The Sisters Of Mercy...

Saulot είπε:
Και αλήθεια, γιατί οι περισότεροι που πάνε σε συνυλία περιμένουν οτι θα ακούσουν καλό ηχο?
Γιατί όταν πληρώνεις 40 ευρώ εισητήριο για συναυλίες που συνήθως στο εξωτερικό έχουν τα μισά χρήματα σε κλάσεις ανώτερους χώρους...ελπίζεις και περιμένεις ότι τουλάχιστον ο ήχος θα είναι σωστός...αλλά βέβαια στην Ελλάδα ζούμε....δεν φτάνει που φέρνουν τα πρώτα ονόματα των περασμένων 2 δεκαετιών...έχουμε και απαιτήσεις....τσ τσ...αχάριστοι άνθρωποι
 
μια χαρά ήταν , έτσι παίζουν οι som ΠΑΝΤΟΥ!

τους είδα και στο Μόναχο το Μάρτη , μία απ'τα ίδια...

Τα λέμε sad lovers....
 
Saulot είπε:
Και αλήθεια, γιατί οι περισότεροι που πάνε σε συνυλία περιμένουν οτι θα ακούσουν καλό ηχο?
Γιατί καλή η κονσέρβα αλλά το φρέσκο είναι άλλο πράμα. Αν όμως το φρέσκο είναι...σάπιο και το πληρώνεις και μια περιουσία, τι να το κάνεις;

Δε νομίζω ότι υπάρχει σημαντικότερο πράγμα σε μια συναυλία από τον ήχο. Να τους ακούσω θέλω, όχι να τους δω. (αν αντί για τη μάπα του Εldritch είχα τη Σακίρα μπορεί να είχα άλλη γνώμη) :)

Πάντως από αυτά που λέει ο φίλος ASiC, ευτυχώς που δεν πήγα.
 
Σε live o ήχος ειναι ΠΑΝΤΑ χειρότερος απο του studio σαν κανόνας

και στις metal συναυλίες ειναι ακόμα χειρότερα.

Αν λοιπόν πιστεύεις οτι σε κλέβουν με 40? εισιτήριο και χάλια ήχο, μην πας.

[edited by manos426f]

Και στην συναυλία, πας για να δείς αυτους που παίζουν αυτά που αγαπάς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
Σε live o ήχος ειναι ΠΑΝΤΑ χειρότερος απο του studio σαν κανόναςκαι στις metal συναυλίες ειναι ακόμα χειρότερα.

Αν λοιπόν πιστεύεις οτι σε κλέβουν με 40? εισιτήριο και χάλια ήχο, μην πας.

[edited by manos426f]

Και στην συναυλία, πας για να δείς αυτους που παίζουν αυτά που αγαπάς.
Καλά βρε χαλάρωσε...

πρώτα απ'όλα δεν είπα ότι πήγα...

Δεύτερον δεν μιλούσα μόνο για τη συγκεκριμένη συναυλία ή για τις μέταλ συναυλίες (με τις οποίες η συγκεκριμένη δεν είχε καμία σχέση)...

Τρίτον το αν σε έχουν συνηθίσει σε κακό ήχο και ψηλές τιμές δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό....

Στη συναυλία πας για να ακούσεις από κοντά αυτά που αγαπάς....και είναι κρίμα να περιμένεις μια ζωή για να δεις ένα συγκρότημα και να στα κάνουν μαντάρα οι ελληναράδες που κάνουν αρπαχτες....

Το να μην παραπονεθείς όταν κάτι δεν είναι όπως θα έπρεπε...είναι ανόητο και το μόνο που σου εξασφαλίζει είναι το ίδιο αποτέλεσμα και την επόμενη φορά....

Τα έντονα παράπονα και το σταδιακό χάσιμο πελατείας λόγω ξενερώματος, είναι ο μοναδικός λόγος που κάποιες εταιρίας διοργάνωσης έχουν αρχίσει να αλλάζουν τακτική και να δίνουν βάση στον ήχο....

Και τέλος.....επειδή τυχαίνει να έχω διάφορες γνωριμίες στο χώρο των συναυλιών και των συγκροτημάτων....μην νομίζεις ότι είναι λίγες οι φορές όπου τα ίδια τα συγκροτήματα έχουν ξενερώσει τρελά με την άθλια ποιότητα του ήχου σε πολλές "μεγάλες" ελληνικές διοργανώσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
Σε live o ήχος ειναι ΠΑΝΤΑ χειρότερος απο του studio σαν κανόναςκαι στις metal συναυλίες ειναι ακόμα χειρότερα.

