The Seven Secrets: Το adventure που δεν τελείωσε ποτέ...

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
DINO είπε:
Είχα ξεκινήσει να φτιάχνω και εγώ ένα Graphic Adventure, με τον τίτλο "The Seven Secrets" σε medium ανάλυση. Η όλη διαδικασία τότε, ήταν μαγική!

Στο χαρτί τα πρώτα σχέδια, λογικά διαγράμματα, ζωγραφική των εικόνων στο Degas Elite, Intro φτιαγμένο με το Demo Construction Kit , προγραμματισμός κλπ κλπ...

Τα έχω ακόμα τα σχέδια, καθώς και Screen shots, από 9πινο εκτυπωτή Star Lc200, έγχρωμο (τον έχω ακόμα)...

Βέβαια, δεν το τελείωσα ποτέ...
(Από το thread GFA Basic)

Το έτος: 1991

Η πλατφόρμα: Atari ST

Η γλώσσα: GFA Basic

Σχεδιαστικό πρόγραμμα: Degas Elite

Άλλο ένα project μου, που δεν τελείωσε ποτέ...

Οι επιρροές από το King's Quest III, νομίζω είναι προφανείς...

Enjoy:

ss1.jpg

ss2.jpg

ss3.jpg

ss4.jpg

ss5.jpg

ss6.jpg

ss7.jpg

ss8.jpg

ss9.jpg

ss10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
TΙ λε ρε παιδί?

Έπαθα λίγο τώρα..

Εδώ έχουμε ένα ταλέντο!!

Μπράβο φιλαράκι, με το καλό να τελειώσεις κάποτε..
 
Να'σαι καλά αγαπητέ viking4a... :)

Ήταν ένα από τα πολλά projects που βάζαμε μπρος εμείς οι παλιοί κομπιουτεράδες κάθε τόσο...

Δεν ήταν κάτι φοβερό... Ίσως έχω κάνει μια καλή προσέγγιση, με τα σκίτσα και όλα αυτά και γι'αυτό να σου φάνηκε καλό...

Φυσικά, δεν υπάρχει περίπτωση να το τελειώσω μετά από τόσα χρόνια...
 
Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να το τελείωνες κάποτε. :)
 
Νομίζω το έχω ξαναπεί πόσο τρελλαίνομαι να βλέπω τέτοιου είδους "παλαιά ντοκουμέντα" που μας θυμίζουν τα ξέγνοιαστα νειάτα μας !! :thumbup:

Εριξα μία ματιά στο σενάριο, και όντως αντλεί κάποια στοιχεία απο το KQ3, αν και αυτό δεν έχει σημασία διότι έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι απο εμάς απο κάπου εμπνεόμαστε, όταν δημιουργούμε.

Eίμαι βέβαιος πως όταν τελικά ολοκληρωνόταν το παιχνίδι, θα είχαμε να κάνουμε με ένα πολύ όμορφο adventure. :)

Συγχαρητήρια στον Dino, και την "Legend Games" :D (...πρόσεξα και το logo των "Graphix Masters" στο τέλος !! Να υποθέσω πως ο amstrad user φίλος σου [o Γιώργος - αν θυμάμαι καλά] θα έδινε ίσως μία κάποια βοήθεια για να ολοκληρωθεί πιό γρήγορα το project...?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να το τελείωνες κάποτε. :)
Μπα... Εδώ καν δεν άρχισε... :D

Ειλικρινά, έχοντας συνηθίσει πια τα σύγχρονα σχεδιαστικά προγράμματα, είναι μαρτύριο να γυρίσω στο Degas Elite... ;)

Δεν είναι όμως μόνο αυτό... Υπάρχει και κάτι άλλο που λέγεται χρόνος και αν είσαι ενήλικας, είναι αμείλικτος...

billy είπε:
Νομίζω το έχω ξαναπεί πόσο τρελλαίνομαι να βλέπω τέτοιου είδους "παλαιά ντοκουμέντα" που μας θυμίζουν τα ξέγνοιαστα νειάτα μας !! :thumbup:
Εριξα μία ματιά στο σενάριο, και όντως αντλεί κάποια στοιχεία απο το KQ3, αν και αυτό δεν έχει σημασία διότι έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι απο εμάς απο κάπου εμπνεόμαστε, όταν δημιουργούμε.

Eίμαι βέβαιος πως όταν τελικά ολοκληρωνόταν το παιχνίδι, θα είχαμε να κάνουμε με ένα πολύ όμορφο adventure. :)

Συγχαρητήρια στον Dino, και την "Legend Games" :D (...πρόσεξα και το logo των "Graphix Masters" στο τέλος !!)
Άστα να πάνε billy... Από που να αρχίσω και που να τελειώσω:

Graphix Masters


BeST Interactive



Legend Games


... to name a few... :fafoutis:
 
Ευχαριστώ πολύ Dino που μου θύμισες τα ονειροπόλα νιάτα μας όπου όλα ήταν δυνατά!

θα μπορούσες φίλε να δοκιμάσεις σε virtual machine ανεβάζοντας την ταχύτητα επεξεργασίας... και όσο για τα γραφικά είναι και θα είναι τέλεια δεδομένου της εποχής που το σχεδίαζες!

:D
 
Κοίτα να δεις που όλοι βάλθηκαν να σου δώσουν λύσεις για να το τελειώσεις πιο γρήγορα και σε προτρέπουν βασικά να το ξεκινήσεις.. Χεχε! ;)
 
Dino φοβερο ρε φιλε πραγματικα αν το ειχες ξεκινησει να το φτιαχνεις και το ολοκληρωνες κιολας θα ηταν ολα τα λεφτα.Eιχα και γω τρελα μαυτα καποτε οχι με τα adventures αλλα με τα rpg's και κυριως τα jrpg's που μετα απο τα arcades ειναι το αγαπημενο μου ειδος.Ειχα φτιαξει μαλιστα ολοκληρο rpg με το rpg maker την εκδοση του playstation to 2000 που ειχα μια ntsc κοπια του παιχνιδιου και εβαλα μεσα ιστορια απο γεγονοτα του χωριου χαρακτηρες απο το χωριο διαφορα σκηνικα και γενικα ειχε γινει ολα τα λεφτα μιλαμε για πολυ γελιο απο ολους οσους το επαιξαν.Στην αρχη σχεδιαζα και γω σε χαρτι κλπ και φυσικα ηταν σε greeklish που να γραφω αγγλικα τωρα ασε που απο αυτους που τα επαιξαν ελαχιστοι γνωριζαν αγγλικα καλα ωστε να καταλαβουν :p Αργοτερα δοκιμσα να κανω ξανα κατι με νεοτερα rpg maker της pc εκδοσεις αλλα πολυ μπερδεμα ρε αδερφε καμια σχεση με αυτο στο playstation ολα ηταν πιο περιπλοκα Κλπ και ετσι παρατησα την ιδεα χαχαχαχα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιωάννης1ος είπε:
Ευχαριστώ πολύ Dino που μου θύμισες τα ονειροπόλα νιάτα μας όπου όλα ήταν δυνατά!θα μπορούσες φίλε να δοκιμάσεις σε virtual machine ανεβάζοντας την ταχύτητα επεξεργασίας... και όσο για τα γραφικά είναι και θα είναι τέλεια δεδομένου της εποχής που το σχεδίαζες!

:D
Χαίρομαι πάρα πολύ που σας ξυπνάω αναμνήσεις... :)

viking4a είπε:
Κοίτα να δεις που όλοι βάλθηκαν να σου δώσουν λύσεις για να το τελειώσεις πιο γρήγορα και σε προτρέπουν βασικά να το ξεκινήσεις.. Χεχε! ;)
Πράγματι... Βαλτοί είστε όλοι;;; :D

metalcandyman είπε:
Dino φοβερο ρε φιλε πραγματικα αν το ειχες ξεκινησει να το φτιαχνεις και το ολοκληρωνες κιολας θα ηταν ολα τα λεφτα.Eιχα και γω τρελα μαυτα καποτε οχι με τα adventures αλλα με τα rpg's και κυριως τα jrpg's που μετα απο τα arcades ειναι το αγαπημενο μου ειδος.Ειχα φτιαξει μαλιστα ολοκληρο rpg με το rpg maker την εκδοση του playstation to 2000 που ειχα μια ntsc κοπια του παιχνιδιου και εβαλα μεσα ιστορια απο γεγονοτα του χωριου χαρακτηρες απο το χωριο διαφορα σκηνικα και γενικα ειχε γινει ολα τα λεφτα μιλαμε για πολυ γελιο απο ολους οσους το επαιξαν.Στην αρχη σχεδιαζα και γω σε χαρτι κλπ και φυσικα ηταν σε greeklish που να γραφω αγγλικα τωρα ασε που απο αυτους που τα επαιξαν ελαχιστοι γνωριζαν αγγλικα καλα ωστε να καταλαβουν :p Αργοτερα δοκιμσα να κανω ξανα κατι με νεοτερα rpg maker της pc εκδοσεις αλλα πολυ μπερδεμα ρε αδερφε καμια σχεση με αυτο στο playstation ολα ηταν πιο περιπλοκα Κλπ και ετσι παρατησα την ιδεα χαχαχαχα.
Καλή φάση! :thumbup:

