The diskette issue...

1498067_f120.jpg


Q. E. D. :)
 
Εγω τις βαζω με το δευτερο τροπο αλλα πιστευω οτι καλυτερα ειναι ο πρωτος τροπος. (ωραιο θεμα Dino) :)
 
Ρε παιδια 1000 συγνωμη. Τωρα καταλαβα. Αμιγκα. Ναι, ετσι μαλιστα... εκει καταρρεουν οι φυσικοι νομοι. Εδω οι ανθρωποι αγοραζαν C64 και πιστευαν οτι αυτο που εχουν ειναι πανω-κατω η BASIC που απολαμβανει και ο υπολοιπος κοσμος. Και επειδη δεν μπορεις να αλλαξεις μυαλα σε commodore user για αυτα τα πραγματα (πχ για την αξια του μηχανηματος) με λογικα επιχειρηματα, η μονη συντομη λυση ειναι η αποδοχη της ηττας: Ο σωστος τροπος να γραφεις στη δισκετα ειναι ΜΟΝΟ ο 2.
 
Δηλαδή στις δισκέτες 3 ιντσων του 6128 και του σπέκτρουμ +3 ή στις 5 1/4 του c64 ή ακόμα και στις δισκέτες παιχνιδιών και προγραμμάτων του st ακολουθούσαν διαφορετική οπτική σειρά από εκείνη που δείχνει το κλασσικό "χεράκι" με την δισκέτα στην αμίγκα;

Η επικρατούσα και λογική φορά του αυτοκόλλητου ήταν αυτή που παρατίθεται στην δεύτερη επιλογή του Dino! Ακόμα και εκεί ανάποδοι είστε οι πολέμιοι της αμίγκα... :p

Ήθελα να ήξερα δεν το βλέπατε στα παιχνίδια του ατάρι που σας έδειχνε κάτι τέτοιο για να βάλετε την επόμενη δισκέτα; Μάλλον με τα γραφικά του st νομίζατε ότι η δισκέτα ήταν...φρυγανιά!!! :) :p
 
Οι δισκέτες του Amstrad ήταν άχρηστες σαν και το μηχάνημα που έμπαιναν. :p :p:D:D
 
spyros_s είπε:
Δηλαδή στις δισκέτες 3 ιντσων του 6128 και του σπέκτρουμ +3 ή στις 5 1/4 του c64 ή ακόμα και στις δισκέτες παιχνιδιών και προγραμμάτων του st ακολουθούσαν διαφορετική οπτική σειρά από εκείνη που δείχνει το κλασσικό "χεράκι" με την δισκέτα στην αμίγκα; Η επικρατούσα και λογική φορά του αυτοκόλλητου ήταν αυτή που παρατίθεται στην δεύτερη επιλογή του Dino! Ακόμα και εκεί ανάποδοι είστε οι πολέμιοι της αμίγκα... :p

Ήθελα να ήξερα δεν το βλέπατε στα παιχνίδια του ατάρι που σας έδειχνε κάτι τέτοιο για να βάλετε την επόμενη δισκέτα; Μάλλον με τα γραφικά του st νομίζατε ότι η δισκέτα ήταν...φρυγανιά!!! :) :p
Μα παραδοθηκα. Ο 2ος τροπος ηταν ο μονος σωστος. Η αμιγκα ειναι η μονη καλη.

Επισης για να βαζουμε τα πραγματα στην θεση τους αυτα τα μηχανηματα για τα οποια μιλατε (Spectrum +3, δισκετες, ST, amiga) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΡΕΤΡΟ. Ειναι προχθεσινα. Ρετρο ειναι ξερω γω ο Παρθενωνας αντε και τα ανακτορα των Βερσαλιων. Το δυαρι 15ετιας με τα χαλασμενα υδραυλικα στην Κυψελη ειναι απλα παλιο. Οταν βγηκε γυαλιστερη-γυαλιστερη και εσπαγε τα μπιμπικακια της εφηβειας της η Amiga η το +3 ρε παιδια πηγαιναμε το κασσετοφωνο του ZX 81 μας για το 3ο σερβις αζιμουθια γιατι απο το πολυ παιξε-παιξε χιλιομετρα κασσετων ειχε απορυθμιστει.

Ακου Ρετρο αυτα τα πραματα.... μαγκεψανε και οι κοκακολες ναουμ και ρευονται μονες τους!

Μα τετοια ισσοπεδωση.... Που οδηγειται αυτος ο τοπος πια?
 