Αν λοιπόν πιστεύεις οτι σε κλέβουν με 40? εισιτήριο και χάλια ήχο, μην πας.

Το να γκρινιάζεις μετά απλά σε κάνει μίζερο.

Και στην συναυλία, πας για να δείς αυτους που παίζουν αυτά που αγαπάς.
Πρώτα απ' όλα, δεν μιλάμε για μέταλ συναυλία!!!!Εσύ αυτό κατάλαβες απο αυτά που έγραψα;! ΦΥΣΙΚΑ θα ζητήσω τα ρεστα για ένα συγκρότημα που ακολουθώ απο τότε που με θυμάμαι όταν αυτό με ΠΡΟΔΩΣΕΙ!!!! [edited by manos426f] Η δουλειά μου/εμπειρία μου/επάγγελμά μου/[edited by manos426f], μ' έχει κάνει να ξέρω απ' αυτά τα πράγματα!!! Ήσουν στους blind guardian? Ήσουν στους pearl jam? Ήσουν στους iron maiden? Ήσουν στους amorphis? Ήσουν στους manowar? Ήσουν στους covenant? Στον Αγγελακα μήπως? White snake? Mission? Manson? Garbage? Linkin park? Black sabbath? Marky ramone? Violent femmes? Ojos de brujo? Franz ferdinand....???? [edited by manos426f]

Πάντα φιλικά,

Δημήτρης Τοπούζης....

ps. και αναφέρομαι στο λάιβ της Θεσσαλονίκης, μιας και είμαι βόρειος!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπομακρύνθηκαν οι φράσεις που οξύναν τα πνεύματα,θα παρακαλέσω να προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε και να επιδείξουμε ψυχραιμία και να κάνουμε ήρεμη και πολιτισμένη συζήτηση... ;)

(τελικά τα "μουσικά" threads δημιουργούν έριδες !! :) )
 
[edited by manos426f]

Ήμουν στους blind guardian, iron maiden, my dying bride, muse, white snake, tuxedo moon, TooL, Uriah heep, Lacuna Coil, Iced Earth, Savatage. Τους υπόλοιπους δεν τους ακούω, ή δεν πήγα για συγκεκριμένους λόγους.

Εχω δίπλωμα σε μικροφωνικές εγκαταστάσεις εξωτερικών χωρων και οι κοινωνικές συναναστροφές μου περιλαμβάνουν αποφοίτους της SAE και επαγκελματίες μουσικούς και ηχολήπτες.

Δεν εχω παει σε συναυλία που ο ήχος να είναι έστω καλός, με εξαιρεση τις συναυλιες της Teressa Salgueiro και των Tiger Lillies που εγιναν στο Παλλας και στο badmington αντιστοιχα.

Συμπέρασμα: οι συναυλίες σε κλειστό και ελεγχομενο χώρο (παλλας, badmington) μπορούν να έχουν καλό ηχο, αντιθετα με τα ανοιχτά (και μερικα κλειστα, πχ Silo) που ο ήχος παει οπου φυσάει ο άνεμος, ακόμα και στο Λυκαβητό, μια μικρή εξαίρεση ειναι η Μαλακασα οπου δείχνει σημάδια βελτίωσης αλλα το ήχο, καλό δεν τον λές.

Και επειδή είμαι άνθρωπος που καταλαβαίνει διαφορά στα mp3 128(ταψι) 162(οι αρμονικές πήραν ρεπο) και 198(απλά αποδεκτό) μπορώ να καταλάβω ποτε ο ήχος είναι καλός και πότε οχι, και συνήθως και τι φταίει.

Πάντως, αν και διαφωνώ μαζί σου σε πολλά (υφος γραφής, αποψεις κλπ) σου βγάζω το καπέλο που τα λές επώνυμα.

Αβρονιδάκης Γεώργιος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
...Και για τον απλόυστατο λόγο οτι δέν κατανοείς πλήρως την ένοια της προσφοράς και της ζήτησης.
Σαφώς. Άρα τους γυρνάμε την πλάτη, και δεν αγοράζουμε πανάκριβα εισιτήρια για συναυλίες με χάλια διοργάνωση. Αν δεν πατήσει κανείς, να δούμε τι θα κάνουν. Αναγκαστικά θα βελτιώσουν τις υπηρεσίες και θα ρίξουν τις τιμές. Γιατί αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή μέχρι και αλητεία θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω.
 
