The Mindbomb Demo - Lost Boys

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
mindbomb.gif

Προγραμματιστές: Moss, Manikin, Digital Insanity

Γραφικά: Moss, Spaz

Μουσική: Mad Max, Crispy Noodle

Πλατφόρμα: Atari ST

Έτος: 1990




Το Mindbomb Demo των Lost Boys, δε διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, όμως είναι το πρώτο (mega) demo που παρακολούθησα ποτέ στον ST μου, το 1990, και γι'αυτό κατέχει μια ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου...

mindbomb_2.gif

 ​

mindbomb_3.gif



Η πρώτη οθόνη αποτελεί "πείραγμα" στο αντίπαλο στρατόπεδο demo coders, Carebears (TCB) και μετά μπορείτε να δείτε το logo των Lost Boys, σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια...

Τα mega demos, συνήθως έχουν ένα κεντρικό μενού με έναν χαρακτήρα, τον οποίο κινείτε με τα cursor keys ή το joystick, να μπαίνει σε διάφορες πόρτες, στις οποίες βρίσκονται τα demos, και το Mindbomb, δεν αποτελεί εξαίρεση...

Ελέγχετε λοιπόν ένα "γοριλοειδή" χαρακτήρα (έτσι τουλάχιστον τον βλέπω εγώ), οποίος ανεβοκατεβαίνει σκάλες και ξετρυπώνει τα demos, με εξαιρετικά ομαλή κίνηση υπό τους μελωδικούς ήχους του τσιπακίου του ST.

mindbomb_4.gif

 ​

mindbomb_7.gif



Όλα τα κλασικά εφέ της εποχής βρίσκονται εδώ, με αποκορύφωμα φυσικά τα ατελείωτα scrolltexts!

Τότε ήμουν ενθουσιασμένος με όλα αυτά που έβλεπα, αλλά ένα demo απ'όλα με έκανε να ξετρελλαθώ...

Ήταν το sub-demo "Digi-Synth" όπου έπαιζε sampled μουσική (.mod), όπου μπορούσες να επιλέξεις με τα Function Keys, ποιό κομμάτι ήθελες να ακούσεις.





* Παρατηρείστε το σεμενάκι πάνω στην οθόνη... :D

Screens: AtariMania

Το Mindbomb Demo στο Pouet
 

Συνημμένα

  • MY_ST_PHOTO.jpg
    MY_ST_PHOTO.jpg
    20,4 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα γραψω ό,τι γράφουν μερικοί πιτσιρικάδες στο Youtube: Ρε φίλε, τόσο δύσκολο ήταν να τραβήξεις μια HD φωτογραφία; :D :D:D

Σεμενάκι είχα πανω στην οθόνη του Αμσταρντ.
 
ΧΑΧΑΧΑ!!!

Με τούτη εδώ την ηρωική, τράβηξα τη φωτο: Kodak Ektra 100
 
Πίσω
Μπλουζα