The Shawshank Redemption (1994)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Αγαπημένη, πολυβραβευμένη ταινία, που αφηγείται την ιστορία του τραπεζίτη Andy Dufresne, o οποίος μπήκε στη φυλακή Shawshank τη δεκαετία του '40, αφού κατηγορήθηκε άδικα για τη διπλή δολοφονία της συζύγου του και του εραστή της. Εκεί θα γνωρίσει τον ισοβίτη Red, έναν άνθρωπο με τον οποίον θα ταιριάξουν από την αρχή και θα αναπτύξουν μία ωραία φιλία. Ο Andy με την εξυπνάδα και τις ικανότητές του, γρήγορα καταφέρνει να γίνει συμπαθής στα μάτια των υπαλλήλων και κάνει πολύ χρήσιμες δουλειές στη φυλακή, όπως την αναδιοργάνωση και επέκταση της βιβλιοθήκης. Παράλληλα, ασχολείται και με τα οικονομικά θέματα που είναι το αντικείμενό του. Κάποια στιγμή, μαθαίνει τις βρώμικες δουλειές του αρχιφύλακα, αλλά και στοιχεία που μπορεί να αποδείξουν την αθωότητα του ίδιου, αν γινόταν μία δεύτερη δίκη. Ο αρχιφύλακας όμως, που τον χρειάζεται να είναι εκεί, και παράλληλα δεν μπορεί να ρισκάρει και να τον αφήσει με τόσα που ξέρει, είναι αποφασισμένος να κάνει τα πάντα για να εμποδίσει την ελευθερία του. Κανείς όμως δεν μπορεί να προβλέψει τα έξυπνα σχέδια που ετοιμάζει ο Andy.

Πρόκειται για άλλη μία μεταφορά των ιστοριών του Stephen King στην οθόνη. Η αυθεντική ιστορία ήταν νουβέλα, μέρος της συλλογής Different Seasons. Είχε και το όνομα της Rita Hayworth ως συμπλήρωμα του τίτλου, καθώς η εικόνα της σχετίζεται με την ιστορία, αλλά για την ταινία το αφαιρέσανε, μιας και πολλοί θα νόμιζαν ότι πρόκειται για καμία βιογραφία της ηθοποιού. Ήδη αρκετές ήταν οι περιπτώσεις που καλούσαν εκ μέρους γυναικών ηθοποιών ή μοντέλων, που ενδιαφέρονταν να ενσαρκώσουν τη Hayworth. Η ταινία προσφέρει δράση και μεγάλη αγωνία, ενώ οι Tim Robbins και Morgan Freeman αποτελούν ένα πολύ ταιριαστό πρωταγωνιστικό δίδυμο. Πολύ ωραία είναι και τα μηνύματα της ταινίας για το θέμα του εγκλεισμού, την αδικία της "δικαιοσύνης", καθώς και την περιθωριοποίηση που βιώνουν οι πρώην φυλακισμένοι όταν αφεθούν ελεύθεροι και πρέπει να επανενταχθούν στην κοινωνία.



Προβολή συνημμένου 116969
 
Πολύ ωραία ταινία, παρά την διάρκειά της, δεν βαριέμαι να την βλέπω. Εχει και 9.3 στο IMDB :p

Στον Ελληνικό τίτλο το όνομα της Rita Hayworth το είχαν κρατήσει πάντως.
 
Εκπληκτικη! Εκπληκτικο και το γεγονος οτι δεν την ειχα πετυχει ποτε στην τηλεοραση! #)

Μολις περυσι την ειδα για πρωτη φορα, τρελαθηκα και θα την ξαναδω.
 
Αν και η ταινια προηγειται στη σχετικη δημοσκοπηση ειναι η δευτερη αγαπημενη μου μετα το Escape from Alcatraz. :)

Tim Robins και Morgan Freeman δενουν απολυτα στην ταινια.Ο δε Bob Gunton στον ρολο του διευθυντη...ταιριαξε γαντι!!!

Ολα τα λεφτα η εκφραση του οταν ανακαλυψε την τρυπα στο τοιχο και αρχισε η "κατρακυλα" της μικρης αυτοκρατοριας του.... :D

[h=2]The Shawshank Redemption - The Scandal is Revealed[/h]http://www.youtube.com/watch?v=_ALBpFg8DEw

Και ενα ομορφο Φωτοσκιτσοκολαζ.... :)

attachment.php


Πηγη
 
Μια υπέροχη ταινία, που την έχω δει αρκετές φορές και δεν την βαριέμαι ποτέ. Μιλάει κατευθείαν στο ανθρώπινο συναίσθημα, αφού καταπιάνεται με "δυνατά" θέματα όπως είναι η φιλία, η δικαιοσύνη και ακόμα και η εκδίκηση. Δεν το θεωρώ τυχαίο ότι από τότε που θυμάμαι παραμένει #1 στο ranking της IMDB. Αν δεν την έχετε δει, διορθώστε το λάθος σας σύντομα. :)
 
Μου άρεσε η ταινία , αλλά ποτέ δεν ξετρελάθηκα :xm: . Όχι πως δε είναι καλή, αλλά το 9.3 που την δίνουν κατά την ταπεινή μου γνώμη , είναι λίγο υπερβολικό...
 
Πολυ καλη ταινια πραγματικα αν και για μενα το 9.3 στο IMDB ειναι καπως υπερβολικο.Το προσπερναω ομως γιατι δεν εχω και σεδ καμια ιδιαιτερη εκτιμηση του IMDB.

Σαν μεγαλος fan του Stephen King που εχω τα παντα απο βιβλια του παρακατω ειναι το εξωφυλο και το οπισθοφυλλο του βιβλιου απο της εκδοσεις ''Επιλογη''.

IMG_0092.jpg

IMG_0093.jpg
 
Από τις ωραιότερες ταινίες που έχω δει ποτέ μου. Θυμάμαι πάντως στις απονομές Όσκαρ την ανέφεραν μαζί με το "Ρίτα Χέιγουορθ".

Θυμίστε μου επίσης: H πρ'ωτη αφίσα ήταν βέβαια της Χέιγουορθ και η τελευταία της Rachel Wells. Η μεσαία ποιά ήταν??? :eek:
 
Δεν υπαρχει η συγκεκριμενη ταινια..Ανετα στις δεκα καλυτερες ολων των εποχων!
 
Τις προάλλες την έδειξε το Star Channel και δεν έχασα ευκαιρία να την "γράψω" για να την δω με την ησυχία μου χθες το απόγευμα. Η αλήθεια είναι ότι ενώ από παλιά είχα δει ότι η ταινία ήταν πρώτη σε βαθμολογία στο imdb, δεν έδωσα σημασία αφού βλέποντας το όνομα Ριτα Χειγουόρθ υπέθεσα (χωρίς καν να διαβάσω την πλοκή) ότι θα ήταν καποιο μιουζικαλ ή κάτι παρόμοιο αγνοώντας φυσικά ότι υπάρχει και βιβλίο. Προχθές λοιπόν την έδειξε η τηλεόραση και λέω για να δούμε. Εντάξει, φυσικά μου άρεσε σαν πλοκή και ή όλη η ιστορία αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας να είμαι ειλικρινής. Θα προτιμήσω δηλαδή το Πράσινο Μίλι που είναι από τις αγαπημένες μου.
 
Πίσω
Μπλουζα