Σαν να μην έγραψα τίποτα δηλαδή....

Κύριοι,το ξαναλέω,δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να συνεχιστεί μια προσωπική αντιπαράθεση και δε θα συνεχιστεί.

Ας μείνουν οι χαρακτηρισμοί και τα προσβλητικά σχόλια έξω από την κουβέντα μας λοιπόν,σας παρακαλώ για δεύτερη φορά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μανο, ειχες γράψει το post ενω έγραφα το δικό μου, δεν μπορούσα να το δώ.

Και δεν νομίζω οτι βριστήκαμε πουθενά.
 
Μα δεν είπα πουθενά ότι βριστήκατε βρε Γιώργο,απλά ζήτησα να μη προσβάλλετε ο ένας τον άλλον με χαρακτηρισμούς που δε προωθούν τη συζήτηση και που είναι κι εντελώς περιττοί...
 
το χασαμε το νοημα...πατριω-τεες.......

ειστε και οι δυο εξπερ!οκ,αλλα για τον ηχο σχεδον παντα ΔΕΝ φταιει η μπαντα..απο κει και περα,ας ειχατε παει να τους δειτε το 97,για να μην τσακωνεστε τωρα,αραδιαζωντας αλλα ονοματα..(εγω πηγαααααα..ζηλιαααααα.αμε...) DON DOKKEN :beer:
 
don dokken είπε:
ειστε και οι δυο εξπερ!οκ,αλλα για τον ηχο σχεδον παντα ΔΕΝ φταιει η μπαντα..απο κει και περα,ας ειχατε παει να τους δειτε το 97,για να μην τσακωνεστε τωρα,αραδιαζωντας αλλα ονοματα..(εγω πηγαααααα..ζηλιαααααα.αμε...) DON DOKKEN :beer:
τότε άκουγα cradle of filth, hecate enthroned, immortal... Έπρεπε ρε που να με πάρει...!!! Τέλος πάντων, οι sisters θα είναι sisters ότι και να γίνει (που να τους πάρει!!!). Και συγνώμη στο φίλο αλλά έφαγα τέτοια πίκρα (για 2η φορά!) που δεν άκουγα ούτε τον εαυτό μου!!! Άντε, μακάρι να βάλει μυαλό και να κάνει κανα λάιβ της προκοπής! \

Saulot είπε:
Και επειδή είμαι άνθρωπος που καταλαβαίνει διαφορά στα mp3 128(ταψι) 162(οι αρμονικές πήραν ρεπο) και 198(απλά αποδεκτό)
Βασικά, απο τότε που έγινε το LAME της μόδας, η ποιότητα στο mp3 έχει πάρει την κάτω βόλτα... Μια μικρή ανάλυση και μπορεί να δει οποιοσδήποτε οτι οι συχνότητες απο τα 16ΚΗz και πάνω, τρώνε ψαλίδι... Fraunhofer rulez!!!!Καλό Πάσχα παιδία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχως δεν μπορεσα να παω... Απο οτι μπορω να δω ομως δεν πρεπει να ηταν και τοσο χαλια.....


Αχ αυτη η ζοφερη riffαρα του Gary Marx........................ Alice Don't Give It Awayyyyyyyyyyyyy!!!!!!
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ DOWNLOAD ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ SITE? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
prokopie σου έχω σβήσει ήδη 2 ποστ.

Διάβασε σε παρακαλώ πολύ τους κανονισμούς του φόρουμ. Εδώ μέσα δε θα βρεις τίποτα για κατέβασμα. Και γράφε με μικρά γράμματα αν έχεις την καλοσύνη
 
"LOGIC"

Από την συναυλία που έδωσαν οι Sisters of Mercy στο Lokerse Feesten (Lokeren, Βέλγιο) στις 5 Αυγούστου του 2010.

 
Τι μου θυμήσατε τώρα. Λοιπον εκει γυρω στα 20 αφησα την επαρχία μαζί με τα σκυλάδικα,τις τζην φουστες και τα πλαστικά τακούνια και ανακάλυψα την τέχνη,την Αθήνα και τον ρομαντισμό. Ατελειωτες μαυρες νυχτες στο Χοροστάσιο και ακουγοντας την εκπομπη του Λεωνιδα Σκιαδα στο Ροδον. Αγαπημενο συγκροτημα αν και οταν τους ανακαλυψα εγω ειχε περάσει προ πολλού η μόδα τους.
 
Πίσω
Μπλουζα