Teenage Mutant Ninja Turtles: Video Game History

Other_Reality είπε:
@Getta: Εννοώ το ότι το παιχνίδι που τελικά κυκλοφόρησε, ήταν η ίδια pre-release version που είχαν τα περιοδικά και οι χάκερς. Δεν άλλαξαν απολύτως τίποτα, προφανώς επειδή η μητρική εταιρεία κατέρρευσε και απλώς το "πέταξαν" στα ράφια.
Υπεθεσα αργοτερα οτι εννοουσες κατι τετοιο. Δυστηχως για τους φιλους της σειρας η οσους το προμηθευτηκαν γενικοτερα, κατι τετοιο δεν νομιζω να γνωστοποιηθηκε σε αυτους. Αδικα χρηματα και κριμα στο κομμενα δεντρα για ολο το χαρτι της συσκευασιας τους.

Other_Reality είπε:
Όσο για το άλλο Ninja Turtles, όταν άγνωστοι devs με άγνωστο coder αναλαμβάνουν να κάνουν ένα port απο NES έκδοση, ε, έχεις αυτά τα αποτελέσματα. Ευτυχώς υπήρχαν και σωστοί επαγγελματίες το 1990 στην Amiga αφού πήραμε το Lotus, Kick off 2, Loom, Pang, Speedball 2, TV Sports Basketball, Wings και περάσαμε μια εξαιρετική χρονιά γεμάτη gaming, δεν νομίζω να έλλεiψαν απο κανένα τα χελωνονιντζάκια του NES :p
Κανενα απο αυτα τα παιχνιδια δεν ειναι στη λογικη του TMHT, αλλα ουτε και φυσικα αλλαζει το γεγονος οτι ειναι αδιανοητα οικτρη μεταφορα!

Υγ. Ε οχι και καλο παιχνιδι το tv sports basketball..
 
...Έχεις δίκιο, δεν ήταν απλό καλό, ήταν παιχνιδάρα !!!
 
Ποτε ειπαμε θα βγει το TV sports 2 ? :)

γενικα καλυτερα να εχεις μετρια conversions, παρα να μην εχεις καθολου το παιχνιδι, βλεπε cabal, που στην αμιγκα "απλα υπηρχε", αλλα εαν ηθελες να το παιξεις σε κονσολα, μονο το ΝΕΣ το ειχε. Και σαν φανατικος του cabal (του coin-op), θα ηθελα να το ειχα σε οποιοδηποτε μηχανημα και εαν ειχα. Ακομα και στον αταριΣΤ :p !
 
Πάντως για μένα η έκδοση του Turtles in Time στο SNES δεν είναι μόνο το καλύτερο game της σειράς για μένα αλλά και γενικά είναι το αγαπημένο μου beat em up αυτού του στιλ. Δηλαδή το βάζω πάνω και από Final Fight, Streets of Rage και ότι άλλο υπάρχει στο είδος. Μάλιστα θυμάμαι που είχα αναφέρει μια φορά σε ένα forum της Sega ότι το θεωρώ καλύτερο και από το Streets of Rage 2 και έφαγα κράξιμο ανελέητο.
 
Και καλα σου εκαναν! :p

Το streets of rage ειναι απο τα καλυτερα.

Στο SNES μου αρεσει το pirates of the dark waters.
 
Ξεψαχνίζω λίγο το ΜΑΜΕ σήμερα και για 1η φορά βάζω να παίξω το TMNT Turtles in Time (αν δεν άνοιγε ο Γιάννης εδώ θέμα ίσως να μην το έπαιζα και ποτέ). Και ερωτώ, το τραγουδάκι εισαγωγής είναι αποκλειστικότητα του συγκεκριμένου παιχνιδιού ή ακούγεται και κάπου αλλού π.χ. σε ταινία ή σε κάποιο cd/lp;
 
Υπάρχει και στο coming out of their shells album. http://turtlepedia.wikia.com/wiki/Pizza_Power

Αν και τα TMNT δεν μου άρεσαν ποτέ ιδιαίτερα τa ΤΜΝΤ για NES και το Turtles in Time τα έχω τιμήσει, ωραία παιχνίδια.
 
Πίσω
Μπλουζα