The Exorcist (1973)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.089
Η ταινία-σταθμός που επηρέασε τόσο πολύ τον κινηματογράφο, δεν γίνεται να μην έχει το δικό της θέμα. Mία μυστηριώδης δαιμονική οντότητα εισβάλλει σε ένα κορίτσι, και η μητέρα της κάνει έκκληση σε δύο ιερείς, οι οποίοι και εφαρμόζουν έναν συγκλονιστικό εξορκισμό. Λέγεται ότι ο συγγραφέας του βιβλίου, William Peter Blatty βασίστηκε σε πραγματικό γεγονός εξορκισμού ενός δεκατριάχρονου αγοριού, όταν έγραψε αυτήν την ιστορία. Σκηνοθέτης ήταν ο William Friedkin, φίλος του συγγραφέα, ο οποίος για να πετύχει όσο πιο ρεαλιστικές αντιδράσεις στους ηθοποιούς χρησιμοποίησε μέχρι και βάναυσους τρόπους, όπως το να τους χτυπάει, να τους βρίζει, ή να τους τρομάζει πυροβολώντας ξαφνικά πίσω τους. Oι συνθήκες παγετού στις οποίες καλούνταν να δουλέψουν οι ηθοποιοί, έκανε την κατάσταση ακόμα πιο δύσκολη γι'αυτούς, καθώς το δωμάτιο του δαιμονισμένου κοριτσιού είχε θερμοκρασίες υπό το μηδέν για να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αρχικά θεωρούνταν ότι την ανατριχιαστική φωνή του δαίμονα την έκανε το ίδιο το κορίτσι, η ηθοποιός Linda Blair, αργότερα όμως μαθεύτηκε ότι αυτό ήταν δουλειά μιάς άλλης ηθοποιού, της μεσήλικης τότε Mercedes McCambridge, η οποία είχε παραπονεθεί που το όνομά της δεν εμφανιζόταν. Εννοείται ότι απαγορεύτηκε σε πολλά μέρη και σήκωσε θύελλα αντιδράσεων από θρησκευτικές οργανώσεις, κι επίσης είναι από αυτές τις ταινίες που φημολογούνται ότι είχαν κατάρα πάνω τους, κι ότι συνδέεται με θανάτους των συμμετεχόντων. Η ταινία δεν είχε ούτε μεγάλο budget, ούτε διάσημους ηθοποιούς, αλλά παρ'όλα αυτά έμεινε στην ιστορία του κινηματογράφου ως μία από τις καλύτερες και πιο σοκαριστικές ταινίες τρόμου. Ακολούθησαν τα σίκουελ Exorcist II: The Heretic (1977) και The Exorcist III (1990).



Για τις περισσότερες ταινίες τρόμου έχω αφίσες σε υψηλή ανάλυση, κάπου είχα και γι'αυτήν αλλά δεν τη βρίσκω, οπότε αναγκαστικά βάζω μία μικρότερη:

Προβολή συνημμένου 115923
 
Τι να πρωτοπεί κάποιος για αυτή την ταινία. Στο top-10 των ταινιών τρόμου, δημιούργησε δική της σχολή , με αποτέλεσμα αμέτρητοι σκηνοθέτες να μας ταλαιπωρούν μέχρι σήμερα, προσπαθώντας να την μιμηθούν. Εκπληκτική η ερμηνεία της Blair, σε έναν τόσο δύσκολο ρόλο και απορώ πως κατάντησε μετά , να παίζει σε τέτοιες μετριότητες. Εξαιρετικός και ο μεγάλος ηθοποιός Max von Sydow, στο ρόλο του εξορκιστή Merrin.
 
Όπως γνωρίζει πολύ καλά η δημιουργός του θέματος, περίμενα πως και πως για το θέμα αυτό που πραγματικά μου έκανε εντύπωση που έλειπε από το φόρουμ. Η ταινία για μένα είναι μακράν οι τρομακτικότερη που έχω δει. Το έχω αναφέρει και αλλού αλλά θα το γράψω κι εδώ. Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες την είδα επίσης συνέβαλαν στο να την κάνουν πιο τρομακτική. Ήμουν φοιτητής και έμενα με την αδερφή μου (που εκείνη τη μέρα δεν ήταν σπίτι) όταν είχε κυκλοφορήσει η ταινία με τις κομμένες σκηνές καμιά δεκαριά χρόνια πριν. Ήταν Δεκέμβριος και η προβολή ήταν μεταμεσονύκτια. Γύρισα στις 4:00 το πρωί. Πήγα να κοιμηθώ αλλά πως; Στριφογύριζα συνεχώς. Καθώς απέναντι ακριβώς από το κρεβάτι μου είχα την πόρτα του δωματίου το βλέμμα μου είχε καρφωθεί μην ανοίξει και μπει κανείς. Ακόμη και μετέπειτα, μέρα μεσημέρι που την είδα πάλι ήμουν στην τσίτα μήπως μου την πέσει κανείς από πίσω. Ακόμη κι ένας συμφοιτητής μου που δεν τον αγγίζουν τα θρίλερ, τα είδε λίγο κολυώμενα με την ταινία αυτή.

Πολύ τρομακτική η σκηνή που η δαιμονισμένη κατεβαίνει τη σκάλα ανάποδα και ξερνάει αίμα και νομίζω ήταν σκηνή που είχε κοπεί τότε. Επίσης δε θα ξεχάσω που στο ραδιόφωνο ακούγονται ελληνικά τραγούδια (ίσως Χάρις Αλεξίου δε θυμάμαι) όταν η γιαγιά του Ντάμιεν Κάρας ακούει ράδιο. Πάντως η ταινία είναι διαχρονική και πιστεύω και σήμερα θα τρόμαζε οποιοδήποτε αδαή που ίσως να του φαινόταν παλιά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Πολύ τρομακτική η σκηνή που η δαιμονισμένη κατεβαίνει τη σκάλα ανάποδα και ξερνάει αίμα και νομίζω ήταν σκηνή που είχε κοπεί τότε. Επίσης δε θα ξεχάσω που στο ραδιόφωνο ακούγονται ελληνικά τραγούδια (ίσως Χάρις Αλεξίου δε θυμάμαι) όταν η γιαγιά του Ντάμιεν Κάρας ακούει ράδιο. Πάντως η ταινία είναι διαχρονική και πιστεύω και σήμερα θα τρόμαζε οποιοδήποτε αδαή που ίσως να του φαινόταν παλιά...
"Ιστορία μου, αμαρτία μου" - Ρίτα Σακελλαρίου ;)

Ότι και να πει κανεις για αυτή την ταινία είναι λίγο... Τρομακτική, σοκαριστική, ενοχλητική!
 
Και μια παρωδία της θρυλικής αφίσας ( ελπίζω να μην χαλάσω το κλίμα)... :D

parody.jpg
 
Kανει εντυπωση πολλες φορες που λειπουν σημαντικα θεματα απο το retromaniax και δεν τα παιρνουμε ειδηση...οποτε ευχαριστουμε perlastar! :thanx2:

Nα προσθεσω επισης στην μουσικη το

του Γιαννη Καλατζη (το "Ιστορια μου" της Ρίτας Σακελλαρίου ουτε καν το θυμομουν αφου δεν ειμαι φαν της..) 


 
Θα ορκιζόμουν πως υπήρχε θέμα για αυτή την ταινία.... Τεσπά :)

Tαινία που σου μένει χαραγμένη στη μνήμη, τόσο για το θέμα της όσο και για τη μουσική του main theme.

Πρέπει να τελείωνα το δημοτικό όταν κρυφοκοιτούσα πίσω από την πόρτα του δωματίου μου την τηλεόραση να παίζει αυτή την ταινία. Άντεξα να δω 2 σκηνές μόνο και μετά χώθηκα στο κρεβάτι. Έλα όμως που δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθώ μετά... Είχα την εντύπωση πως το κρεβάτι κουνιόταν! Δεν ξέρω πόσες φορές είπα το Πάτερ Ημών εκείνο το βράδυ :nervous:

Μερικά χρόνια αργότερα κάθησα και την είδα ολόκληρη, μόνη μου! Ε, ξενύχτησα και πάλι :p
 
johnny19818 είπε:
Χαχαχα. Δεν την είχα δει. Τέλεια. Επίσης μην ξεχνάμε στο Scary Movie 2 την παρωδία της ταινίας...
Oύτε εγώ το ήξερα, τέλειο :animlaugh:

angel_grig είπε:
Kανει εντυπωση πολλες φορες που λειπουν σημαντικα θεματα απο το retromaniax και δεν τα παιρνουμε ειδηση...οποτε ευχαριστουμε perlastar! :thanx2:
Να'σαι καλά angel :)

Kambia είπε:
Θα ορκιζόμουν πως υπήρχε θέμα για αυτή την ταινία.... Τεσπά :)
Έτσι νόμιζα κι εγώ για αρκετές γνωστές ταινίες, και μετά κατάλαβα ότι μπερδευόμουν επειδή υπήρχαν σε θέματα του στυλ αγαπημένες ταινίες κτλ, αλλά δεν είχαν το δικό τους θέμα.
 
