The Beast must Die (1974)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.300
Αντιδράσεις
69.770
Προβολή συνημμένου 93728

Ένας ιδιόρρυθμος πλούσιος που έχει πάθος με το κυνήγι, συγκεντρώνει στην απομονωμένη έπαυλη του 8 φίλους του. Εκεί τους ανακοινώνει, πως σκοπός της πρόσκλησης τους είναι να ανακαλύψει ποιος από αυτούς, είναι στην πραγματικότητα ένας λυκάνθρωπος! Όλοι τους κατά το παρελθόν, είχαν βρεθεί σε περιοχές όπου είχαν συμβεί ανεξιχνίαστες δολοφονίες, που ταιριάζουν με τις επιθέσεις, του συγκεκριμένου πλάσματος. Καθώς στις επόμενες μέρες θα υπάρξει πανσέληνος, είναι μια καλή ευκαιρία για τον οικοδεσπότη, να πιάσει το σημαντικότερο θήραμα της ζωής του. Κάτι που παρά τα μέτρα που θα έχει πάρει, θα αποδειχθεί κάθε άλλο παρά εύκολο...

Περισσότερο αστυνομική παρά καθαρή τρόμου, κάτι όμως που δεν μειώνει καθόλου το ενδιαφέρον της ταινίας . Αντίθετα η ατμόσφαιρα και το μυστήριο, διατηρούνται σε υψηλά επίπεδα ως το φινάλε, καθώς μέχρι τότε ο θεατής δεν μπορεί να είναι σίγουρος, για κανέναν από τους "υποψήφιους". Επίσης καλές ερμηνείες από το καστ με τον Peter Cushing να ξεχωρίζει όπως πάντα, παρά τον μη αβανταδόρικο ρόλο του. Μοναδικό μειονέκτημα της ταινίας, είναι ότι λόγω του πολύ χαμηλού προυπολογισμού, ο λυκάνθρωπος δεν είναι παρά ένα μαύρο σκυλί !!! Όσοι περιμένουν εντυπωσιακές μεταμορφώσεις και αιματηρές επιθέσεις μάλλον θα απογοητευτούν, αλλά οι οπαδοί των ταινιών τύπου Αγκάθα Κρίστι, θα περάσουν 90 ευχάριστα λεπτά.

http://www.youtube.com/watch?v=klfE_nescX0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσκ, τσκ! Rio, γίνεσαι ποιοτικός ή μου φαίνεται? :flower:

Μου κέντρισες πάρα πολύ το ενδιαφέρον για την ταινία! Θα την αναζητήσω!

P.S. Θυμίστε μου παρακαλώ, από πού ξέρω τον Peter Cushing.....?
 
D@redevil είπε:
Τσκ, τσκ! Rio, γίνεσαι ποιοτικός ή μου φαίνεται? :flower:
Μου κέντρισες πάρα πολύ το ενδιαφέρον για την ταινία! Θα την αναζητήσω!

P.S. Θυμίστε μου παρακαλώ, από πού ξέρω τον Peter Cushing.....?

Απλά καμιά φορά έχω τις άτυχες στιγμές μου και ξεφεύγω από το splatter... :D

O Peter Cushing ήταν ένας σπουδαίος Άγγλος ηθοποιός, γνωστός κυρίως από τις ταινίες της Hammer, όπου πάντα έκανε τον τύπο, που εξόντωνε τον Δράκουλα Christofer Lee ( έπαιξαν μαζί σε άπειρες ταινίες και ήταν δυο πολύ καλοί φίλοι στην πραγματικότητα)... :)
 
RIO είπε:
Απλά καμιά φορά έχω τις άτυχες στιγμές μου και ξεφεύγω από το splatter... :D
Χαλάς την πιάτσα! :biglaugh:

RIO είπε:
O Peter Cushing ήταν ένας σπουδαίος Άγγλος ηθοποιός, γνωστός κυρίως από τις ταινίες της Hammer, όπου πάντα έκανε τον τύπο, που εξόντωνε τον Δράκουλα Christofer Lee ( έπαιξαν μαζί σε άπειρες ταινίες και ήταν δυο πολύ καλοί φίλοι στην πραγματικότητα)... :)
Ντάξει, είσαι ο θεός μου για την υπόλοιπη μέρα! :worship: Thx!
 
Ωραίο ταινιάκι.

Μου άρεσε που στο τέλος, έκανε και ένα break, ζητώντας από τον θεατή, να "βρει" ποιός ήταν ο λυκάνθρωπος.
 
exetlaios είπε:
Ωραίο ταινιάκι.
Μου άρεσε που στο τέλος, έκανε και ένα break, ζητώντας από τον θεατή, να "βρει" ποιός ήταν ο λυκάνθρωπος.
Ψιτ! Μην σποϊλεριάζεις! :D

Ο λαός (δηλαδή εγώ!) θέλει να το δει! :D
 
Eικόνες από την ταινία

Beast_must_die.jpg

beast_2.jpg

the-beast-must-die1.jpg

bmd.jpg

πηγές εικόνων : www.imfdb.org, staticmass.net, goregirl.com
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα