The Exorcist (1973)

aims είπε:
οσοι την ειδατε μεγαλοι,λογικο να μην τρομαξετε..ρωτηστε ομως κ εμας που την ειδαμε παιδια κ σε μια εποχη οπου ηταν η μοναδικη με εξορκισμο...

τα ειχαμε δει ολα..

φοβερη ατμοσφαιρα παντως!
α, θέλουμε περισσότερες λεπτομέρειες

RIO είπε:
Μου κάνει εντύπωση που μια τέτοια κλασσική ταινία δεν έχει περισσότερες εμφανίσεις και απαντήσεις...

εγω θα εγραφα περισσότερα αγαπητε ριο, αν την ειχα δει αλλα την ειχα παθει μικρη με το ψυχω και τον ανθρωπο-ελέφαντα, οποτε ο φοβος φυλάει τα ερημα :sealed:
 
Την ταινία αυτή, την είχα μάθει από την αδελφή μου. Όταν ήμουν 7 και αυτή 12, είχε πάει στο χωριό μου και τα μεγαλύτερα ξαδέλφια, είχαν βάλει σε κασέτα να δουν την ταινία. Έκανε το λάθος να κάτσει να την δει και την παράτησε στην μέση φοβισμένη. Από τότε παρόλο που εγώ δεν τη είχα δει, μόνο από τις περιγραφές της αδελφής μου, την θεωρούσα πολύ τρομακτική. Και αν και είχα αρχίσει να βλέπω ταινίες τρόμου από το γυμνάσιο, αυτή τη απέφευγα, σαν παιδικό τραύμα! :D Τελικά τη νοίκιασα μια μέρα και παρόλο που μου άρεσε πού δεν μπορώ να πω πως τρόμαξα. Μάλιστα την ξαναείδα στον κινηματογράφο όταν παίχτηκε πριν 15 χρόνια με πρόσθετες σκηνές.
 
ευτυχως που δεν την ειδες στα 7 ριο, δεν το συζητω, θα'χες ιστοριες
 
Χμ...

Την είχα δει κάπου στο Γυμνάσιο αν θυμάμαι καλά και μου άφησε μεγάλο τρομο-τραύμα. Όταν βγήκε η νέα (extended) έκδοση το 2000 στους κινηματογράφους είπα πως «αυτό είναι», θα τη δω ώριμος πλέον και θα μου περάσει.

Τρόμαξα περισσότερο. Δεν την έχω ξαναδεί ως σήμερα και δεν προτίθεμαι.
 

Επιβεβαιώθηκε: Γυρίζεται νέος «Εξορκιστής»​


 

Επιβεβαιώθηκε: Γυρίζεται νέος «Εξορκιστής»​


"Θα είναι συνέχεια" διαβάζω. Τώρα εγώ φταίω αν πω ότι δεν θα είναι τόσο καλή όσο η original; Κάποια πράγματα φτιάχνονται μία φορά και ΔΕΝ πρέπει να τα "πειράζουμε"...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και εγώ είμαι από αυτούς που δεν φοβήθηκε όταν την είδε. Μάλλον ήμουν λίγο μεγαλύτερος για να φοβηθώ (πρέπει να ήμουν 14 ή 15).
Πάντως, έχει στιγμές που σε σοκάρουν.Και είναι και ενοχλητικές. Δεν σε φοβίζουν,αλλά σε σοκάρουν (πχ η σκηνή με το σταυρό, ή τα λόγια που εκστομίζει συνεχώς ο δαίμονας)
 
Η ταινία είναι αριστούργημα από όλες τις πλευρές και με καθηλωτικό OST.
Την είδα σε κασέτα όταν ήμουν Γ' Γυμνασίου (1986) και φυσικά έπαθα ντουβουρτζά!
Θυμάμαι ότι 1-2 χρόνια πριν την ενοικιάσω, κοίταζα το εξώφυλλο της στο βιντεοκλάμπ και ανατρίχιαζα!

Αν αναλογιστεί κανείς ότι γυρίστηκε το 1973...
 
Παιζει η μητερα του πρωτου τον ιδιο ρολο.

 
Η «κατάρα» του «Εξορκιστή» (Photos, Video)

 
Όπως πάντα στην Αμερική κάνουν σαν παλαβοί όταν δουν μια ταινία τρόμου! Σακούλες και νοσοκόμοι έξω από τα σινεμά!
 
Πίσω
Μπλουζα