Tanglewood - Νέο παιχνίδι για το MD

elefas

Retro Member
Joined
14 Αύγ 2007
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
45
TANGLEWOOD

CxaRTcLWEAECYXy.jpg:large


5802ef8bf2605b5263665b0b49d76ded_original.png


Ένα καινούριο παιχνίδι για την αγαπημένη και αειθαλή μας κονσόλα βρίσκεται στα σκαριά αυτόν τον καιρό. Πρόκειται για το Tanglewood όπου ο παίκτης χειρίζεται ένα πλάσμα ονόματι Nymn που μοιάζει με αλεπουδάκι. Ο Nymn έχει αποκοπεί από την αγέλη του και προσπαθεί να επιστρέψει σε αυτήν σώος και ασφαλής. Ο κόσμος στον οποίο περιπλανιέται είναι όμως γεμάτος κινδύνους ειδικά τη νύχτα, όπου τερατώδη πλάσματα λιγουρεύονται τον νοστιμούλη Nymn. O Nymn θα πρέπει να αντιμετωπίσει τους κινδύνους αλλά και να αναπτύξει τις δυνατότητές του βοηθώντας μικρά πλασματάκια, τα Fuzzls.

Το παιχνίδι βρίσκεται υπό την αναζήτηση χρηματοδότησης στο Kickstarter και αναμένεται να κυκλοφορήσει το χειμώνα του 2017. Υπάρχει όμως demo rom όπου μπορούμε να τη κατεβάσουμε και να το θαυμάσουμε είτε σε emulator είτε στην κονσόλα μας (μέσω everdrive).

Οι περγαμηνές του παιχνιδιού φαίνονται εξαιρετικές στα μάτια μου, αυτό που δίνει πολύ προστιθέμενη αξία κατά την άποψή μου είναι ότι οι δημιουργοί του χρησιμοποιούν τους πατροπαράδοτους τρόπους ανάπτυξης παιχνιδιών για Mega Drive, όπως ακριβώς χρησιμοποιούνταν στα χρόνια της δόξης του. Δηλαδή χρησιμοποιούν ένα αυθεντικό Mega Drive/Mega CD Dev Kit, γράφοντας το παιχνίδι αποκλειστικά σε assembly. Δείτε στο παρακάτω βίντεο τον δημιουργό να παρουσιάζει το συλλεκτικό και σπάνιο Dev Kit

9777deb85ef90bbf488000f1d8167401_original.JPG



Καθώς λατρεύω την κονσόλα αλλά και αναγνωρίζω την προσπάθεια των δημιουργών θα τους υποστηρίξω καταθέτοντας τον οβολό μου στο kickstarter και θα περιμένω καρτερικά πότε θα πάρω τις τύχες του Nymn στα χέρια μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η εκστρατεία στο Kickstarter στέφθηκε με επιτυχία, αν και μας κατατρόμαξε καθώς τελευταίες μέρες κάποιος απέσυρε ένα μεγάλο ποσό (περίπου 4000 λίρες) και το άγχος είχε κυριεύσει τον δημιουργό και τους υποστηρικτές. Τέλος καλό όμως όλα καλά και το κερασάκι είναι ότι έπιασε και 2 stretch goals όπου το 2ο μάλιστα είναι μεταφορά του παιχνιδιού και για το πολυαγαπημένο μας Dreamcast!!!
 
Επειδη δεν προλαβα την εκστρατεια στο Kickstarter πηρα την εκδοση την εκδοση των 60 λιρων μεσω του megafound. Ο δημιουργος του παιχνιδιου συνεχιζει απο εκει για οποιον δεν προλαβε αλλα το πλανο να το κρατησει ειναι για μεχρι το Φεβρουαριο 2017.

https://www.megafounder.com/tanglewood
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλη μια φρεσκια συνεντευξη του δημιουργου

 
Σημερα παρελαβα το παιχνιδι, αλλα δεν προλαβα να το παιξω. Η ποιοτητα απ´εξω δειχνει κατι απο τα παλια..

4CD6EC13-97A5-47DF-A389-97631E243269.jpeg

92B38CE0-7854-457D-BFDA-AB44E0295D75.jpeg

7D3C500F-9B4A-4668-9E6B-D07D1F0F604B.jpeg
 
Και εγώ το παρέλαβα χθες (Red Edition)! Δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά, ίσα ίσα έστησα το MD μου και έβαλα την κασέτα να δω αν λειτουργεί σωστά. Φαίνεται πολυ προσεγμένη παραγωγή σε επαγγελματικά επίπεδα. 

eDShP1g.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω δεν το εβαλα να το δοκιμασω, θα το βαλω το Σ/Κ. Να φανταστεις το καλοκαιρι το επαιζα μεσω emulation στο PSP Go και ετρεχε αψογα. :)
 
Πίσω
Μπλουζα