτι θα σιγοσφυρίζατε, για να μη βάλετε τα κλάματα !

Ξεκινάω με Κατσιμιχαίους, κάποιο 1986 ή 87, γυρνώντας από Χατζηκυριάκειο προς Νέα Σμύρνη με το 130 :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Λοιπόν, εν ολίγοις : ευαίσθητο, αντρικό θέμα. Τι σας κόλλησε στο μυαλό να τραγουδάτε όταν ξαναγυρίσατε στο σπίτι με τα καράβια πεσμένα έξω, ανακρούοντας πρύμναν;

Δε μπορεί, κάτι θα σιγοσφυρίζατε, για να μη βάλετε τα κλάματα !

]
Μα φυσικά ... ένα δικό μου τραγούδι!!! Ένα τραγούδι που δεν υπήρχε π.χ. [προ χυλόπιτας], αλλά γεννήθηκε μ.χ. [μετά χυλόπιτας]!!! Δηλαδή, όταν έπαιρνα το δρόμο της επιστροφής στο σπίτι, "ηττημένος" από την απόρριψη / χυλόπιττα, τότε μού έρχονταν για πρώτη φορά τα λόγια και η μουσική του τραγουδιού!!!

Τελικά, ορθώς το θέτεις panp !!! Αυτό είναι "ευαίσθητο και ανδρικό θέμα" !!! Στη συναυλία του Διονύση Σαββόπουλου στο θέατρο Παλλάς τα Χριστούγεννα του 2009, που ήταν αφιερωμένη στα 60ς, ο κος Σαββόπουλος μάς εξομολογήθηκε ότι "το πρώτο του τραγούδι που έγραψε 16 ετών ήταν η Συννεφούλα και γράφτηκε με αφορμή ... μια χυλόπιττα" !!! [και στο "καπάκι" ... να πισω απ' τον Σαββόπουλο κάμποσοι νεαροί και νεαρές να κουβαλούν μια τεράστια παλιά ασπρόμαυρη φωτο της κοπέλας για την οποία έγραψε το άσμα, δλδ της ... "χυλοπιτο- συννεφούλας" !!! Πάντως, πολύ γλυκιά κοπέλα η Συννεφούλα του Διονύση ... ] !!! Εν συνεχεία μάς είπε ο κος Σαββόπουλος αν θυμάμαι καλά : "Η γενιά μου [του '60 οι εκδρομείς] τοσους αγώνες κάναμε, τόσα συλλογικά οράματα κλπ είχαμε, τελικά η μεγαλύτερη έγνοιά μας ήταν μία : η χυλόπιττα" !!!

"Γιατί κύριε Σαββόπουλε", συμπληρώνει ο Rinus ... "μήπως και για εμάς, τις επόμενες γενιές, υπήρχε, άραγε μεγαλύτερη έγνοια απ΄τη χυλόπιττα" ???
 
Στο περιθώριο του θέματος : κάποια στιγμή κατηγορήθηκε ο Σαββόπουλος ότι υπέκλεψε τη μουσική της "Συννεφούλας" από κάποια ξένη ταινία με πειρατικό θέμα, αλλά νομίζω ότι έχει διευθετηθεί το θέμα.

Στον κυρίως χώρο του θέματος : αν κατάλαβα καλά δηλαδή, Rinus, μια που δε μας παραχώρησες τραγουδάκι, έχεις συνθέσει, πάνω στον καημό, κάποια από τις γνωστές επιτυχίες που τραγουδήσαμε εμείς;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σου απαντώ panp στο "περιθώριο του θέματος" :

Α] κάποια στιγμή κατηγορήθηκε ο Σαββόπουλος ότι υπέκλεψε τη μουσική της "Συννεφούλας" από κάποια ξένη ταινία με πειρατικό θέμα, αλλά νομίζω ότι έχει διευθετηθεί το θέμα. : Σε αυτό ο κος Σαββόπουλος έδωσε στη συναυλία στο Παλλάς τις εξηγήσεις του !!! Μάς είπε ότι, κάποια στιγμή, είδε τη μουσική της Συννεφούλας του ως επένδυση σε μια ... cult / b movie πειρατική ταινία με Μπαντ Σπένσερ και Τέρενς Χιλ ["ξέρετε, αυτές που δέρνονται" η φράση του Σαββόπουλου] και ... εξεπλάγη !!! Και στο καπάκι, η οθόνη πίσω απ' τη σκηνή του Παλλάς μάς έδειξε το παρακάτω βιντεάκι, προς τεκμηρίωση των όσων μας έλεγε :

[video=youtube_share;Fj5QEVMxBcg]

!!! Κι επειδή η εν λόγω ιταλική ταινία είναι του 1971 ενώ τη "Συννεφούλα" πρωτοηχογραφήθηκε το 1964 [και, όπως είπε ο κος Σαββόπουλος, γράφτηκε μερικά χρόνια νωρίτερα], τον πιστεύω !!! Οι συντελεστές της ταινίας "τσιμπολόγησαν" τη Συννεφούλα του, όχι μόνο τη μελωδία της, αλλά ... και την ενορχήστρωσή της [τα όργανα στην ταινία ακούγονται .... σχεδόν όπως στην επανηχογράφηση της Συννεφούλας στον - προγενέστερο της ταινίας - δίσκο "Περιβόλι του τρελού" του 1969 !!! Προσέξτε ιδίως τον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας στην αυθεντική "Συννεφούλα" ]!!!

Β/ αν κατάλαβα καλά δηλαδή, Rinus, μια που δε μας παραχώρησες τραγουδάκι, έχεις συνθέσει, πάνω στον καημό, κάποια από τις γνωστές επιτυχίες που τραγουδήσαμε εμείς;


Κοίταξε, παρόλο που η δισκογραφική μου δραστηριότητα έχει ... "πολύ πράμα", μιας και εντοπίζεται από το 1999 μέχρι σήμερα, εντούτοις παραμένω συνειδητά ένας "ανεξάρτητος / εκτός επισήμου κυκλώματος" δημιουργός !!! Οπότε για "επιτυχίες" και "σουξέ" ..... α πα πα πα ... μακριά από μένα, να μού λείπουνε !!! Πάντως, η πρωτόλεια μελωδία, που ψιθύρισα "μετά τη χυλόπιττα", χρησιμοποιήθηκε μετά από χρόνια [με τις απαραίτητες τροποποιήσεις και βελτιώσεις της φυσικά] για να ντύσει στίχους μιας άλλης κατάστασης, ίσως σοβαροτέρας και πιο επώδυνης απ' τη χυλόπιτα : αυτήν του χωρισμού !!! Με αυτή τη μορφή ήταν, πλέον "ώριμο" για να δισκογραφηθεί, όπερ και εγένετο ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άντε τώρα να με πιστέψει άνθρωπος...


Ας είναι καλά βέβαια το mp3 όφωνο.
 
Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟ ΘΕΜΑ! :animlaugh:

Το δικό μου ήταν το Liberian Girl του Michael Jackson!


Όχι, όχι, λευκή ήταν η κοπέλα, απλά είχε θλιμμένο ρυθμό και ταίριαζε με το mood μου. :D
 
Rinus, αξιολογότατες οι διευκρινίσεις σου ! Δώσε μας τώρα και λίγα παραπάνω στοιχεία για το κουίζ της β' παραγράφου (στο χώρο του θέματος), μήπως σπάσουμε το κεφάλι μας και βρούμε το τραγούδι (αν δεν το έχεις αναφέρει μόνος σου κάπου εδώ μέσα, βέβαια !).

Μου αρέσουν τα κουίζ ! (και τα Τεστ, αλλά μόνο για το "Οι λέξεις παίζουν" και για το Διπλό Σταυρόλεξο).
 
....Και φυσικά, Νίκος Ζιώγαλας και Σταρ του σινεμά! (Το πιο ταιριαστό τραγούδι για χυλόπιτα κατά την ταπεινή μου γνώμη).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα