Tο WII Fit κατι θυμιζει απο Atari

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.862
To fit δεν πρεπει να ειναι και πολυ πρωτοπορο σαν ιδεα μιας και η Atari ειχε κατι παρομοιο 25 χρονια πριν.

wiifit-joyboard.jpg


"While the mainstream press gets ready to crown Nintendo the innovator of fresh new gaming technology, Water Cooler Games points out the Wii Fit balance pad isn't as revolutionary as some may think. Way back in 1982 (yes, the same year Michael Jackson unleashed Thriller), Persuasive Games released a balance board accessory for the Atari VCS called the Joyboard. Only one game supported the peripheral: a ski jumping title called Mogul Maniac, and the technology wasn't nearly as advanced as the Wii Fit pad. The idea was there, however, Nintendo just came along with its magic touch and made it ten times better."
 
AARDVARK είπε:
To fit δεν πρεπει να ειναι και πολυ πρωτοπορο σαν ιδεα μιας και η Atari ειχε κατι παρομοιο 25 χρονια πριν.
Way back in 1982 (yes, the same year Michael Jackson unleashed Thriller), Persuasive Games released a balance board accessory for the Atari VCS called the Joyboard. Only one game supported the peripheral: a ski jumping title called Mogul Maniac, and the technology wasn't nearly as advanced as the Wii Fit pad. The idea was there, however, Nintendo just came along with its magic touch and made it ten times better."
Κοιτάξτε καλύτερα ποιά εταιρία είχε φτιάξει το Joyboard...κάτω δεξιά για όποιον βαριέται να ψάχνει. :D

WTF is Persuasive Games anyway?

joyboardad2.jpg
 
Υπήρχε κι ένα ποδήλατο γυμναστικής για Super NES (U.S. only).
 
Δεν είχα δοκιμάσει την Atari ή την Amiga version αλλά το Wii Fit είναι φοβερό, γυμνάζεσαι και βγάζεις και γέλιο. Αναρωτιέμαι αν το βγάλουν για άλλες πλατφόρμες στο μέλλον ή απλά θα μείνει στην ιστορία ως το μοναδικό Nintendo Wii ως έχει.
 
Απατεωνες. :tsktsk:

atari_puffer_prototype.jpg


atari_joyboard.jpg


"Concept: There is a whole generation of kids (and adults) out there who aren't into sports and/or don't get enough exercise. At the same time there is a huge fitness market. We have seen how kids can become addicted to our video games. We are going to hook up an exercise bike to a video game, where the bike is the controller. Hook up a bike to "Pole Position" and you have to pedal to make your car "go". Hook it up to "Dig-Dug" and shovel faster - or else! We can make fitness freaks out of the kids and game players out of the keep-fitters. We capitalize on the combination of the two powerful markets — video games and aerobic fitness."
From Atari Joyboard to Wii Fit: 25 Years of Exergaming [boingboing]
 
Και εγώ το 1994 είχα συνδέσει ένα ποδήλατο γυμναστικής με υπολογιστή μέσω ενός inverter στο κοντερ (μέσω isa κάρτας για μετρήσεις).

Και είχα φτιάξει ένα πρόγραμμα σε basic με γραφικό περιβάλον (320x200x8bit) το οποίο μετρούσε ταχύτητα, απόσταση, θερμίδες που κάηκαν. Είχα βάλει και κάτι φωτορυθμικά και διάφορες άλλες σάλτσες.

Το είχα παρουσιάσει σε σχολική έκθεση στην Μονή Λαζαριστών και είχε γίνει χαμός.

Ακόμα και ο Διευθυντής ανέβενε και προσπαθούσε να κάνει ρεκόρ :D .

Έτσι και για να παινευόμαστε και εμείς εδώ οι Έλληνες.
 
Όχι ρε σεις. Τι λέτε τώρα; Δηλαδή τα Ataria ήταν τελικά για casualάδες;;; (Σύμφωνα με τον κύριο Wally ;;; )

ΑΜΑΝ!!!!!!
 
Υπαρχει τεραστια και ειδοποιος διαφορα(ες)

Η Atari εφτιαξε μια κονσολα και καποιοι φτιαξαν εξτρα τσουτσουνια.

Η Nintendo εφτιαξε ενα τσουτσουνι και κολλησε απο διπλα μια μπαγιατικη overclocked κονσολα. ;)
 
Τσουτσούνι

post-2415-1196248198_thumb.jpg


Ετυμολογια:

Eπιστημονική ονομασία Sipunculus nudus

Σκουλίκι της θάλασσας

Εξαιρετικο δολωμα.

Oμοιαζει με αγγουρι μονο που εχει διαφορα χρωματα σκουροχρωμα κυριως.

Κατοικει κυριως σε βραχωδεις βυθους ειτε πανω σε βραχια ή στην αμμο κοντα σε πετρες.
 
Υπαρχει τεραστια και ειδοποιος διαφορα(ες)
Η Atari εφτιαξε μια κονσολα και καποιοι φτιαξαν εξτρα τσουτσουνια.

Η Nintendo εφτιαξε ενα τσουτσουνι και κολλησε απο διπλα μια μπαγιατικη overclocked κονσολα. ;)
Ναι μια διαφορα υπαρχει οντως.

Η Nintendo εφτιαξε την πιο καλοπουλημενη κονσολα σημερα - και κολλησε διπλα της με ιδανικο και προσεγμενο τροπο ενα περιφερειακο που και αλλοι εβγαλαν καποτε για τα μηχανηματα τους αλλα δεν καταφεραν να πεισουν κανεναν να το αγορασει.

