The 90's Arcade Racer [Pelikan13]

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
 

 









Το νεο project του
Pelican13 (συν)δημιουργου του Sonic Fan Remixhttp://www.kickstarter.com/projects/896834116/the-90s-arcade-racer?ref=category

https://www.kickstarter.com/projects/896834116/the-90s-arcade-racer


The 90's Arcade Racer

9be02f5cea24559c24c270633c8e24c0_large.jpg


5e29ea3dd9af21f3b17d77b2b09223c9_large.jpg


a9a0766804a84675ef92dd6c173340f8_large.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sega blue και τα μυαλα στα θερμομιξ!

Θα ειναι κριμα να μην πιασει τα 10Κ οταν αλλες αηδιες τα καταφερνουν.

Συγχαρητηρια Pelikan13!
 
Ωραια τα λεει,καλη επιτυχια

This is a an arcade racing game for PC, Mac and hopefully OUYA based on games that I loved playing in the arcades growing up.You could say it's inspired by those games, maybe a tribute to them or simply a rip off, any of these could be true!The three that ate up most of my coins where Scud Race, Daytona USA and Indy 500, my goal is to recreate the feeling these games evoked from players by maintaining the colorful, vibrant look and sense of speed but with modern visuals and car handling models.
 
Πολυ καλο!Μακαρι να πετυχει!
 
Και μονο που ειναι συνδημιουργος του ακατανομαστου δεν περιμενω τιποτα της προκοπης.Τελως παντων ας το δουμε κι'αυτο.
 
Καταγάλανος ουρανός με κάτασπρα σύννεφα, καταπράσινα δέντρα και θάμνοι και γυάλινα, φρεσκογυαλισμένα κτίρια που καθρεφτίζουν τον ουρανό και τα σύννεφα. Πολλά χρώματα, δυνατά contrast και ελπίζω 60fps (αν το σηκώνει το PC και όχι κλειδωμένα στα 30). Όπως ακριβώς μου αρέσουν τα racing games δηλαδή και ο λόγος που προτιμώ οπτικά ένα παλιό Sega Rally 2 στο coin op ή ένα Outrun στο XBOX1 παρά κάποιο νέο Dirt σε HD κονσόλα.

Ειλικρινά, τα περισσότερα μοντέρνα racing μου κουράζουν τα μάτια, πέρα από τα 30fps που δεν δικαιολογούνται πια σε racing games, έχουμε πορτοκαλί ουρανούς (με το υπόλοιπο τοπίο να μοιάζει λες και μπήκες στο photoshop και ανέβασες το κόκκινο χρώμα στα πάντα) και πολύ σκοτεινή ατμόσφαιρα με τον ήλιο να μην φωτίζει αρκετά. Δεν ξέρω γιατί τα κάνουν έτσι, σίγουρα πάντως όχι για να φαίνονται πιο ρεαλιστικά εκτός και αν οι αγώνες λαμβάνουν μέρος στον Άρη και όχι στην Γη.

Ένα άλλο κουραστικό θέμα με πολλά racing τελευταία είναι τα menus που τους δίνουν πολύ στιλ και καταντούν πολύ κουραστικά. Κάνεις μία επιλογή και πρέπει να δεις ένα σωρό εφέ και animations (μαζί με ηχητικά εφέ) και μέχρι να τελειώσουν το show έχεις ήδη βαρεθεί στην ιδέα ότι έχεις να κάνεις και άλλες επιλογές. Πάνε τα τα γρήγορα menus που διέκοπτες οποιαδήποτε καθυστέρηση κάθε φορά που πατούσες την επιλογή σου. Οπότε φίλε Pelikan, οπτικά, αν κρίνω από τις φωτογραφίες, έχεις πετύχει 100% το arcade feel των Sega Racing. Κάνε το ίδιο και με τα menus, εξάλλου στα arcade ο χρόνος είναι χρήμα, δεν υπάρχει χρόνος να βλέπουμε στιλάτα animations κάθε φορά που πατάμε κάτι, ούτε να μας λέει κάποιος από τον ασύρματο την ιστορία της ζωής του. Αλλά φαντάζομαι τα έχεις ήδη λάβει υπόψη αυτά :)

Συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια μέχρι στιγμής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να μην επαναλαμβάνομαι, κάνω quote το σχόλιό μου από το σχετικό θέμα στο byteme:

Αν και ο Pelikan13 μας είχε δώσει πολύ καλά δείγματα γραφής με το εξαιρετικό Sonic Fan Remix (το οποίο είχα χαρακτηρίσει "ανώτερο του Sonic 4" και το εννοούσα), οφείλω να παραδεχτώ πως εντυπωσιάστηκα από το 90's Arcade Racer, πόσω μάλλον από τη στιγμή που πρόκειται για πρότζεκτ ενός μόνο ατόμου.
Μακάρι να πετύχει, αν και όπως έχουμε δει, στο Kickstarter δεν είναι τόσο εύκολο να πετύχεις αν δεν έχεις κάποιο ισχυρό όνομα και πολλή προβολή. Βέβαια, ο στόχος των 10.000 δεν είναι υπερβολικός. Απλώς δεν ξέρω κατά πόσο ακόμα και όσοι λάτρεψαν τέτοια παιχνίδια στα arcades είναι διατεθειμένοι σήμερα να ξοδέψουν έστω και £15, ακόμα και αν όντως τις αξίζει από πλευράς στάνταρ παραγωγής...

Καλή τύχη πάντως και λογικά θα το στηρίξω κι εγώ...
 
Imgema είπε:
Ειλικρινά, τα περισσότερα μοντέρνα racing μου κουράζουν τα μάτια, πέρα από τα 30fps που δεν δικαιολογούνται πια σε racing games, έχουμε πορτοκαλί ουρανούς (με το υπόλοιπο τοπίο να μοιάζει λες και μπήκες στο photoshop και ανέβασες το κόκκινο χρώμα στα πάντα) και πολύ σκοτεινή ατμόσφαιρα με τον ήλιο να μην φωτίζει αρκετά. Δεν ξέρω γιατί τα κάνουν έτσι, σίγουρα πάντως όχι για να φαίνονται πιο ρεαλιστικά εκτός και αν οι αγώνες λαμβάνουν μέρος στον Άρη και όχι στην Γη.
+1

Είδα το video και πραγματικά έπαθα!!! Πάρα πολύ καλό.
 
BTW, την κασέτα πάνω από το τούνελ στην 3η φωτογραφία την πρόσεξε κανείς?
 
The 90's Arcade Racer

O Γνωστός μας απο το Sonic Fan Remix, pelikan13, επιστρέφει με ένα ριμέικ-φόρο τιμής στα κερματοφάγα racers της δεκαετίας του 90'. Το "The 90's Arcade Racer". Όπως λέει και ο ίδιος στην σελίδα του project του, στο Kickstarter, θέλει να αποδώσει την αίσθηση των Daytona USA, Scud Race και Indy 500, ρετουσάρoντας τα πολύχρωμα γραφικά τους και εκσυγχρονίζοντας τον χειρισμό τους. Το παιχνίδι έχει προγραμματιστεί να κυκλοφορήσει για PC, Mac, Linux και ίσως στο OUYA ενώ μένουν 28 ημέρες για την "χρηματοδότηση" του. Όσοι πιστοί προσέλθετε!

9be02f5cea24559c24c270633c8e24c0_large.jpg


8f010c0b9855ed7bd7ef6d77588bdd0c_large.jpg
 
Το είδα πριν λίγο, και έχω μείνει άφωνος!!

Και τα 2 του παιχνίδια είναι καταπληκτικά (Από το Sonic είχα παίξει ένα demo που είχε, και είχα πάθει πλάκα!), και χάρηκα ιδιαίτερα όταν είδα ότι είναι και Έλληνας! :award:
 
Οπως ολα δειχνουν θα τα καταφερει

 


£8,076
pledged of £10,000 goal με 20 μερες να απομενουν ....

 

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Οπως ολα δειχνουν θα τα καταφερει  


£8,076
pledged of £10,000 goal με 20 μερες να απομενουν ....
Πολύ ωραία, οπότε δεν θα πάει άπατο το project όπως το Sonic. Άντε να γίνει επιτυχία και να φτιάξει και δική του development team και να σβήσουν από τον χάρτη την τωρινή Sega και κυρίως την Sonic Team. Ο Pelikan και η ομάδα του φαίνεται μέχρι στιγμής ότι είναι πολύ πιο άξιοι διάδοχοι της παλιάς, καλής Sega.
 
[h=2]Small update[/h]

Since the project went live there have been some very exciting developments that I can't talk about yet but the game could be heading for the TV. This is not a one person project anymore and I hope U Wiil stay tuned for more news. In the meantime I've added a couple more screenshots on the main page :)
>>>>>> http://www.kickstarter.com/projects/896834116/the-90s-arcade-racer/posts/394697#comments

Y.Γ. BTW

[h=5]£8,736 pledged of £10,000 goal[/h]
 
Φοβερό! Δεν το χα πάρει χαμπάρι (ούτε το sonic remake). Και είναι φτιαγμένο από έλληνα προγραμματιστή; Κορυφαίος!

Μόλις έκανα ένα pledge, όχι πολύ μεγάλο γιατί έχω ξοδέψει αρκετά τους τελευταίους δύο μήνες (κρίμα και θα ήθελα ένα billboard με κάτι δικό μου γραμμένο :) .

p.s. Και εγώ νοσταλγώ τα κλασικά racing με ζωντανά χρωματάκια και arcade gameplay, τελευταίο σύγχρονο που ξέρω ήταν το Outrun 2006. Πως θα ήθελα ένα Lotus 4 kickstarter αλλά μην το κάνουν ρεαλιστικό και σκοτεινό όπως όλα τα σύγχρονα franchises και το χαλάσουν :p
 
Kαι λιγο πριν τα καταφερε !!!!!

με 11 μερες να απομενουν ακομα

Συγχαρητηρια :thumbup: Mr Pelican


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
the game now is also being developed for iOS, Android and Wii U!
arcrac22.jpg

..........

Nemo είπε:



The '90s Arcade Racer is a game by Pelikan13 meant to recreate the feeling of classic Sega racing games like Daytona USA and Scud Race. With six days left on its Kickstarter drive, it's exceeded its modest £10,000 goal.

It's also picked up a publisher: Nicalis, best known for Cave Story. Nicalis will help bring the racing game to iOS, Android and Wii U, in addition to the planned PC, Mac and Linux releases.

.....
Προέλευση :http://www.joystiq.com/2013/02/12/nicalis-picks-up-kickstarter-funded-the-90s-arcade-racer/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eβαλα και εγω την συμμετοχη μου!Μπραβο στον Pelikan!Αναμενουμε με αγωνια το αποτελεσμα!!
 
Ευχομαι καθε επιτυχια στο παλικαρι για το project του! Παντως ειναι ωραιο να βλεπεις και την Ελληνικη Σημαια μεσα! :D
 
Also thanks to Nicalis and their offer to help in all areas that would otherwise take a big amount of my time I can now confirm some features that are definitely going in:

  • 2 cars per car class and two extra bonus cars bringing the total to 8 cars.
  • 3 tracks, now with two routes each playable in normal or reverse and at two different times of day. There is also the possibility of a bonus track if the £20k goal is reached.
  • A drift point scoring system.
  • Arcade and Championship modes for each car class.
  • Leaderboards

Of course more features could end up in the game but can't be confirmed right now :)
περασε τις 15000 και αγγιζει τις 16000λιρες...
 
Πίσω
Μπλουζα