Taxi driver (1976)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Σκηνοθετημένη από τον Μάρτιν Σκορτσέζε, με την εκπληκτική ερμηνεία του Ντε Νίρο, μια ταινία του 1976 που αξίζει να δουν όλοι. Αναφέρεται στη βία, τη μοναξιά, την απάθεια στο έγκλημα και στην υποκρισία.

Ο Ταξιτζής, αφού βλέπει καθημερινά τη βρωμιά γύρω του και έχοντας έναν κώδικα ηθικής πολύ διαφορετικό από τον κώδικα της αδιαφορίας και ''του καναπέ'', αποφασίζει να πάρει το νόμο στα χέρια του και να σώσει ένα δωδεκάχρονο κορίτσι από την πορνεία. Το περίφημο ''are you talking to me?'' είναι από τη σκηνή που ο Ντε Νίρο έχει κυριολεκτικά φορέσει τα όπλα του και κάνει πρόβα στον καθρέφτη προετοιμάζοντας το φόνο που έχει σχεδιάσει στο μυαλό του. Η ταινία έχει τιμηθεί με το Χρυσό Φοίνικα στις Κάννες και πολύ αργότερα από την Αμερικάνικη Ακαδημία.

[video=youtube_share;lQkpes3dgzg]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπό τις μεγάλες ταινίες της δεκαετίας του '70, όταν το δίδυμο Σκορτσέζε-Ντε Νίρο μεγαλουργούσε. Πολύ καλός στον μικρό του ρόλο, ο πωλητής όπλων ( αν θυμάμαι καλά δεν ήταν και ηθοποιός)...
 
iggylebowski είπε:
Τεράστια ταινία που μάλλον έκατσε βαριά στα μέλη της ακαδημίας, δεν εξηγείται διαφορετικά...
Εδώ το Apocalypse Now έχασε το Oscar από το γλυκανάλατο μικροαστικό δράμα Kramer vs. Kramer...τι να λέμε,αν και το Taxi Driver δε μου λέει και τίποτα ως ταινία.
 
noxrider είπε:
Εδώ το Apocalypse Now έχασε το Oscar από το γλυκανάλατο μικροαστικό δράμα Kramer vs. Kramer...τι να λέμε,αν και το Taxi Driver δε μου λέει και τίποτα ως ταινία.
Πραγματικά, αν αρχίσουμε να λέμε τι αδικίες έχουν γίνει στα όσκαρ θα φτάσουμε στο τέλος να θάψουμε τις μισές ταινίες. Το αστείο εκείνης της χρονιάς δεν είναι μόνο ότι το μέτριο, απλουστευμένο -εκθειαζω το αμερικανικο ονειρο- Rocky, κέρδισε το Taxi Driver, αλλά και τα Network και All the Presidents Men
 
Υπέροχη ταινία,έχει το δικό της μήνυμα μέσα.

Γενικά πάντως τον Martin τον είχαν αδικήσει πάρα πολύ στο θέμα όσκαρ

send from my Samsung GS-III white beast
 
Η ταινία είναι αναμφίβολα μια από τις κορυφές αμερικάνικες της δεκαετίας του 70.

Τώρα όμως τα όσκαρ όπως και κάθε κινηματογραφικό ή άλλο καλλιτεχνικό βραβείο είναι απλά μια ένδειξη και όχι μια απόδειξή ποιότητας. Εδώ πήρε χρυσό φοίνικα που υποτίθεται ότι είναι (και είναι κατά τη γνώμη μου) πιο ποιοτικό το Φαρενάιντ 9/11 του Μουρ μόνο και μόνο επειδή ήταν ενάντια στον Μπους ή πήρε νόμπελ λογοτεχνίας ο Τσόρτσιλ ή για να το ξαναγυρίσουμε στα όσκαρ Μειώνεται η αξία του Χίτσκοκ ή του Κιούμπρικ από το γεγονός ότι δεν πήραν ποτέ όσκαρ; Δε νομίζω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα όσκαρ απέδειξαν ότι είναι της πλάκας από τη δεκαετία του '40, όταν το Citizen Kane έχασε από τη μελό σαπουνόπερα How Green Was My Valley. Φυσικά δεν απαιτείται κάποιο όσκαρ για να αναγνωριστεί η δουλειά κάποιου, απλά είναι πολύ ειρωνικό να χρησιμοποιείς τον όρο "όσκαρ καλύτερης ταινίας" και τελικά να το δίνεις σε όποια ταινία σου κάτσει καλύτερα. Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα που μέτριες ταινίες, σκηνοθέτες και ηθοποιοί πήραν όσκαρ έναντι κάποιων άλλων. Αυτό δεν μειώνει την αξία των άλλων ταινιών, δείχνει απλά το γελοίο του πράγματος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iggylebowski είπε:
Τα όσκαρ απέδειξαν ότι είναι της πλάκας από τη δεκαετία του '40, όταν το Citizen Kane έχασε από τη μελό σαπουνόπερα How Green Was My Valley. Φυσικά δεν απαιτείται κάποιο όσκαρ για να αναγνωριστεί η δουλειά κάποιου, απλά είναι πολύ ειρωνικό να χρησιμοποιείς τον όρο "όσκαρ καλύτερης ταινίας" και τελικά να το δίνεις σε όποια ταινία σου κάτσει καλύτερα. Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα που μέτριες ταινίες, σκηνοθέτες και ηθοποιοί πήραν όσκαρ έναντι κάποιων άλλων. Αυτό δεν μειώνει την αξία των άλλων ταινιών, δείχνει απλά το γελοίο του πράγματος.
Οπως εχω ξαναπει τα βραβεια θεωρουνται στη ζωη μια επιβεβαιωση για οτι εχεις πραξει.Ποιος ομως λεει οτι η ζωη δεν ειναι αδικη;Αnyway θυμαμαι μικρος να την κανω ανανεωση απο το βιντεο κλαμπ τις γειτονιας μου και ο υπαλληλος να με ρωταει ''μηπως εχεις κανενα προβλημα;''Για μενα η ποιο δυνατη στιγμη του Ντε Νιρο.Για να δουμε σε πια πασιγνωστη ταινια βλεπουμε παραλλαγμενη την σκηνη και το motto του Ντε Νιρο ''Αre yoy talkin'to me'' ξερει κανεις;
 
De Niro & Scorsese on set of Taxi Driver

Έπρεπε να ποστάρω.

Είδα τις προάλλες το ποστ στο reddit για φώτο φανταστική του De Niro και Scorsese που είναι τόσο καλά τραβηγμένη με της προκοπής μηχανή, τόσο καλά διατηρημένη και ψηφιοποιημένη που πιστεύω αξίζει να τη δείτε. Δείχνει λες τραβήχτηκε χτες αλλά είναι από το 1975.

Απολαύστε τη! (πολύ μεγάλη σε μέγεθος [file size και width/height] για να "ανέβει" στο forum εδώ).
 
Πραγματικά πολύ ωραία ταινία. Δεν είναι από τις αγαπημένες μου του De Niro, υπάρχουν άλλες ερμηνείες του που με έχουν κερδίσει πολύ περισσότερο, αλλά παρ'όλα αυτά πολύ καλή στο είδος της.
 
Με 24 χρονια διαφορα,ο ιδιος διακωμωδει την διασημη ατακα του.... :cool:

You Talking To Me? - Taxi Driver 1976 in HD

 
Για εμένα η πιο τολμηρή ταινία των 70s...προσπάθησε και το κατάφερε με μεγάλη επιτυχία να αναδείξει τη σαπίλα της Δυτικής κοινωνίας, την κατάπτωση των ηθικών αξιών, τη μοναξιά, τα μελαγχολικά και βρώμικα αστικά τοπία, γενικότερα έναν αφιλόξενο κόσμο. Ο πρωταγωνιστής, όντας ένα άτομο μοναχικό και ιδιαίτερο, αδυνατούσε να ενταχθεί σε αυτή την κοινωνία και θεώρησε ότι έπρεπε να πάρει το νόμο στα χέρια του, ώστε να την εξαγνίσει. Τα μηνύματα που προκύπτουν από την ταινία, είναι πολλά και αφορούν όλα τα φάσματα: ψυχολογία, κοινωνιολογία, κατά πόσο ηθική είναι η αυτοδικία... Κατά την άποψή μου η ταινία, προϊδεάζει την άνοδο των άκρων (ακροδεξιά) κυρίως, ακριβώς εκμεταλλευόμενων αυτής της ανομίας/αναρχίας που επικρατεί στις δυτικές κοινωνίες...
 
Την ταινία αυτή την έβαζε πολλές φορές το mega στα 4 πρώτα χρόνια και συνήθως Παρασκευή ή Σάββατο μετά τα μεσάνυχτα. Εθιμοτυπικά πάντα την βλέπαμε με τον αδελφό μου μιας και δεν είχαμε σχολείο την επόμενη μέρα. Αυτό μέχρι το 1994. Γιατί όταν εμφανίστηκε το "τρισκαταρατο" Filmnet εκείνη την χρονιά το πρόβαλλε αποκλειστικά και μόνο αυτό για αρκετά χρόνια . Την συγκεκριμένη ταινία την ξαναείδα από μη συνδρομητικό κανάλι μετά το 2002. Όπως και την βραδιά με τα βραβεία Oscar που θυμάμαι την έδειχνε το mega για να καλύψει το μεταμεσονύχτιο πρόγραμμα.
 
Πίσω
Μπλουζα