The Bermuda Triangle (1978)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Δεν θα μπορούσε φυσικά να μην υπάρχει ταινία τρόμου για το Τρίγωνο των Βερμούδων :) Στη συγκεκριμένη ταινία, μυστηριώδεις καθώς και τραγικές καταστάσεις αρχίζουν να συμβαίνουν κατά τη διάρκεια μιάς κρουαζιέρας, όταν πλησιάζουν τη γνωστή περίεργη περιοχή του Τριγώνου των Βερμούδων. Σημαντικό ρόλο στην ιστορία φαίνεται να παίζει και μία κούκλα, την οποία μαζεύει ένα κοριτσάκι όταν τη βρίσκει να επιπλέει στο νερό στην περιοχή αυτή. Και φυσικά αυτή η κούκλα κρύβει τα δικά της μυστικά.

Η ταινία είναι Ιταλομεξικάνικης παραγωγής, και κανονικά είναι πολύ μέτρια, και σε σενάριο, και σκηνοθεσία και ηθοποιία, αν εξαιρέσουμε μόνο την παρουσία του John Huston που πρωταγωνιστεί. Αλλά έχει ωραίο μυστήριο και κάποιους ανατριχιαστικούς θανάτους, οπότε είναι αρκετά διασκεδαστική για όσους τους αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες. Εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ, επειδή πάντα με τραβούσε το θέμα του Τριγώνου των Βερμούδων, και ειδικά μία ταινία τρόμου που να έχει να κάνει με αυτό, ήταν ό,τι έπρεπε.



 
Συμπαθητική ταινία ήταν. Το τρίγωνο των Βερμούδων είναι αρκετά ενδιαφέρον θέμα και θα μπορούσαν να έχουν γυριστεί πολύ περισσότερες σχετικές ταινίες .
 
Την είχα δει το 1978, 11 χρόνων παιδί, στον κινηματογράφο "Αφαία" της Καλλιθέας και μου είχε κάνει εντύπωση. Δεν ξέρω πώς θα μου φαινόταν σήμερα, αν την ξαναέβλεπα.
 
freaktmp είπε:
Μαλλον ηθελε να κανει δωρεαν διακοπες ο Huston. :p
Κάπως έτσι! Πραγματικά, πολλοί αναρωτιούνται τι στην ευχή γυρεύει ο Huston εδώ πέρα. Αν σκεφτούμε ότι έμενε στο Μεξικό εκείνα τα χρόνια, ίσως σκέφτηκε να επωφεληθεί μιας και του δόθηκε η ευκαιρία.
 
Πίσω
Μπλουζα