The Creeping Terror (1964)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
646
The Creeping Terror (1964, Vic Savage)

http://www.imdb.com/title/tt0057970/

Ηθοποιοί: Vic Savage, Shannon O'Neil, William Thourlby, John Caresio

Υπόθεση: Ένας νιόπαντρος σερίφης προσπαθεί να σταματήσει ένα αιμοβόρο τέρας που τρέφεται με ανθρώπους, και βρέθηκε στην περιοχή από ένα εξωγήινο διαστημόπλοιο που έπεσε στη Γη.

Sci-fi horror ανοσιούργημα, το Creeping Terror μπαίνει χωρίς μεγάλες προσπάθειες στο Top 10 των χειρότερων κινηματογραφικών ταινιών ή καλύτερα στο Top 10 ταινιών που είναι χειρότερες από το Plan 9 from Outer Space. Φυσικά, το "αριστούργημα" του Ed Wood αποτελεί μια κατηγορία από μόνο του, αλλά τουλάχιστον είχε μια καθαρτική αφέλεια και μια αφηρημένη αίσθηση του χιούμορ που μερικές έκαναν το αποτέλεσμα κάπως γοητευτικό. Αντίθετα, εδώ έχουμε τελείως ασυγχρόνιστο ήχο, χαζές σκηνές με τα μελλοντικά θύματα του τέρατος να παραμένουν ακίνητα ουρλιάζοντας αντί να φύγουν τρέχοντας, κάποιες άκυρες σκηνές που φαίνεται να προστέθηκαν μετά για να μεγαλώσει η διάρκεια της ταινίας, ανύπαρκτες ερμηνείες και μια ιδέα από στοιχεία cautionary film που επιτίθεται στις προγαμιαίες σχέσεις κι εκθειάζει τον έγγαμο βίο. Σε όλα αυτά προσθέστε και την χρήση του τρικ της αφήγησης, η οποία εκτός ότι κάνει ακόμη πιο αφηρημένα όσα συμβαίνουν μπροστά στα μάτια του θεατή, είναι και τελείως off-topic. Το χειρότερο όμως είναι το ίδιο το τέρας, που οι δημιουργοί της ταινίας ήθελαν να το κάνουν να μοιάζει με κάτι σαν γυμνοσάλιαγκα, αλλά το αποτέλεσμα είναι αποκαρδιωτικό αφού περισσότερο μοιάζει με κινούμενη λινάτσα, ενώ παράλληλα είναι ορατοί οι άνθρωποι που βρίσκονται από κάτω για να το κινούν. Η εισβολή του τέρατος σε μια αίθουσα χορού αποτελεί παράλληλα από μόνη της σκηνή ανθολογίας και παραδείγμα προς αποφυγή για μελλοντικούς σκηνοθέτες. Το απότελεσμα είναι κάτι παραπάνω από απαίσιο αλλά όσοι αγαπούν τον κακό κινηματογράφο είμαι σίγουρος ότι θα ανακαλύψουν το "μεγαλείο" που κρύβεται πίσω από την κακογουστιά και την έλλειψη ταλέντου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mπαίνει άνετα στο top-5 χειρότερων τεράτων, μαζί με το Robot monster (1953) , It conquered the world (1956), From hell it came (1957) και sting of death (1965)...
 
Tι μου θύμισες iggylebowski! Aπό τις ταινίες που βλέπω καθαρά για να γελάσω, ανήκει στην κατηγορία μου "so bad is good"! Αυτό το τέρας, που o Θεός να το κάνει τέρας, μου φαινόταν πάντα σαν να το έχουν δημιουργήσει από αυτά που βρήκαν μετά από άδειασμα κάδου ηλεκτρικής σκούπας! Και όπως εσύ αναρωτιόμουν γιατί δεν τρέχουν αυτοί οι άμυαλοι κι απλά το περιμένουν να έρθει;

Rio, μου θύμισες κι άλλες ταινίες "μαργαριτάρια". Θυμάμαι ένα πολύ αστείο review που είχε κάνει κάποιος για το From hell it came. Προσέθετε: And to hell it shall go :D
 
Mπαίνει άνετα στο top-5 χειρότερων τεράτων, μαζί με το Robot monster (1953) , It conquered the world (1956), From hell it came (1957) και sting of death (1965)...
Ξέχασες το "Teenagers From Space" (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων :p ). Ακόμα τρώω καζούρα από την αδερφή μου για δαύτο!!!
 
Πίσω
Μπλουζα