The Long Good Friday (1980)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.132
Αντιδράσεις
68.955
O Harold είναι ένα επιτυχημένο αφεντικό του υποκόσμου, στο Λονδίνο. Βρίσκεται πολύ κοντά στο κλείσιμο μιας μεγάλης συμφωνίας για το χτίσιμο ενός καζίνο και τίποτα δεν δείχνει, πως μπορεί να του χαλάσει τα σχέδια. Όταν όμως επιστρέψει από ένα επαγγελματικό ταξίδι στις ΗΠΑ, πολλοί συνεργάτες του θα αρχίσουν να δολοφονούνται και διάφορες επιχειρήσεις του, να δέχονται βομβιστικές επιθέσεις. Προσπαθώντας να ανακαλύψει ποιος του έχει κηρύξει πόλεμο, θα αρχίσει να χάνει τον έλεγχο και θα έρθει αντιμέτωπος με την προδοσία, αλλά και με μια δύναμη πολύ ισχυρότερη από εκείνον.

Σκηνοθετημένη από τον John Mackenzie, η ταινία είναι από τις καλύτερες γκανγκστερικές των 80ς και αγγίζει με καυστικό τρόπο την διαφθορά στο Λονδίνο της εποχής , αλλά και τις σχέσεις Άγγλων και Αμερικανών. Πολύ καλή ερμηνεία από τον Bob Hoskins στον πρωταγωνιστικό ρόλο και δυνατό το soundtrack του Francis Monkman. Παίζουν επίσης οι Helen Mirren, P.H Mοriarty, Pierce Brosnan ( πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση).



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο για την παρουσίαση, RIO. :thumbup:

Η σκηνή που μου έχει μείνει αξέχαστη απο την ταινία, είναι η τελευταία, με τον Χόσκινς και τον Μπρόσναν στο αυτοκίνητο (δεν λέω περισσότερα για να αποφύγω τα spoilers), ενώ ταυτόχρονα έπαιζε εκείνο το καταπληκτικό μουσικό θέμα. :acoustic:

Tαινιάρα !! :headbangdude:
 
Thanks Billy! :) Και εμένα αυτή είναι η αγαπημένη μου σκηνή, από την ταινία. Η εναλλαγή συναισθημάτων στο πρόσωπο του Χόσκινς σε συνδυασμό με την μουσική, την ανεβάζουν στα ύψη.
 
Πίσω
Μπλουζα