The Last Ninja

serg80x

RetroN00b
Joined
20 Αύγ 2007
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
[video=youtube;rdGIaIimK-Y]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χμμ... δεν ήταν κι άσχημο το videακι.

Το παιχνίδι θεωρούταν από τα πολύ καλά αν και προσωπικά ο τρόπος ελέγχου του sprite και το scrolling, με ταλαιπωρούσε. Συν του ότι γενικά ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Αν θυμάμαι καλά έπιανε μάλιστα αρκετό χώρο στη δισκέτα.

Σίγουρα όμως ήταν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του C64.
 
Δε μπόρεσα να καταλάβω . Ήταν action game (γκάπα γκούπα κτλ) ή adventure (γρίφους κτλ) ; Και κάτι άλλο : είχε τέτοια μουσική όπως αυτή που ακουγόταν στο βιντεάκι ;

Αφήστε , είδα μερικά ακόμα βιντεάκια . Μάλιστα είδα υπύρχαν και δύο ακόμα συννέχειες . Πρέπει να ήταν πολύ ωραία παιχνίδια , ιδίως η μουσική ήταν εξαιρετική . Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως ήταν καλλύτερο να αποφεύγεις τις μάχες , παρά να παλεύεις !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...iliekater, νομίζω πως μπορούμε σχετικά άνετα να το χαρακτηρίσουμε "arcade-adventure". :)

Το πρώτο το έβλεπα σε commodore και ζήλευα. Λίγο μετά βγήκε και σε pc, αλλά σε amstrad τίποτα.

Αργότερα, όταν το sequel που κυκλοφόρησε έγινε "special review" (thunder game) στο Sprite, αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον μου και απέκτησα την έκδοση για amstrad, η οποία όμως υπέφερε απο spectrumίτιδα !!

Το τρίτο μέρος δεν το είχα δει σε κανένα μηχάνημα, μέχρι τον καιρό που άρχισα να ασχολούμαι με το emulation γενικότερα...

...θυμάστε και το "Vendetta" ; Αλλη μεγάλη amstrado-αδικία εκεί !! (καταραμένε Spectrum...). Aς είναι καλά ο Commodore, που έδινε παλι ρέστα !!
 
billy...

...καιρός να αλλάξεις avatar!

:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
The Last Ninja

Βιντεάκι (χωρισμένο σε 2 μέρη) με το τελείωμα του θρυλικού Last Ninja:

Mέρος Α'

YouTube - Last Ninja C64 longplay part 1/2

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει και ένα ολόκληρο podcast του One Man and His Mic αφιερωμένο στη μουσική των παιχνιδιών, και (νομίζω) αφιέρωμα σε παλαιότερο τεύχος του RetroGamer...
 
Πίσω
Μπλουζα