είσαι συμφοιτητής μου pooky και δεν ξεκινάω εμφύλιο τώρα λόγω αυτού και μόνο :) :p

@ Tywien: Δηλαδή φίλε μου στις κασέτες του προ σπέκτρουμ μηχανήματος σου εσύ έγραφες ανάποδα τον τίτλο; Εγώ το 1983 που απέκτησα γομολάστιχα όπως και όλοι όσοι ξέρω ακολουθούσαμε και στις κασέτες μας την ίδια λογική! Το ίδιο κάναμε και στις κασέτες μουσικής!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμενα μου αρεσει δευτερος τροπος λογω δισκετοθηκων! απο κει και μετα εχω να πω οτι εχουμε γινει καργα nerds!!!!! ακου με τι προβληματιζομαστε τωρα και με την καταρευση της ελληνικης οικονομιας και την πτωση ουσιατικα σε ευρητερο πλαισιο του καπιταλιστικου μοντελο οπως το γνωριζουμε τα τελευταια χρονια στον δυτικο κοσμο ...
 
Μα σε λίγο δεν θα μπορούμε να αγοράσουμε τίποτε και θα πρέπει να "οπλίσουμε" τα ρετρό μηχανάκια μας!

Είναι βασικό να ξέρουμε το θέμα των δισκετών. Όσο για το σύστημα, αυτό δεν παθαίνει τίποτε, μην ανησυχείς!!!!!!!!!!!!!!!!
 
όπως έγραψε και ο συνάδελφος το σύστημα θα επιβιώσει...έχω πολλές αμφιβολίες όμως για το αν τελικά θα επιβιώσει η τσέπη μας
 
Εγώ πάλι απλά κολλούσα ένα αυτοκόλητο στο πίσω μέρος της δισκέτας (αυτό που φαίνεται όταν η δισκέτα είναι μέσα στο drive) με νούμερο και πολλές φορές και τίτλο όπου χωρούσε και είχα λίστα με τα νούμερα. Είχα πολλές δισκέτες..... Το κόλπο το είχα κολήσει απο τις κασσέτες μιας και είχα όρθια κασσετοθήκη. Το ίδιο κάνω τώρα με τα DVD. (Τις θήκες τους)
 
Μπα θα επιβιώσουμε, σπάζοντας δημόσια 6128 για ξεχαρμάνιασμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Επιτελους τα πραγματα θα ορθολογικοποιηθουν. Ειχε φτασει λογω της γενικης ευμαρειας η φουσκα σε σημειο να κοστιζει ενα atari το ακομα και το μισο απο οτι ενα ZX 81. Ερχεται η εποχη που τα πραγματα θα παρουν τη θεση που τους αξιζει.

Καταλογος Διατιμησης κατα ΔΝΤ:

Φραπε στο ενα ευρω.

7 αμιγκες = 1 αταρι (αν μιλαμε για το 400αρι τοτε οι αμιγκες αναπροσαρμοζονται σε 17).

4 αταρι = 1 MSX (και μονο το ημι-συμβατο spectravideo 718 με το κοκκινο joystick, ολα τα αλλα ειναι αναξια λογου)

1 MSX = 1 σπεκτρουμ (ενα ειναι το spectrum).

3 spectrum = 1 ZX 81

6 ΖΧ 81= 1 ΒΙΤ-90

7 BIT 90 = 1 MITS Altair

C64, Amstrad, BBC, PET, VIC, Oric Atmos, ZX + και τα μηχανηματα με ενσωματωμενες δισκετες, δισκους, κασσετοφωνα καταργουνται οριστικα απο τις συλλεκτικες λιστες με ποινη λιθοβολισμου.

Δεν εχω αποφασισει τι πρεπει να γινει με το QL. Οριζω μια προχειρη ισοτιμια

1 QL = 1 Acorn RISC PC 600 και βλεπουμε, ειμαι ανοικτος σε επανεκτιμηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης, θεωρώ άτοπο το thread αυτό. Λόγω οικονομικής σφίξης δεν θα έχουμε χρήματα να αγοράσουμε ετικέτες για τις δισκέτες μας. Οπότε, πάει χαμένη η συζήτηση!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
εμενα μια ζωη οι δισκετες ηταν γραμμενες αστα να πανε !!! ολο εγραφα τα ονοματα το ενα πανω στο αλλο ..τωρα αξιωθηκα και τις εφτιαξα που γραφω καινουργιες στα 6128 μου και στις αμιγκες μου!!
 
Tywien είπε:
Επιτελους τα πραγματα θα ορθολογικοποιηθουν. Ειχε φτασει λογω της γενικης ευμαρειας η φουσκα σε σημειο να κοστιζει ενα atari το ακομα και το μισο απο οτι ενα ZX 81. Ερχεται η εποχη που τα πραγματα θα παρουν τη θεση που τους αξιζει.
Καταλογος Διατιμησης κατα ΔΝΤ:

Φραπε στο ενα ευρω.

7 αμιγκες = 1 αταρι (αν μιλαμε για το 400αρι τοτε οι αμιγκες αναπροσαρμοζονται σε 17).

