The road to… Fedora ή Ποια διανομή Linux σας ταιριάζει;

metsgr

RetroActive
Joined
1 Οκτ 2008
Μηνύματα
518
Αντιδράσεις
9
Και να΄σαι κει, μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή σου, έχεις αποφασίσει να εγκαταστήσεις Linux (το πώς και το γιατί δεν το συζητάμε, έχω διαβάσει διάφορες ιστορίες ξαφνικών «εκλάμψεων» :D ) και είσαι έτοιμος για το επόμενο βήμα!

Χμ... ποιο θα είναι αυτό όμως;; :xm: Ποια διανομή θα διαλέξεις; 8) Έλα μου ντε! :eek: Παίρνεις σβάρνα γνωστούς και αγνώστους και ρωτάς: «Τι μου προτείνετε, παιδιά;; Για βάλτε ένα χεράκι...» Και αρχίζει να σου λέει ο καθένας τα δικά του... «Βάλε αυτό», «Βάλε το άλλο», «Όχι! εσένα σου ταιριάζει εκείνο»... Θολώνεις κι εσύ και από το μηδέν που ήσουν, έχεις πάρει την κατιούσα προς τις πολικές θερμοκρασίες! :shake:

Μην πανικοβάλλεσαι όμως! Υπάρχει λύση! Ο οδηγός επιλογής της κατάλληλης διανομής Linux.
47b20s0.gif
Πώς υπάρχει οδηγός επιλογής κατάλληλου επιπέδου μαθημάτων ξένων γλωσσών, κατάλληλης δίαιτας, κατάλληλου αντηλιακού, κατάλληλης αντιρυτιδικής κρέμας (ναι, υπάρχει και αυτό! :cool: ); Ε, υπάρχει και οδηγός επιλογής της διανομής Linux που ταιριάζει στον τύπο σου! Απαντάς μερικές ερωτησούλες τύπου κουίζ, που έχουν ως στόχο να σκιαγραφήσουν τις γνώσεις (πχ. ξέρετε τι είναι ποντίκι; ) και τις επιθυμίες σου (πόσα γουάου θέλετε να κάνετε τη μέρα; ), και ο οδηγός σου προτείνει ποια διανομή καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες σου (ή μάλλον ποια διανομή θα σε ταλαιπωρήσει λιγότερο...)
bliss.gif


Αυτό ήταν! Η απόφαση πάρθηκε! Νιώθεις ξαφνικά ήρεμος, τα συννεφάκια πάνω από το κεφάλι σου έχουν διαλυθεί, μια υπέροχη λιακάδα έχει εγκατασταθεί στο μυαλό σου και εσύ είσαι έτοιμος για το επόμενο βήμα! Το Download…

Άντε και καλή τύχη μάγκες! :)

ΥΓ1. Δε γνωρίζω αν υπάρχει η εναλλακτική πρόταση από τον οδηγό: «Άστο γιʼάλλη φορά καλύτερα... Τα Windows σου ταιριάζουν περισσότερο!»
25r30wi.gif


ΥΓ2. Στον οδηγό δεν υπάρχουν φυσικά όλες οι διανομές (πχ. Sabayon) οπότε πορεύεται κανείς με τις διαθέσιμες (14 στον αριθμό).

ΥΓ3. Το παρόν θέμα έχει περισσότερο ψυχαγωγικό παρά ενημερωτικό χαρακτήρα. Ο συγγραφέας του σας εύχεται καλή διασκέδαση! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις έκανα το τέστ (είχε γέλιο :D )

Τα αποτελέσματά μου είναι (τί αλλο) Kubuntu, Ubuntu (τα οποια έχω εγκαταστήσει και πάω να τα βάλω και στο δεύτερο υπολογιστή τώρα), Mandriva, Linux Mint και OpenSuSE σε 100%.

Στο 90% είχα το Fedora :)
 
Πω, πω διάβασα "Ποια εντολή σας ταιριάζει" κ πήγα να γράψω "rm -rf *" :p
 
Μπα...ενα ξαφνικο init 0 θα μας σωσει

Μετς δεν περιμενα ποτε να σε δω εδω - αλλα σε ειδα :)

(και μιας που εμαθες ποια διανομη σου ταιριαζει - τωρα τι ? θα την εγκαταστησεις ?)
 
Paspartoo είπε:
Μετς δεν περιμενα ποτε να σε δω εδω - αλλα σε ειδα :)
Κακώς... Ξέρεις ότι έχω προϊστορία με Linux διανομές.

και μιας που εμαθες ποια διανομη σου ταιριαζει - τωρα τι ? θα την εγκαταστησεις ?
Και ποιος τύπος αντιρυτιδικής μου ταιριάζει έμαθα, αλλά ακόμα δεν την έχω αγοράσει. :p
 
Την αντιρυτιδικη δεν την χρειαζεσαι - και το Fedora ειναι δωρεαν :)
 
Paspartoo είπε:
Την αντιρυτιδικη δεν την χρειαζεσαι...
Τι σόι ρετρό θα είμαστε αν δε χρειαζόμαστε αντιρυτιδική;;

... και το Fedora ειναι δωρεαν
Ναι, αλλά μερικά προγράμματα τα χρεώνεσαι. Το οικονομικό δε θα ήταν εμπόδιο όμως.
 
We found the following perfect match(es):

100%

Gentoo Homepage: http://www.gentoo.org/

Screenshots: The Coding Studio

Gentoo Linux is a special flavor of Linux that can be automatically optimized and customized for just about any application or need. Extreme performance, configurability and a top-notch user and developer community are all hallmarks of the Gentoo experience.

Get this distribution on CD/DVD at PCTech101

100%

Slackware Homepage: http://www.slackware.com/

Screenshots: The Coding Studio

Slackware Linux by Patrick Volkerding is an advanced Linux operating system, designed with the twin goals of ease of use and stability as top priorities. Including the latest popular software while retaining a sense of tradition, providing simplicity and ease of use alongside flexibility and power, Slackware brings the best of all worlds to the table.

Get this distribution on CD/DVD at PCTech101

heh
 
Την πρώτη φορά που είχα κάνει το τεστ μου έδειξε ubuntu, fedora, mandriva... Επειδή με τα 2 τα είχα δοκιμάσει παλαιότερα και όχι με τις καλύτερες εντυπώσεις, δοκίμασα το ubuntu. Από τότε, κόλλησα! :)

Τώρα (σχεδόν ένα χρόνο μετά) τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ! Απλά προστέθηκαν στις επιλογές το Debian & το Linux Mint (που το έχω ήδη εγκαταστήσει στο γραφείο εδώ και 4 μήνες! Lol!)....

Τώρα που θα βάλω Arch, να δούμε τι θα πει το τεστ! :)
 
(Tι ψεκασμός έγινε πάνω από τα GRM Headquarters κι επέφερε αυτές τις εξελίξεις εσχάτως ;;; :p :p :p )
 
To Ubuntu όσο και να μου βγήκε, βγήκε. Έφυγε. Στο καλό.

Καλή διανομή, αλλά δεν μου αρέσει που είναι κονσέρβα.

(Καλά, θα μου πει η dare, "τη παλεύεις, στα windows πως ανέχεσαι την κονσέρβα;"

"Μα στα windows παίζω παιχνίδια" η δική μου απάντηση. )

Arch και ξερό ψωμί. Ό,τι θες εσύ (που λέει και το άσμα) .

[offtopic]

Σε λιγότερο από μήνα προστίθεται στη συλλογή μου και mac μασίνι. Δώρο της γυναίκας μου για τα γενέθλιά μου. Τελικά τα windows θα μείνουν μόνο για παιχνίδια, τη βλέπω τη φάση......

[/offtopic]
 
D@redevil είπε:
Την πρώτη φορά που είχα κάνει το τεστ μου έδειξε ubuntu, fedora, mandriva... Επειδή με τα 2 τα είχα δοκιμάσει παλαιότερα και όχι με τις καλύτερες εντυπώσεις, δοκίμασα το ubuntu. Από τότε, κόλλησα! :)
Τώρα (σχεδόν ένα χρόνο μετά) τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ! Απλά προστέθηκαν στις επιλογές το Debian & το Linux Mint (που το έχω ήδη εγκαταστήσει στο γραφείο εδώ και 4 μήνες! Lol!)....

Τώρα που θα βάλω Arch, να δούμε τι θα πει το τεστ! :)
Όταν πάρεις τον Μάκη να δούμε τι θα σου πεί το test;)

(όλες τις διανόμες 100% μου τις έβγαλε)
 
OpenSuse και Fedora για μένα... (Βασικά έχω ένα debian installed αλλά μου έχει γυρίσει το kbd στα ελληνικά και δεν μπορώ να κάνω login lol).
 
Ubuntu, OpenSuSE, Kubuntu, Mandriva, Linux Mint...

Από ότι φαίνεται, όλα μου κάνουνε. Το κακό είναι ότι δεν τους κάνω εγώ. :)
 
Εγώ έγραψα τι μου έβγαλε ο οδηγός;; Δεν έγραψα!

Πάμε λοιπόν...

100% ικανή για OpenSuse, Linux Mint, Ubuntu, Mandriva, Kubuntu (για οοοοολα αυτά;;; Μπράβο μου! )

90% Fedora... μα.. γιατί;; ίσως χρειαστεί να έχω γνώσεις από Linux, λέει...

Άντε και επιλέγεις διανομή... άντε και την εγκαθιστάς... και τι βλέπεις; μια ωραία φωτογραφιούλα στην οθόνη, μια γραμμή πάνω ή κάτω, εικονίδια εδώ κι εκεί και... παράθυρα (!!!) Χμ... πολύ πρωτότυπο...

(και μετά κάνεις επανεκκίνηση στα Windows!!! )

(Έπεται το δεύτερο μέρος της τριλογίας: The road to Fedora, Episode 2: After the download... :rofl: )
 
Εμένα θα μου πει κανείς πως θα γυρίσω το kbd στα αγγλικά στην κονσόλα ώστε να κάνω login?

supported_features.png
 
Βγαίνω offtopic και ζητώ συγνώμη, αλλά Christos ρίξε μια ματιά εδώ: http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=6&t=38052

Το παλικάρι είναι έλληνας κι απ' ότι φαίνεται (αν κατάλαβα καλά), αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με σένα....
 
pooky(1) είπε:
[offtopic]

Σε λιγότερο από μήνα προστίθεται στη συλλογή μου και mac μασίνι. Δώρο της γυναίκας μου για τα γενέθλιά μου. Τελικά τα windows θα μείνουν μόνο για παιχνίδια, τη βλέπω τη φάση......

[/offtopic]
Εγώ οφείλω να στο (ξανα)πω...

Επειδή είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι θα το βαρεθείς γρήγορα και θα πεις ότι με τα λεφτά που θα έχει δώσει,θα μπορούσε η γυναίκα σου να σου είχει πάρει κάτι άλλο,πολύ πιο χρήσιμο,σκέψου το ξανά πολύ καλά ρε φίλε...
 
Πίσω
Μπλουζα