The Antichrist (1974)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.031
Αντιδράσεις
68.320
Η Ιταλική απάντηση στον Εξορκιστή! Φυσικά, η Ιταλία δεν θα μπορούσε να ξεφύγει από την μανία, που ακολούθησε την πρωτότυπη ταινία, του 1973 και κατέληξε σε αμέτρητες μιμήσεις. Όμως, σε αντίθεση με τις άλλες ταινίες, η συγκεκριμένη προσπάθησε ( και εν μέρει το πέτυχε) να μην καταλήξει, σε φτηνή αντιγραφή.

Υπόθεση... Η Ιππολύτη, είναι μια νεαρή κοπέλα που βρίσκεται καθηλωμένη, σε αναπηρικό καροτσάκι. Καθώς οι γιατροί δεν μπορούν να βρουν την αιτία της αναπηρίας, οι δικοί της αποφασίζουν να καταφύγουν στην ύπνωση

. Όμως η Ιππολύτη που διαθέτει τηλεκινητικές ικανότητες, σε προηγούμενη ζωή ήταν μια μάγισσα και ο υπνωτισμός έχει σαν αποτέλεσμα, η νεαρή κοπέλα να κυριευθεί από τον σατανά. Ένας ηλικιωμένος μοναχός, αποφασίζει να την σώσει.

Ταινία με αρκετή επιτυχία, την εποχή των VHS. Παρά τις κοιλιές σε κάποια σημεία, διαθέτει ικανοποιητική ατμόσφαιρα και την εκπληκτική μουσική του Μορικόνε. Θρυλική έχει μείνει η σκηνή μύησης της νεαρής μάγισσας, στο δάσος. Καλό καστ με τους Carla Gravina, Mel Ferer, Arthur Kennedy και George Koulouri...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχην η ταινια εχει πολυ καλο soudtrack γραμμενο απο τον Ennio Morricone και κατα δευτερον εχει ακετα καλα ειδικα εφε.Μπορει να θελει να φτασει τον εξορκιστη αλλα δυστηχως δεν μπορει.Ειναι ομως πολυ καλη προσπαθεια που βλεπετε με ευχαριστειση.Προσωπικα την εχω δει δυο φορες και μια που με την θυμησες φιλε Rio λεω να την ξαναδω.
 
Ίσως το καλύτερο rip-off του Εξορκιστή. Η σκηνή της μύησης, ειδικά η φάση με την κατσίκα, μάλλον θα μπορούσε να προσβάλλει κάποιους. Εμένα προσωπικά μου αρέσει η αρχική σεκάνς με εκατοντάδες παράλυτους, παραμορφωμένους και δαιμονισμένους να επιζητούν το θαύμα. Εξαιρετικό soundtrack
 
την ειχα βρει σε dvd απο την new star...ειχε κομμενες ολοκληρες σκηνες και δε καταλαβαινα τι εβλεπα.μολις ξεκιναγε να δειχνει κατι εσκαγε μια ξεκαρφωτη σκηνη οπου ολα ηταν οκ.αθανατη dark side collection
 
H καλυτερη αντιγραφη του εξορκιστη.Παραδοξως η πρωταγωνιστρια μου ειναι πιο συμπαθης απο την Linda Blair του οριτζιναλ.Εξαιρετικο soundtrack και σαφως καλυτερο απο το Exorcismo του Payl Naschy.
 
Πολύ καλή προσπάθεια και αρκετά συμπαθητική ταινία. Συμφωνώ βέβαια κι εγώ ότι δεν μπορεί να φτάσει τον Εξορκιστή, αλλά παρ'όλα αυτά είναι αρκετά αξιοπρεπής.
 
Πίσω
Μπλουζα