The Trap Door

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.890
Αντιδράσεις
3.892
Hταν 16/2/1989 οταν ηρθε ο Cpc 6128 o κατα γενικη ομολογια καλυτερος home ever.

Μαζι του ειχε και μια 12αδα απο δισκετες που γραφαν πανω τους για τον νιουμπα τοτε Aardy "Cat" και "Run Disc",τεσπα εγω εβαζα και τα εισαγωγικα μαζι μεχρι που καποιος μου εξηγησε αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Mεσα τους ειχαν και ενα παραξενο παιχνιδι ονοματι Trap Door που παρολο τα καρτουνιστικα γραφικα τους με τραβαγαν και φαινοντουσαν σουπερ Ουαου ,ποτε μα ποτε δεν καταλαβα πως παιζετε.

Ειχε νεκροκεφαλες ,πορτες,καταπακτες και κλειδια ,σκουληκια,βατραχακια ,φαντασματακια ,ομορφο animation και παζλοφερνε.

Σημερα ανακαλυψα οτι ηταν βασισμενο σε Καρτουν και ειδα και τις οθονες απο το παιχνιδι και συγκινηθηκα.

Συμπαθητικο τερατακι αλλα τι ρολο βαραγε αγνωστο ως σημερα.

Ας το επαιρνες αυθεντικο να ειχες μανουαλ
 


-Ποιος το'πε αυτο,τον ακουσα.

 
 

 


Through%20the%20Trap%20Door%20(E)_1.png


 

 

 





 


The Trap Door (video game)
 
Το videακι παντως δε λεει και πολλα για το τι πρεπει να κανεις στο παιχνιδι.Φαινεται ωραιο και αν δεν κανω λαθος δεν εχω ξαναδει τοσο πολυ μεγαλο χαρακτηρα σε παιχνιδι του CPC.Πολλα pixels μαζι!
 
Mια παιχνιδαρα απο τον Don Priestly! Ειχα παθει σοκ βλεποντας τοσο τεραστια sprites και τοσο φροντισμενο clash στο Spectrum μου.

Φοβερο και το Popeye του ιδιου - το καλυτερο παιχνιδι Popeye βασικα. Aardy ριξε και μια ματια στο Benny Hillʼs Madcap Chase

Στο Trapdoor (που βασιζεται στο ομωνυμο claymation) εχεις το ρολο του Berk και πρεπει να ετοιμαζεις στο Thing αηδιαστικα πιατα τα οποια λατρευει μαζευοντας αντικειμενα. Σε καθε παραγγελια του Thing χρειαζεσαι ενα διαφορετικο τερατακι απο τη καταπακτη. Εχει και φιλους - τη νεκροκεφαλη Boni που του δινει hints, την αραχνη Drutt που τρωει παρασιτα κτλ. Πολυ Βρετανικο παιχνιδι και το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Δεν ξερω ποσο πιο αργο ειναι στον Amstrad παντως.

ΣΗΜ:Το screenshot ειναι απο τo δευτερο παιχνιδι της σειρας που βγηκε το 1987

EDIT

Ιδου και το opening της χαριτωμενης σειρας

 
Το EDGE 217 (Αυγουστου 2010) στη στηλη Making Of αχολειται με το Trap Door!
 
Πίσω
Μπλουζα