Tears For Fears (Part I)

Omega

RetroActive
Joined
14 Mαϊ 2007
Μηνύματα
252
Αντιδράσεις
27
Οι Tears For Fears δημιουργήθηκαν το 1981 από τον Roland Orzabal (φωνητικά, Κιθάρα) και τον Curt Smith (φωνητικά, μπάσο) στην πόλη όπου και οι 2 γεννήθηκαν, στο Bath της Μεγάλης Βρετανίας.

TFF-1.jpg





Νωρίτερα συμμετείχαν στους Graduate, ένα Ska συγκρότημα όπου και κυκλοφόρησαν ένα άλμπουμ το Acting My Age".

Γρήγορα όμως κατάλαβαν ότι δεν ταίριαζαν ούτε σε αυτό το είδος της μουσικής, αλλά ούτε με τα άλλα άτομα μιας και οι δυο τους έκαναν όλη τη δουλειά.

graduate_acting_my_age.jpg



ʼλλο ένα σχήμα στο οποίο είχαν συμμετάσχει και δεν είναι πολύ γνωστό είναι οι Neon. Το συγκρότημα αυτό είχε δημιουργηθεί απο τον Pete Burns και τον Rob Fisher (RIP) αργότερα γνωστούς ως Naked Eyes.

Παρακάτω είναι μια φώτο η οποία "ανακαλύφθηκε" πρόσφατα απο τον Pete Burns .

Neon.jpg



Διάλεξαν το όνομα τους από το βιβλίο του Arthur Janov - Prisoners Of Pain απο το οποίο επηρεάστηκαν πάρα πολύ όταν έγραφαν το πρώτο τους άλμπουμ.

Το The Hurting ήταν το πρώτο τους άλμπουμ και για μένα τουλάχιστον το καλύτερο τους ώς τώρα.

Tears_For_Fears_-_The_Hurting-.jpg



Ο ακατέργαστος New Wave ήχος της αρχής της δεκαετίας του 80 είναι χαρακτηριστικός σε όλο το άλμπουμ.

Απο το The Hurting κυκλοφόρησαν 4 singles Suffer The Children, Pale Shelter, Mad World και Change

Tears For Fears - Pale Shelter






[video=youtube;KTn4o2Z-vZU]





End of part I .........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ: Tears For Fears (Part I)

Έτσι από περιέργια πόσους δίσκους τους έχεις?

Τους έχεις μετρήσει ποτέ? Μιλάω μόνο για TFF
 
Απ: Tears For Fears (Part I)

Shock είπε:
Έτσι από περιέργια πόσους δίσκους τους έχεις?

Τους έχεις μετρήσει ποτέ? Μιλάω μόνο για TFF
Ξέρεις την αδυναμία μου για αυτούς ;)

Απο TFF έχω όλα τα βινύλια (LP's , 7" , 12", picture discs, color vinyls , Greek pressings, promos) , και σχεδόν όλα τα cd (Lp's, singles, compilations).

Μόνο τα 7ιντσα είναι καμμιά 60αριά.

Τελευταίο απόκτημα μου είναι αυτό:

TFFGreek.jpg



Είναι το promo box που βγήκε μόνο στην Ελλάδα για το τελευταίο αλμπουμ τους αφού επανενώθηκαν το 2005.

Τυπώθηκε σε καμμιά 20αριά κομμάτια τα οποία αποσύρθηκαν όλα εκτός απο 3 με 4 , καθώς η δισκογραφική εταιρία που θα το κυκλοφορούσε αρχικά (Arista) έκλεισε.
 
Απ: Tears For Fears (Part I)

Πλάκα κάνεις. Δηλαδή έχεις ένα από τα 3-4? Καλά που το ξετρύπωσες και πως το έμαθες?
 
Απ: Tears For Fears (Part I)

Shock είπε:
Πλάκα κάνεις. Δηλαδή έχεις ένα από τα 3-4? Καλά που το ξετρύπωσες και πως το έμαθες?
Το έμαθα απο το ebay αρχικά όπου πούλαγε ένα κομμάτι ο τύπος ο οποίος αποδείχτηκε ότι δουλεύει σε δισκογραφική, όπου και ξετρύπωσε και ενα δεύτερο απο ένα δημοσιογραφο που δεν το επέστρεψε.

Με το αζημίωτο φυσικά. :-X

Έτσι έμαθα και την παραφιλολογία γύρω απο το αντικείμενο. Πρέπει να το δείς απο κοντά μια μέρα ;)
 
Απ: Tears For Fears (Part I)

Aν και δεν πολυακουω τετοια μουσικη,θυμαμαι πριν χρονια ειχα πεσει σε καποιο φορουμ των Tears οπου και παρα πολλα θεματα γενικου ενδιαφεροντος ειχε αλλα και ενεργη συμμετοχη των 2 συντελεστων χωρις βεντετισμους...δεν μπορω πλεον να το εντοπισω παντως
 
Απ: Tears For Fears (Part I)

Δυστυχώς πλέον στο TFF forum δεν συμμετέχει κανένας απο τους 2. (Δηλαδή εδώ και αρκετά χρόνια).

Τα 2 μέλη των TFF είχαν να μιλήσουν μεταξύ τους για πάνω απο 10 χρόνια ??? , αλλά αυτά θα τα δείτε στο Part II.

Στο μόνο forum στο οποίο ξέρω ότι συμμετέχουν τα μέλη συγκροτήματος είναι το OMD forum όπου ειδικά τα posts του Andy είναι πάνω απο 1500. Βέβαια οι OMD έχουν και τρομερά φανατικούς υποστηρικτές.
 
Απ: Tears For Fears (Part I)

@Wally

Στους TFF ανήκει και η original έκδοση του Mad World** ;)

Εδώ η original εκτέλεση

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nXuXikfIYHY]YouTube - Mad World - Tears for Fears

Κι εδώ η εξαιρετική διασκευή του Gary Jules

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4N3N1MlvVc4]YouTube - Mad World- Gary Jules

* που στόλιζε το διαφημιστικό σπότ του Gears Of War
 
Απ: Tears For Fears (Part I)

Omega να τολμήσω να δηλώσω ότι η διασκευή μου άρεσε περισσότερο ή θα με μισήσεις?

Κομματάρα!
 
Απ: Tears For Fears (Part I)

Σίγουρα o Gary Jules έχει κάνει εξαιρετική δουλειά και να προσθέσω ότι κατάφερε κάτι το οποίο οι Tears For Fears δεν εχουν καταφέρει : να ανέβει στο Νο1 της Μεγάλης Βρετανίας.

Να προσθέσω επίσης οτι είναι απο το soundtrack της ταινίας Donnie Darko.

Πάντως οι Tears For Fears το κατάλαβαν οτι στο κόσμο αρέσει έτσι και στη τελευταία τουρ τους το 2005 έτσι το είπαν.

Πάντως εμένα το παλίο μου αρέσει ακόμα ;)

Και επειδή στο YouTube δεν το έβρισκα το ανέβασα εγώ για του λόγου το αληθές.

Η φωνή του Curt είναι λίγο άστα να πάνε αλλά τι να κάνουμε.

Tears For Fears - Mad World (Live Paris 2005)







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ: Tears For Fears (Part I)

To Seeds of Love !!! βέβαια! Αυτή η μουσική ήταν ένα από τα πιο εντυπωσιακά κομμάτια που έχω ακούσει. Προσθέστε και ένα απο τα πιο εντυπωσιακά βίντεο όπου γίνεται εκτεταμένη χρίση Computer εφέ και έδεσε η συνταγή. Πραγματικά αξέχαστοι.
 
πωπω κ νομιζα πως εγω ειμαι φαν!!!ειναι το αγαπημενο μου pop συγκροτημα μετα τους pet shop boys!!!!προσωπικο αγαπημενο το pale shelter:)
 
Οι Tears for Fears συμμετείχαν στο δημοφιλές φεστιβάλ rock μουσικής Rockpalast του γερμανικού καναλιού WDR που πραγματοποιήθηκε στο Sartory-Säle της Κολωνίας στις 12 Μαΐου του 1983.

rockpalast.jpg


tears00.jpg


tears06.jpg


 
Τι απεγινε το Part II?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sowing The Seeds Of Love

[video=youtube_share;ajy1xNB-LkI]https://youtu.be/ajy1xNB-LkI

Εξαιρετικό μουσικό γκρουπ από την χρυσή δεκαετία του '80! Ας παραθέσω κι εγώ το παραπάνω αγαπημένο μου τραγούδι τον Tears for Fears!!!
 
Πίσω
Μπλουζα