[TELEMAX] Οθόνη που έπαιζε 2 μικρά φιλμάκια από Looney Tunes και είχε και μουσική!!!

plintiriopiaton

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2007
Μηνύματα
249
Αντιδράσεις
7
καπου στην Μιαουλη Θεσσαλονικης ειχε ενα μικρο μαγαζι με διαφορα παιχνιδια, (οπως σε καθε γειτονια τοτε που ειχε καμια 5-6 μικρομαγαζα που πουλουσαν σιγουρα χαρτακια με σημαιες, ομαδες χρηματα κτλ και δεκαδες παιχνιδια επιτραπεζια και αυτοκινητακια κτλ) εκει στην βιτρινα ηταν και αυτο το μικρο πως να το πω; ενα πλαστικο πορτοκαλι μινι μονιτορ σαν προτζεκτορας καπως ας το πω με μπαταριες οπου ειχε απο πισω κατι σαν μαγνητοταινια που επαιζε δυο μινι φιλμακια κινουμενων σχεδιων απο τα looney tunes ο σιλβεστερ ο γατος που εκανε σκι και επεφτε πανω σε δεντρα και ενα ακομα που δεν το θυμαμαι, το πολυ να κρατουσαν 1 λεπτο και τα δυο μαζι, και επαιζε αυτη την μουσικη που ακομα την εχω στο μυαλο μου και μαλιστα πρεπει να ειναι λατινοαμερικανικης προελευσης και η αλλη ηταν το εμβατηριο του Αμερικανικου Ιππικου οταν αλλαζε ηχο και φιλμ εκανε ενα κλασσικο κλικλικ...καπως και αλλαζε...μιλαμε για πολυ προχω κατασταση τοτε...χωνομουν κατω απο τα σκεπασματα και την αναβα ενας μικρος προσωπικος κινηματογραφος 30 δευτερολεπτων...καποια στιγμη ηθελα να βρω αν εχει και αλλες ταινιες η αν γυρισω την ηδη υπαρχουσα απο την αλλη μπας και παιξει κατι αλλο...αλλα ματαια, ανοιξα το μηχανιμα και φυσικα κατεληξε στον καδο...απο τοτε δεν εχω βρει τιποτα που να το μιαζει η να εχει κατι σαν αυτο...δεν ξερω καν πως να το ονομασω...αν γνωριζει καποιος θα εχει μεγαλη πλακα πραγματικα η μουσικη ειδικα ηταν το κατι αλλο...!!!

Υ.Γ ισως το ονομα να εχει κατι σαν VIEW...η masterview, viewvideo δεν ειμαι σιγουρος.
 
Θα θυμάσαι μάλλον το όνομα "viewmaster" το οποίο όμως είναι συνδεδεμένο περισσότερο με αυτά τα παιχνίδια που έμοιαζαν με πλαστικά κιάλια και μέσα από αυτά έβλεπες στερεοσκοπικές εικόνες. Αλλά δεν αποκλείεται να είναι απλά το όνομα κάποιας σειράς παιχνιδιών που να έχει και άλλου είδους πράγματα όπως αυτό που αναφέρεις, μιας και τα δύο έχουν να κάνουν με εικόνα/φωτογραφία.
 
Kαι ομως ξερω πολυ καλα τι εννοει γιατι ειχα και εγω ενα ιδιο (το οποιο φυσικα μου το πεταξαν).Το δικο μου ηταν ιταλικης προελευσης ,λεγοταν TELEMAX και το μοντελο που ειχα ηταν ακριβως αυτο:

201206031643340d9.jpg

20120603164454d16s.jpg

(φωτο απο εδω:http://spaceage70s.blog.fc2.com/blog-entry-91.html )

Ειχε 2 κουμπια:το δεξι ηταν το on off και το αριστερο ηταν το focus.To δικο μου λειτουργουσε με ρευμα και ειχα 3 cartridges για αυτο:μια με τον σιλβεστερ που λες,μια με τον ροζ πανθηρα και αλλη μια που δεν θυμαμαι.Το φιλμ ηταν super 8mm και πραγματι κρατουσε γυρω στο 1 λεπτο και μετα η ταινια επαναλαμβανοταν (ηταν σε loop).Και εγω εκλεινα το φως και ειχα το δικο μου κινηματογραφο/video projector..Δυστυχως η ταινια με τον ροζ πανθηρα μου ειχε χαλασει και ειχα μεινει μονο με μια (η τριτη μαλλον θα ειχε καταληξει στον καδο..)Ο μηχανισμος βασιζοταν σε ενα ελατηριο που υπηρχε μεσα στο cartridge το οποιο-αν χαλουσε-το cartridge ηταν αχρηστο (το θυμαμαι γιατι ειχα προσπαθησει να φτιαξω την ταινια με τον ροζ πανθηρα χωρις αποτελεσμα και ετσι για να την παιξω εβγαζα το φιλμ απο το μη λειτουργικο cartridge και την εβαζα σε αυτο του σιλβεστερ,που ηταν λειτουργικο :D ).Εδω φαινεται τι ακριβως εκανα:

telemax-k7-seule.jpg

telemax-bobine.jpg

(πηγη:http://super8andco.wifeo.com/autour-du-super-8.php)

Το δικο μου δεν ειχε ηχο (ασε που εκανε σαν..τρακτερ οταν επαιζε :eek: ).Το δικο σου αν ειχε ηχο πρεπει να ηταν πολυ..προχώ!!

Εδω φαινεται ενα cartridge με την συσκευασια του:

telemax.jpg

(φωτο απο το ιταλικο ebay)

Nα πω εδω οτι γυριζοντας με το χερι την ταινια μπορουσες να την δεις και χωρις το μηχανημα :D .Παρομοιο μηχανημα ειχε βγαλει και η Fisher-Price -αυτο εδω:

fisherpricemovieviewer.jpg

(φωτο απο εδω:http://www.retrothing.com/2008/07/modding-a-fishe.html )

 


Προτιμω ομως το δικο μου λογω αναμνησεων και φυσικα λογω του cool 70's design!:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel μας τρελανες φιλε...πραγματικα...καπως ετσι ηταν το δικο μου ηταν πορτοκαλι και ηταν ετσι αλλα με ηχο και χωρις την βαση (εκτος αν εγω την πεταξα και δεν την θυμαμαι) επιτελους το βρισκω εξαιτιας σου...και παω να το ψαξω στα ebay κτλ κτλ...μεγαλη λατρεια αλλα περιορισμενης ζωης...αλλα ειναι ακριβως οπως το περιεγραψες...το "εφτιαξα" και εγω καλα προσπαθοντας να αλλαξω ταινια κτλ κτλ...μπραβο ρε φιλε πραγματικα...τοσα χρονια κολλημα με αυτο...!!! :)))))
 
Nα'σαι καλα και εσυ που μου το ξαναθυμησες..το ωραιο ηταν οτι τοτε λογω ασπρομαυρης τηλεορασης ηταν το μοναδικο μηχανημα που επαιζε εγχρωμα (εκτος της μηχανης προβολης 8mm στην οποια δεν ειχα προσβαση)...πολυ στεναχωρηθηκα που μου το πεταξαν..ελπιζω να μπορεσω να το ξαναπαρω καποια στιγμη..(παντως μια ταινιουλα θα την χτυπησω απο τωρα :) ...)

A!και μολις βρηκα την ταινια που εβλεπα με τον συλβεστερ ο τιτλος της ειναι:"Peck up your troubles" και υπαρχει στον "σωληνα"

Ξεκινουσε απο το 1:35 και εφτανε εως το 2:58 περιπου στο βιντεο!(το ξαναβλεπω μετα απο 30 χρονια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ηταν μια που εκανε σκι στο χιονι και χτυπουσα σε δεντρα κατι τετοιο...τι κολλημα ηταν αυτο αλλο πραμα δεκαδες φορες το ιδιο και το ιδιο..και εκει...και σε συνδιασμο με την μουσικη ηταν ολα τα λεφτα αφου μπορω και το σιγοτραγουδαω ακομα μεχρι και ο πατερας μου με τον θειο μου θυμουνται την μουσικη και την οθονη...μεγαλες στιγμες home cinema....τι να μας πουν τα σημερινα 6+1 συστηματα...ειχαμε στο κρεβατι μας κατω απο το παπλωμα εμεις...!!! το αλλο το εργο δεν θυμαμαι ποιο ηταν...μουμπλε μουμπλε...!!!

http://www.ebay.com/itm/180902912987?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

δες λιγο εδω ειναι σε πορτοκαλι χρωμα σαν αυτο που ειχα και εγω...λογικα θα κυκλοφωρησαν σε 2 χρωματα...και μαλιστα απο οτι ειδα ειναι ενας χειρος (δλδ το εχεις στο χερι με μανιβελα) και το αλλο το δικο μας...αυτοματο...full!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
plintiriopiaton είπε:
ηταν μια που εκανε σκι στο χιονι και χτυπουσα σε δεντρα κατι τετοιο...τι κολλημα ηταν αυτο αλλο πραμα δεκαδες φορες το ιδιο και το ιδιο..και εκει...
Nαι τωρα που το λες μαλλον αυτη ειναι αυτη που ειχα και εξαφανιστηκε προωρα!!

plintiriopiaton είπε:
...μεγαλες στιγμες home cinema....τι να μας πουν τα σημερινα 6+1 συστηματα...ειχαμε στο κρεβατι μας κατω απο το παπλωμα εμεις...!!! το αλλο το εργο δεν θυμαμαι ποιο ηταν...μουμπλε μουμπλε...!!!
Πραγματι τι να μας πουμε τα σημερινα home cinema!Δεν πιανουν μια μπροστα του!! :)

plintiriopiaton είπε:
http://www.ebay.com/itm/180902912987?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

δες λιγο εδω ειναι σε πορτοκαλι χρωμα σαν αυτο που ειχα και εγω...λογικα θα κυκλοφωρησαν σε 2 χρωματα...και μαλιστα απο οτι ειδα ειναι ενας χειρος (δλδ το εχεις στο χερι με μανιβελα) και το αλλο το δικο μας...αυτοματο...full!!!
Βασικα ηταν σε 3 χρωματα(μεχρι στιγμης)!Εγω ειχα το διαφανες που ειναι πιο πανω,ενα με "ζαχαρι" χρωμα και το πορτοκαλι που ειχες εσυ (που το βλεπω πρωτη φορα)..πρεπει ομως να ψαξω περισσοτερο να βρω το δικο σου μοντελο γιατι εσυ ειχες και ηχο .Α!και καλυτερα ψαχνε στο ebay.it...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν βρεις το προτοκαλι η αυτο με τον ηχο ριξε ενα μηνυμα αν δεν το παρεις πες να το παρουμε εμεις αν ομως το παρεις βγαλε πολλες φωτο, και βιντεο ειδικα τον ηχο του...εχει τρελλα τραγουδια μιλαμε...σημερα κιολας τα τραγουδισα στον πατερα μου και γελουσε...:)))))
 
Koιτα εγω θα το αγοραζα τωρα απο το ebay αλλα οταν το δουν οι δικοι μου ποιος τους ακουει...μια ταινια ομως θα την παρω (μολις βαλω αυριο χρηματα στην τραπεζα):biglaugh:
 
και η ταινια ακριβη ειναι σχετικα με τα εξοδα αποστολης κτλ...αλλα καλα θα κανεις ολα αυτα ειναι συλλεκτικα...!!!
 
Πίσω
Μπλουζα