4 αταρι = 1 MSX (και μονο το ημι-συμβατο spectravideo 718 με το κοκκινο joystick, ολα τα αλλα ειναι αναξια λογου)

1 MSX = 1 σπεκτρουμ (ενα ειναι το spectrum).

3 spectrum = 1 ZX 81

6 ΖΧ 81= 1 ΒΙΤ-90

7 BIT 90 = 1 MITS Altair

C64, Amstrad, BBC, PET, VIC, Oric Atmos, ZX + και τα μηχανηματα με ενσωματωμενες δισκετες, δισκους, κασσετοφωνα καταργουνται οριστικα απο τις συλλεκτικες λιστες με ποινη λιθοβολισμου.

Δεν εχω αποφασισει τι πρεπει να γινει με το QL. Οριζω μια προχειρη ισοτιμια

1 QL = 1 Acorn RISC PC 600 και βλεπουμε, ειμαι ανοικτος σε επανεκτιμηση.
Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το θρεντ; Οπως και πολλα αλλα που γράψατε στην τελευταία σελίδα; :(
 
spyros_s είπε:
είσαι συμφοιτητής μου pooky και δεν ξεκινάω εμφύλιο τώρα λόγω αυτού και μόνο :) :p
@ Tywien: Δηλαδή φίλε μου στις κασέτες του προ σπέκτρουμ μηχανήματος σου εσύ έγραφες ανάποδα τον τίτλο; Εγώ το 1983 που απέκτησα γομολάστιχα όπως και όλοι όσοι ξέρω ακολουθούσαμε και στις κασέτες μας την ίδια λογική! Το ίδιο κάναμε και στις κασέτες μουσικής!

Εμεις τοτε παλια δεν γραφαμε τον τιτλο. ΧΑΡΑΖΑΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ :p

Και στα video και στις κασετες μουσικης καναμε παντως ακριβως το ιδιο. Οπως και αν την εβαζες στο μηχανημα video (με το "κεφαλι") μπορουσες να διαβαζεις τι γραφει χωρις να πρεπει να σταθεις στα χερια σου δηλαδη. Αν και δεν ειναι και ακριβως ιδιο γιατι σε πολλα κασσετοφωνα (σαλονιου ειδικα) πολλες κασσετες εμπαιναν οριζοντια, διαταρρασοντας ετσι το οικοσυστημα (και παλι ομως οπως φαινοταν η κασσετα δεν επρεπε να στεκεσαι αναποδα)! Αλλα αυτα δεν μετρανε σε νερντοσυνη και η γνωμη χρηστων ηχοσυστηματων αυτοματα ακυρωνεται.

@rygar: Φιλε μου εχεις απολυτο δικαιο, ξεστρατισαμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτος τρόπος ftw!!! :p Με κάλυψε η εμβρίθεια του Tywien. :headbangdude:

Εξάλλου, τα χωρίσματα της δισκετοθήκης είχαν ετικέτες όπου μπορούσε να αναγραφεί το τι, πάνω-κάτω, περιείχε το κάθε "διαμέρισμα" :cool:

Υ.Γ. Ωραίο θέμα Dino. Τι πίνεις; :rofl:
 
Κύριοι, πολύ ωραία όλα αυτά που γράψατε και χρειάζονται ενδελεχή παρακολούθηση και προσοχή, την οποία δεν μπορώ να διαθέσω αυτή τη στιγμή, διότι βρίσκομαι εις την εργασίαν μου...

Στο σπίτι πιστεύω να συγκεντρωθώ και να τσεκάρω δισκέτες, δισκετοθήκες και αυτοκόλλητες ετικέτες...

Omenforever είπε:
Υ.Γ. Ωραίο θέμα Dino. Τι πίνεις; :rofl:
Black Daphne :D

Σίγουρα δεν υπάρχει Retrogaming forum στον πλανήτη με τέτοιο θέμα...

Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να γίνει και ένα αφιέρωμα στο Retro Gamer, που ξέρεις... :biglaugh:
 
Λοιπον, πριν λίγο ανοιξα ενα σφραγιζμένο κουτί δισκέτες Verbatim (ναι εχω καμια 100στή κουτιά στοκ, γιατί ακομα χρησιμοποιούμε παλια προγραμματα :( ), και διαπίστωσα ότι η ίδια η Verbatim έχει τοποθετήσει τις δισκέτες με το προστατευτικό προς τα κατω. Σίγουρα δεν άνοιξα το κουτί ανάποδα, γιατί μεσα στο χάρτινο κουτί υπαρχει ενα αλλο πλαστικό κουτί που τις περιέχει και που ανοίγει ωσαν ενα πακέτα σιγαρέτα :p . Αρα; So; Λοιπόν;;;;;
 
Πίσω
Μπλουζα