Τό'χεις σωσμένο ρε Μπιλάρα πουθενά να το δούμε;;;

Θα είχε τρελό ενδιαφέρον!!!
 
Toν LC200 εννοείται τον κρατάς φορέβερ! Σκυλί εκτυπωτής!
 
Ανοιξε Kickstarter Dino με αυτα που εχεις και ζητα 20.000$.
 
Rygar είπε:
Toν LC200 εννοείται τον κρατάς φορέβερ! Σκυλί εκτυπωτής!
Είναι ολοκαίνουργιος, από τότε, με ελάχιστη χρήση...

Βλέπεις, μόλις μου τελείωσε η έγχρωμη μελανοταινία, δεν πήρα άλλη...

Aardvark είπε:
Ανοιξε Kickstarter Dino με αυτα που εχεις και ζητα 20.000$.
Δεν έχεις και εντελώς άδικο... :xm:
 
Κάνα screenshot σώζεται μήπως να δούμε να χαζέψουμε;

Είχα φτιάξει ένα graphic adventure στον 6128 σε basic με τον τίτλο The feast in the abbey από ιστορία τρόμου του Robert Bloch. Text adventure ήταν με γραφικά από το art studio. Επίσης άλλο ένα σε basic στην 500 με τον ευφάνταστο τίτλο Escape. Που ξύπναγες σε μια φυλακή από μια σκευωρία και έπρεπε να δραπετεύσεις. Εδώ είχα φτιάξει εικόνες με το deluxe paint. Είχα τελειώσει τον βασικό πυρήνα στη basic αλλά το παράτησα στην πορεία δεν θυμάμαι γιατί.
 
Μόνο αυτό το εκτυπωμένο στην εικόνα υπάρχει Μάριε...

Όταν θα έχω τον ST, up 'n' running, πιστεύω θα έχω κάτι περισσότερο να δείξω, όχι μόνο από αυτό, αλλά και από άλλες προσπάθειες...

Αν σώζονται και τα δικά σου, θα ήθελα να τα δω (όχι μόνο εγώ, φαντάζομαι)... :)
 
Δυστηχώς φίλε μου δεν κράτησα ούτε ένα δείγμα από αυτά. Το μόνο μάλλον που έχει μείνει είναι μερικά sprites που είχα φτιάξει με το deluxe paint, για ένα rpg adventure σαν το Eye of the beholder (βέβαια αν λειτουργεί ακόμη η δισκέτα με τα saves των γραφικών).
 
Στραβώθηκα λίγο με την ανάλυση που δείχνει το forum τις φωτογραφίες...τελικά καταλήγω ότι το απόλυτο highlight του σχεδιασμού σου είναι η πρόβλεψη για input "F... YOU". :p

Νομίζω ότι είναι γενική απαίτηση να το ολοκληρώσεις. ;)
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Έκατσες και διάβασες τον κώδικα;

Θεός!!! :worship:
 
Ντίνο, άπειρο ρισπέκτ για το εγχείρημα! Μακάρι να το βλέπαμε ολοκληρωμένο (και να το δοκιμάζαμε βεβαίως, βεβαίως!)
 
Ευχαριστώ Στράτο! :)

Με τα τώρα δεδομένα, δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχιστεί γιατί εκτός όλων των άλλων (χρόνος, όρεξη), δε θυμάμαι σχεδόν καθόλου τη GFA Basic...

Επίσης, αν κάποια στιγμή ηρεμήσουν και λίγο κάποια προβλήματα που έχουν εμφανιστεί και αράξω ξένοιαστος, θα το ξανασκεφτώ...
 
Πίσω
Μπλουζα