ρετρο απορια: ποσο ετων ήσασταν όταν ειδατε την ταινια;

μετα κοιμηθήκατε; :eek: ( την αληθεια) α, η καμπιουλα ειδε μονο δυο σκηνες, παραθετει την εμπειρια της παραπάνω :cool:

α, και ο τζονι που είναι πολύ, πολύ παραστατική

τζονι:

Γύρισα στις 4:00 το πρωί. Πήγα να κοιμηθώ αλλά πως; Στριφογύριζα συνεχώς. Καθώς απέναντι ακριβώς από το κρεβάτι μου είχα την πόρτα του δωματίου το βλέμμα μου είχε καρφωθεί μην ανοίξει και μπει κανείς. Ακόμη και μετέπειτα, μέρα μεσημέρι που την είδα πάλι ήμουν στην τσίτα μήπως μου την πέσει κανείς από πίσω. Ακόμη κι ένας συμφοιτητής μου που δεν τον αγγίζουν τα θρίλερ, τα είδε λίγο κολυώμενα με την ταινία αυτή.

 


καλα ακουγότανε ριτα σακελαριου;;; :sealed: στην ταινια;;; απιστευτο, παλι καλα που δεν ακουστηκε και λεπα ''καρδιοπαθειες'' θα ταιριαζε με ολο το κλιμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω δε θυμαμαι ποτε την ειδα, σχετικα μεγαλος ημουν..

Δε μ'αρεσε και ΔΕΝ τρομαξα καθολου!!

The exorcism of Emily Rose, πιο καλο!
 
viking4a είπε:
Εγω δε θυμαμαι ποτε την ειδα, σχετικα μεγαλος ημουν..Δε μ'αρεσε και ΔΕΝ τρομαξα καθολου!!

The exorcism of Emily Rose, πιο καλο!
παζει ρολο μεγαλο η ηλικια στα θρίλερ, άλλο να δεις την ταινια στα 12 και άλλο στα 22, μερικοι βεβαια δεν καταλαβαινουν τιποτα

περλα πες μας και συ ;) διοτι γνωριζω και σημερινα πιτσιρικια που βλεπουν θρίλερ πολύ ευκολα στα 12-13
 
αριαδνη είπε:
ρετρο απορια: ποσο ετων ήσασταν όταν ειδατε την ταινια;μετα κοιμηθήκατε; :eek:
Ούτε εγώ θυμάμαι ακριβώς, αλλά μεγάλη ήμουν, δεν έχει και πολλά χρόνια που την είδα. Ήταν φυσικά από αυτές που με τρόμαξε, αλλά ναι, μια χαρά κοιμήθηκα :p Οκ, τι περιμένεις, είχα ήδη μυηθεί στις ταινίες τρόμου, μόνο ως παιδί θα μπορούσε να ταραχτεί ο ύπνος μου από τέτοιες ταινίες, μετά όχι.

viking4a είπε:
Εγω δε θυμαμαι ποτε την ειδα, σχετικα μεγαλος ημουν..Δε μ'αρεσε και ΔΕΝ τρομαξα καθολου!!

The exorcism of Emily Rose, πιο καλο!
Ο Εξορκισμός της Έμιλυ Ρόουζ καλύτερη ταινία από την ταινία-σταθμό που επηρέασε όλες τις μεταγενέστερες; :eek: Ξέρω τι φταίει, έχεις διχιλιρίαση, ο γιατρός λέει ότι πρέπει να δεις περισσότερες παλιές ταινίες για να τις εκτιμήσεις καλύτερα :p
 
συμφωνεις πως αν την εβλεπες μικρη, θα΄χες προβλημα ;) εγω το ψυχω ειχα δει πιτσιρικι και ..κοκαλλωσα, σκεψου να εβλεπα αυτην την συγκεκριμένη
 
Την είχα δει όταν ήμουν 10-11 ετών και φυσιολογικά έχασα τον ύπνο μου για αρκετές νύχτες. Κάποιες σκηνές που είδα ξανά πριν λίγα χρόνια, σαν παρωδία μου φάνηκε.
 
Την είχα δει όταν ήμουν 10-11 ετών και φυσιολογικά έχασα τον ύπνο μου για αρκετές νύχτες. Κάποιες σκηνές που είδα ξανά πριν λίγα χρόνια, σαν παρωδία μου φάνηκε. Το μικρό της ηλικίας παίζει πολύ ρόλο.
 
οσοι την ειδατε μεγαλοι,λογικο να μην τρομαξετε..

ρωτηστε ομως κ εμας που την ειδαμε παιδια κ σε μια εποχη οπου ηταν η μοναδικη με εξορκισμο...

τα ειχαμε δει ολα..

φοβερη ατμοσφαιρα παντως!
 
Μου κάνει εντύπωση που μια τέτοια κλασσική ταινία δεν έχει περισσότερες εμφανίσεις και απαντήσεις...
 
Mάλλον είμαστε αρκετοί που δεν μας άρεσε η συγκεκριμένη ταινία. Τι να πω;
 
Perlastar μαλλον εχεις δικιο..εχω.. διχιλιριαση!! Χαχα, καλο!! :p
 
Πίσω
Μπλουζα