Τα υπολοιπα ειναι απλα γκρινια καποιων απογοητευμενων οπαδων που νομιζουν οτι βρηκαν τον θεο παιζοντας αιματηρα FPS και ξεχασαν τη χαρα του πραγματικου videogaming.
 
Telamonas.stokos είπε:
Τα υπολοιπα ειναι απλα γκρινια καποιων απογοητευμενων οπαδων που νομιζουν οτι βρηκαν τον θεο παιζοντας αιματηρα FPS και ξεχασαν τη χαρα του πραγματικου videogaming.
Όσον αφορά τα FPS έχεις δίκιο (μερικώς :p )

Άν όμως η χαρά του πραγματικού videogaming είναι ζυγαριές και ματσούκια και όχι κυνήγι High Score στο Ikaruga ή το να τελειώσεις το Wonder Boy για εκατοστή φορά, με συγχωρείτε αλλα κάτι έχασα στην πορεία.

Στην τελική, το να ανέβεις στο Fit και να σου αποκαλύψει οτι είσαι ... χοντρός δεν το βλέπω και σαν φοβερό gaming επίτευγμα. Έχει ένα φαρμακείο εδω δίπλα με ζυγαριά που κάνει την ίδια δουλειά και προσφέρει την ίδια (κατα N fans) διασκέδαση.

Game Over Man!!
 
keeper7k είπε:
Στην τελική, το να ανέβεις στο Fit και να σου αποκαλύψει οτι είσαι ... χοντρός δεν το βλέπω και σαν φοβερό gaming επίτευγμα. Έχει ένα φαρμακείο εδω δίπλα με ζυγαριά που κάνει την ίδια δουλειά και προσφέρει την ίδια (κατα N fans) διασκέδαση.
Έχω και εγώ στο μπάνιο μου ένα ίδιο αξεσουάρ, μάλιστα είναι πιο όμορφο αφού είναι από αλουμίνιο και γυαλί. Μου κόστισε βέβαια λιγότερο από το Wii Fit*, όμως έχει νομίζω μεγαλύτερη ακρίβεια... ωστόσο εάν το συνδυάσεις με το άλλο αξεσουάρ που βρίσκεται ακριβώς από πάνω (καθρέφτης) σε πιάνει μία απογοήτευση... :banghead:

Η λύση είναι μία για Fitness. Πήρα χθες ένα ποδήλατο στην μικρή, φουσκώνω και τα λάστιχα από το δικό μου και κάνουμε παρέα βόλτες με αυτά στην Αρεοπαγίτου ή στο Τάε Κβο Ντο στην παραλία. Κόντρες κανείς; :D

* χώρια που στο WF θα ανέβω μία φορά, άντε δύο... :D
 
keeper7k είπε:
Άν όμως η χαρά του πραγματικού videogaming είναι ζυγαριές και ματσούκια και όχι κυνήγι High Score στο Ikaruga ή το να τελειώσεις το Wonder Boy για εκατοστή φορά, με συγχωρείτε αλλα κάτι έχασα στην πορεία.
Ikaruga -> έκδοση Gamecube -> το παίζεις στο Wii

Wonderboy -> Virtual Console -> το παίζεις στο Wii (δεν θυμάμαι αν έχει βγει ακόμα, σίγουρα θα βγει όμως)

Άρα, πάντα σύμφωνα με τον keeper7k, η χαρά του πραγματικού videogaming είναι το Wii!!!

:p :p
 
Giama είπε:
Ikaruga -> έκδοση Gamecube -> το παίζεις στο Wii
.... και κάθε φορά που χοροπηδάς στη ζυγαριά αλλάζει το σκάφος polarity :D

Giama είπε:
Wonderboy -> Virtual Console -> το παίζεις στο Wii (δεν θυμάμαι αν έχει βγει ακόμα, σίγουρα θα βγει όμως)
... το ίδιο για να βγάλεις 60+ Gold. Χοροπηδάς και κουνάς το κεφάλι σαν να είσαι ο ιδιος το παιδί-θαύμα :biglaugh:

Giama είπε:
Άρα, πάντα σύμφωνα με τον keeper7k, η χαρά του πραγματικού videogaming είναι το Wii!!!:p :p
Wii ForTheWiiiiiiiiiiii :D :D
 
Φίλε mob,διόρθωσε το κείμενό σου,τα greeklish απαγορεύονται εδώ...
 
Πάντως έχει δίκιο το παλικάρι. Έχω βαρεθεί να ακούω για "ΦΟΒΕΡΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ" πράγματα τα οποία έχουν γίνει εδώ και δεκαετίες...

Αν θυμάμαι καλά, το 2600 ( ;) μέχρι και χρηματηστήριο έδειχνε στην TV σου με ένα module.
 
ambu_dare είπε:
Η λύση είναι μία για Fitness. Πήρα χθες ένα ποδήλατο στην μικρή, φουσκώνω και τα λάστιχα από το δικό μου και κάνουμε παρέα βόλτες με αυτά στην Αρεοπαγίτου ή στο Τάε Κβο Ντο στην παραλία
Και εγώ το σκεφτόμουν το Wii Fit για την φίλη μου. Τελικά άλλαξα γνώμη γιατί το όλο πακέτο ήταν ακριβότερο από μια ετήσια συνδρομή στο γυμναστήριο. Άρα δεν μπαίνει ερώτημα τι συμφέρει περισσότερο.
 
και σίγουρα δεν κάνεις την ίδια γυμναστική που θα έκανες σε ένα γυμναστήριο.
 
Πίσω
Μπλουζα