The Lair of the White Worm (1988)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Όταν ένα τεράστιο κρανίο που μοιάζει σαν μεγάλου φιδιού ανακαλύπτεται σ'ενα σπήλαιο από τον φοιτητή Αρχαιολογίας Angus Flint, εκείνος αμέσως κάνει τη σύνδεση με τον τοπικό μύθο του "D'Ampton worm", ενός τέρατος που πήρε το όνομά του από κάποιον παλιό λόρδο με το ίδιο όνομα. Επίσης, η παρουσία της μυστηριώδους Λαίδης Sylvia που ζει σε ένα αρχοντικό της περιοχής και φαίνεται να έχει κάποια περίεργη σχέση με το μυθικό τέρας, όπως και η ανακάλυψη του ρολογιού κοντά στο σπίτι της ενός αγνοούμενου επί ένα χρόνο άντρα, οδηγούν τον φοιτητή να εξερευνήσει τα γεγονότα, σε συνεργασία με τον νεαρό απόγονο του Λόρδου D'Ampton. Πιστεύουν ότι το γιγάντιο φίδι ζει ακόμα κάπου μέσα στις βαθιές τρύπες της σκοτεινής σπηλιάς, και καταβροχθίζει εκεί τα θύματά του.

Η ταινία βασίστηκε στο ομώνυμο βιβλίο του Bram Stoker, καθώς και στον πραγματικό Βρετανικό μύθο του Lambton Worm. Η συγκεκριμένη ταινία βέβαια δεν είναι καθόλου δραματική, αλλά πλούσια σε κωμικά στοιχεία, συνηθισμένο φαινόμενο των ταινιών τρόμου των 80's, αλλά ωστόσο ανεπαρκή κατά τη γνώμη μου για να την κατατάξουν στα horror comedies, άρα θα έλεγα ότι είναι απλά μία ταινία τρόμου με πολλά κωμικά στοιχεία, καλή απλά για διασκέδαση για όσους τους αρέσουν τέτοια είδη. Οι μόνο λίγο πιο τρομακτικές σκηνές είναι αυτές της εμφάνισης του τέρατος. Πρωταγωνιστεί ο Hugh Grant και η Amanda Donohoe.

Trailer:



 
Θυμάμαι αυτή η ταινία σε vhs στα videoclub είχε ένα πιο ευφάνταστο εξώφυλλο από αυτό. 'Εκατσα να την δω τότε, αλλά δεν τα κατάφερα.
 
telonio είπε:
Θυμάμαι αυτή η ταινία σε vhs στα videoclub είχε ένα πιο ευφάνταστο εξώφυλλο από αυτό. 'Εκατσα να την δω τότε, αλλά δεν τα κατάφερα.
Μια απο τα ιδια και εγω μονο που την ειχα δει ...και δεν μου αρεσε!
 
Η αφίσα μου θυμίζει μια παράσταση των Αχαρνέων όπου ο Βοιωτός έρχεται να πουλήσει τα χέλια του στον Δικαιόπολη και είναι μέσα σε ένα τεράστιο κοφίνι απ' όπου ξεπροβάλλει σεινάμενη κουνάμενη μια κυρία ντυμένη χέλι και χορεύει χορό της κοιλιάς. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν εύρημα του σκηνοθέτη ή αν πραγματικά ο Αριστοφάνης είχε καμιά αυλητρίδα να βγαίνει από καλάθι, ίσως την γκόμενά του που την είχε και σε άλλα έργα του που θέλανε ωραίες γυναίκες (σε σιωπηλούς ρόλους φυσικά).
 
Πίσω
Μπλουζα