The Sly Demo (Ένα Ελληνικό demo για ST)

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
Το demo αυτό υπήρχε σε κάποια δισκέτα μου και μετά από ανασκαφή, βρέθηκε...

Sly-Demo

Δεν είναι κανένα τρομερό demo, αλλά το οτι είναι Ελληνικό, το κάνει να ξεχωρίζει...

Έχει μια και μοναδική screen με scroller στα Ελληνικά, rasters, sprite και 3 μουσικούλες...

Ξέρει ή έχει ακούσει ποτέ κάποιος από τους Atarians του forum, για τον Sly-M ή τους TGH (The Greek Hackers);
 
πολυ καλο! εχει και υπεροχη μουσικη του beverly hill cop.
 
Οι μουσικούλες είναι hacked, από παλιά παιχνιδάκια του ST και τις αλλάζεις πατώντας τα πλήκτρα 1, 2 και 3...

1. Monty

2. Crazy Comets

3. Axel F.
 
πολυ καλο και το πιο ωραιο απο ελληνικα χερια,τα παιδια μονο αυτο το demo ειχαν βγαλει?
 
Δεν έπεσε κάτι άλλο στα χέρια μου εκτός από αυτό...
 
Χα! Χα! Απίστευτο εύρημα DINO!!! ;)

Ελληνικό Scrolltext με συμπαθητικά μάλιστα fonts!

Οι μουσικούλες είναι αξέχαστες και όπως τις ακούω πρέπει να τις έχουν πάρει από το ROB'S Supersound! 42-CREW !!!
 
ΠΟΥ στην ευχή το θυμόσουν Nemo;;;;!!!!!!!

RESPECT!!!
 
DINO είπε:
ΠΟΥ στην ευχή το θυμόσουν Nemo;;;;!!!!!!!
RESPECT!!!
Δεν το θυμομουν .

Απλα εκανε μπαμ οτι ηταν παλιοσειρα.

Googlara και ... απλα συνεδεσα τα δυο Dots.

Αν δεν ειχες αφησει "το μηνυμα στο μπουκαλι" -το παρων thread δηλαδη -δεν θα μπορουσα να τα συνδεσω.

(εσυ εκανες την περισσοτερη δουλεια κι εγω πιο πολυ ... το σαματά :diablotin: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος! (Για άλλη μια φορά)... :thumbup:

Α! Και το demo δεν έχει επιβιώσει μόνο στο ΥΤ, αλλά και στις δισκέτες μου (εγώ το έχω ανεβάσει στο YT)... ;)
 
Κάλιο αργά παρά ποτε... Ευχαριστώ παιδια για τα καλά σας λόγια!!! Σύντομα δισκέτα με το sly-demo και το επόμενο, το digi demo από τον sly*m of tgh! Demoz rulez! ST is the boss! ;) :)

DINO είπε:
Α! Και το demo δεν έχει επιβιώσει μόνο στο ΥΤ, αλλά και στις δισκέτες μου (εγώ το έχω ανεβάσει στο YT)... ;)
Ευχαριστώ DINO!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ...το καλό!


Ο Μάνος (sly*m) θα μας πει λεπτομέρειες. Εγώ απλά να πω ότι το video έγινε μέσω STEEM 3.2 και από ότι ξέρω τα digi ακούγονται much better σε real thing...Μα στους emulators θα κολλήσουμε τώρα; ;-)
 
Αυτά είναι!!! :clap: :clap: :clap:

Αναμένουμε τις λεπτομέρειες (Κώδικας ή D.C.K, sampling κ.α.)

"Σπιτική μίξη"!!! ΘΕΟΙ!!! :worship:


sly*m είπε:
Κάλιο αργά παρά ποτε... Ευχαριστώ παιδια για τα καλά σας λόγια!!! Σύντομα δισκέτα με το sly-demo και το επόμενο, το digi demo από τον sly*m of tgh! Demoz rulez! ST is the boss! ;) :)

Ευχαριστώ DINO!!!
Εμείς ευχαριστούμε, που είδαμε τότε Ελληνικό demo στην οθόνη του ST μας!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα demos είναι published σε μία δισκέτα. Περιέχει το sly demo, το digi demo και ένα πειραματικό micro-demo χωρίς κάτω border στον ST!
slydemo_2016-11-19.jpg
sly_m_tghdd.jpg
sly_m_tghmoments.jpg

Περισσότερα και download εδώ

( Το st disk image είναι εδώ )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάβασα τις λεπτομέρειες και η όλη φάση με γύρισε πίσω στην Golden Era...

Τότε που προσπαθούσα κι εγώ να κάνω τα δικά μου demos, αλλά με τη βοήθεια software (κάποια στιγμή πρέπει να ανεβάσω κι εγώ τα δικά μου)...

Απεριόριστα RESPECT για την προσπάθειά σου, σε μια εποχή που όπως είπες δεν υπήρχαν "τα φόντα" για να ασχοληθεί κάποιος Έλληνας με το demo coding... :thumbup:
 
:thanx2:

Ευχαριστώ DINO!!!! Όντως ήταν 'μοναχικές' εποχές για Έλληνες demo coders... ιδιαίτερα στα Atari, 8μπιτα και 16μπιτα, που μέχρι να βγεί ο ST όλοι νόμιζαν οτι το Atari ήταν το 2600... Εδώ στην Αθήνα και δεν έβρισκα κανένα να ανταλλάξω απόψεις και τεχνικές... Ότι έβλεπα σε ότι μπορούσα να κάνω disassemble γιατί και τα βιβλία γράφουν τα βασικά, memory maps και calls του συστήματος, αλλά όχι π.χ. πως να παίξεις samples στο soundchip...

Θα ήθελα πολύ να δω τι εχεις κάνει! (και όχι μόνο εγώ φαντάζομαι!) Μάζεψε τα, σουλούπωσε τα αν θέλουν συμμάζεμα και ανέβασε τα!!! :shake: :D :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα