The Bad Seed (1985)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.087
Η Rachel φαίνεται να είναι ένα ιδανικό κορίτσι, με καλή ανατροφή, ευγένεια και ταλέντα. Όμως περίεργα ατυχήματα και θάνατοι αρχίζουν να συμβαίνουν σε ανθρώπους που την ενόχλησαν ή την προκάλεσαν ή από τους οποίους ήθελε κάτι. Και όταν η Rachel θέλει κάτι πρέπει να το αποκτήσει πάση θυσία, όποιο και να είναι το κόστος. Η μητέρα της έχει αρχίσει να ανησυχεί μήπως κάτω από τη χαριτωμένη κοριτσίστικη μάσκα κρύβεται ένας σατανικός χαρακτήρας με δολοφονικές τάσεις. Ένα οικογενειακό μυστικό που της αποκαλύπτεται μετά από χρόνια, την ωθεί ακόμα περισσότερο στο να σκέφτεται έτσι.

Η ταινία είναι ριμέικ της ομώνυμης ταινίας του 1956, η οποία δεν είναι τρόμου. Η πρώτη ταινία με τη σειρά της βασιζόταν στο ομώνυμο βιβλίο του William March που είχε βγει το 1954. Η συγκεκριμένη εκδοχή του '85 είναι πολύ ενδιαφέρουσα και αξιοπρεπής, ειδικά αν σκεφτούμε ότι πρόκειται για τηλεταινία. Ενδιαφέρον σενάριο και πολύ καλή ερμηνεία από την άγνωστη Carrie Wells στο ρόλο του κοριτσιού. Η Wells ασχολήθηκε ελάχιστα με τον κινηματογράφο, εγκαταλείποντάς τον οριστικά και κάνοντας στροφή στη μουσική όταν μόλις δύο χρόνια μετά από τη συγκεκριμένη ταινία πέθανε η μητέρα της, κάνοντάς την να θεωρεί ότι ο ρόλος της έφερε κακή τύχη. Πολύ καλός επίσης και απολαυστικός στο ρόλο του ο David Carradine.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλος ενας κρυμμενος θησαυρος ήρθε στο φως!

Εχεις δει την ταινια perla?

Ομολογώ πως ταινιες τρομου βλέπω σπάνια...
 
BETTY BOOP είπε:
Εχεις δει την ταινια perla?
Δεν κάνω ποτέ review σε ταινίες που δεν έχω δει αγαπητή μου Μπέτυ, όλα είναι από προσωπική μου άποψη :)

Lord Vek είπε:
Μπορείς να τη δεις άφοβα Lord Vek, δεν δείχνει τέτοια, επικεντρώνεται στο χαρακτήρα του κοριτσιού.
 
Οκ, ευχαριστώ perlastar. Θα ψάξω να την βρώ.
 
Πίσω
Μπλουζα