The Out of Towners (1970)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.130
Αντιδράσεις
68.945
Προβολή συνημμένου 98119

Ο George kellerman ( Jack Lemmon) είναι ενθουσιασμένος , καθώς η εταιρεία που εργάζεται του προσφέρει μια πολύ καλή θέση, στα γραφεία της Νέας Υόρκης. Μαζί με την σύζυγο του Gwen ( Sandy Dennis), επιβιβάζονται στο αεροπλάνο και σχεδιάζουν το πρόγραμμα τους στην μεγάλη πόλη, καθώς η συνέντευξη του George είναι το άλλο πρωί.

Όμως μια καταιγίδα έρχεται να τα καταστρέψει όλα. Λόγω κακοκαιρίας , το αεροπλάνο προσγειώνεται στη Βοστώνη. Οι πτήσεις από, εκεί ακυρώνονται, και όταν τελικά θα καταφέρουν με μεγάλη καθυστέρηση να βρουν τραίνο, θα επικρατεί το αδιαχώρητο. Τα προβλήματα όμως δεν σταματούν με την άφιξη τους στην Νέα Υόρκη, καθώς το ανδρόγυνο έρχεται αντιμέτωπο με κάθε είδους αναποδιά, όπως , γεμάτα ξενοδοχεία, παρεξηγήσεις, ληστές, αγριεμένους σκύλους, διαδηλώσεις κλπ. 'Όλα δείχνουν να συνωμοτούν προκειμένου ο George να χάσει την πολυπόθητη δουλειά...

Μια πολύ καλή αν και αγχωτική κωμωδία του Arthur Hiller , με έναν εξαιρετικό Jack Lemmon. Η ζωή στην μεγαλούπολη παρουσιάζεται με τα πιο μελανά χρώματα, καθώς σε αυτή επικρατεί το κυκλοφοριακό χάος, η εγκληματικότητα και η αδιαφορία για τον συνάνθρωπο. Προσωπικά, μου θύμιζε πολύ το παρόμοιας θεματολογίας " The After Hours" , του Scorsese. Όποιος έχει αργήσει έστω και μια φορά σε σημαντικό ραντεβού, αυτή εδώ είναι η ταινία του.

Στην Ελλάδα προβλήθηκε με τον τίτλο " Οι Επαρχιώτες " .

http://www.imdb.com/title/tt0066193/

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εικόνες από την ταινία

1970.jpg

theoutoftowners1970_03.jpg

theoutoftowners1970_06.jpg

theoutoftowners1970_08.jpg

πηγή : onthesetoftheneywork.com
 
Πραγματικός εφιάλτης, μου θυμίζει κάποια όνειρά μου :) Φαίνεται πολύ καλή ταινία.
 
perlastar είπε:
Πραγματικός εφιάλτης, μου θυμίζει κάποια όνειρά μου :) Φαίνεται πολύ καλή ταινία.
Πραγματικά είναι πολύ καλή ταινία. Σίγουροι όλο έχουμε βρεθεί σε κατάσταση, όπου βιαζόμαστε και όλα μα όλα πάνε στραβά... :D
 
Εξαιρετική ταινία, με αυθεντική ατμόσφιαρα. Πολύ καλοί ο Τζακ Λέμον και η Σάντυ Ντένις, σπουδαία ηθοποιός της γενιάς της, που είχε πρωταγωνιστήσει και στο ''Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ''.
 
Πίσω
Μπλουζα