Takeo Watanabe

Playmolover

RetroMaNiaC
Joined
3 Δεκ 2007
Μηνύματα
569
Αντιδράσεις
162
TAKEO WATANABE 1933-1989

picture.php





Για τις περισσότερες και τους περισσότερους από εσάς, οι δημιουργοί της αγαπημένης μας σειράς είναι η Kyoko Mizuki και η Yumiko Igarashi. Για μένα όμως, υπάρχει και ένας τρίτος. Ο πρόωρα χαμένος Takeo Watanabe, ο οποίες γέμισε τις αναμνήσεις μου με τους φανταστικούς ήχους της μουσικής του, που μέχρι σήμερα, στα 35 μου, δεν μπορώ να ξεπεράσω.

Μέχρι σήμερα, δεν γίνεται να ακούσω το θέμα του Terry και να μην δακρύσω…



Ο Takeo Watanabe γεννήθηκε στις 16 Απριλίου του 1933. Ήταν γιός του Urato Watanabe, διάσημου συνθέτη για την κλασική μουσική του, αλλά και για την μουσική του σε ταινίες.

Σε ηλικία 23 ετών ο Takeo Watanabe, αφού πήρε το πτυχίο του στα οικονομικά από το Πανεπιστήμιο του Musashino στην Ιαπωνία, έφυγε για το Παρίσι προκειμένου να μάθει μουσική. Στα τέλη της δεκαετίας του 1960 άρχισε να συνθέτει μουσική για μεγάλα studios παραγωγής anime στην Ιαπωνία. Ειδικότερα εργάστηκε για μεγάλο διάστημα με την εταιρεία Toei.

Συνέθεσε πολλά μουσικά θέματα για anime, όπως για την Heidi (1974), Candy Candy (1976), αλλά επίσης και για κινηματογραφικές και τηλεοπτικές ταινίας αλλά και για Ραδιοφωνικές παραστάσεις.

Απεβίωσε στις 2 Ιουνίου του 1989 σε ηλικία 56 μόλις ετών, μετά από σκληρή μάχη με τον καρκίνο.

Μετά τον θάνατό του, η οικογένειά του ανακάλυψε μία σειρά από κασέτες, στις οποίες o Takeo Watanabe είχε βάλει τις αγαπημένες του συνθέσεις. Ανάμεσα σε αυτές, και την μουσική της Candy Candy.

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ιστορία της Κάντυ θα είχε συγκινήσει πολύ λιγότερο κόσμο αν δεν υπήρχε αυτή η υπέροχη μουσική που απογείωνε κάθε χαρούμενη ή λυπημένη στιγμή... :flower:

Κρίμα που έφυγε νέος ακόμη... Θα μπορούσε να είχε προσφέρει πολλά περισσότερα...

Σ΄ευχαριστούμε Playmo για την ενημέρωση!!!
 
Ειχα δει σειρες ιαπωνικες με τη μουσικη του. Πραγματικα υπεροχη. Οι σειρες 'σαντυμπελ' και 'μικρες κυριες' ειχαν επισης τη μουσικη του.

Επισης αλλη μια σειρα με τη μουσικη του, γνωστη σε ιαπωνια αλλα και σε ευρωπη ειναι 'ο σκυλος της φλανδρας', οπως και η 'ρασκαλ το ρακουν', βασισμενη σε αμερικανικο βιβλιο. Και αυτες στην ιαπωνια προβαλλονται ακομα, σε αντιθεση με την καντυ.
 
Πραγματικά εκπληκτικός ο Watanabe!

Άλλη μια σειρά στην οποία έχει γράψει τη μουσική και την οποία είδα πρόσφατα ολόκληρη σε DVD είναι το Nobody's Boy remi (1977).

Υπέροχη σειρά (θα την έβαζα στο ίδιο επίπεδο με την κάντυ και τη Σάντυμπελ) και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους τους αρέσουν τέτοιου είδους σειρές.

Βασικά, είναι η μεταφορά του μυθιστορήματος του Μαλό "Χωρίς οικογένεια (αν και ποτέ δεν είχα διαβάσει το βιβλίο, οπότε δεν ήξερα την υπόθεση καθώς το έβλεπα).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Και η παρτιτούρα του αγαπημένου μου...

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστούμε πολύ για τις παρτιτούρες! Αλήθεια πού τις βρήκες; Υπάρχουν και άλλες;
 
Δυστυχώς είναι οι μοναδικές που έχω βρει παρά το γεγονός ότι έχει "φάει" το Ίντερνετ.
 
μια αλλη σειρα που μου αρεσε η μουσικη και ηταν ιδιαιτερα αισθητο αυτο στο τελευταιο επεισοδιο, ηταν και η "Ράσκαλ το ρακούν". Απο τις καλυτερες σειρες που γυριστηκαν, ξεφευγοντας απο τα καθιερωμενα μιας και ειναι αρκετα ρεαλιστικη και δειχνει την ενταση που υπαρχει αναμεσα στους ανθρωπους και τα ζωα.

οι τιτλοι τελους ειναι απο τους αγαπημενους μου.

Υπηρχε και στο youtube με μεταφραση των στιχων αλλα σβηστηκε.

[edit - Αφαιρεθηκαν movie links εκτος youtube ]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα