The Way of the Exploding Fist

A little contribution also from me with "Exploding Fist Plus"... a sort of spin-off of the "Way of the Exploding Fist"...

efp.gif
 
Alucard είπε:
Αγαπητέ billy είναι από τη version που έπαιζα στα παιδικά μου χρόνια.
Είχα δοκιμάσει όλων των ειδών τα χτυπήματα καθώς ο ταύρος επιτίθονταν και μόνο η χαμηλή μπουνιά με σκύψιμο μπορούσε να τον σκοτώσει. Ακόμη κι αν δοκίμαζες να κάνεις εναέρια τούμπα για να τον υπερπηδήσεις αναγκαζόσουν να τον ακουμπήσεις για μερικά χιλιοστά και το παιχνίδι θεωρούσε πως σε σκοτώνει (Green beret style :) ).

Από μια πρόχειρη αναζήτηση στο net διάβασα πως δεν είχαν όλες οι εκδόσεις του c64 αυτήν την πίστα.
Alucard, το είχες σε original κασσέτα, ή αντίγραφο;

Υποθέτω αντίγραφο πρέπει να ήταν, αλλά και πάλι, η "ποιότητα" του ταύρου με κάνει να πιστεύω πως δεν πρέπει να ήταν "πειραγμένη" έκδοση απο χακεράδες...

Πιθανότατα να είχε κυκλοφορήσει νόμιμα μία "ανανεωμένη" έκδοση του παιχνιδιού που να συμπεριλάμβανε και τον (κατα τα άλλα) συμπαθέστατο αυτόν ταύρο... (κάτι παρόμοιο είχε γίνει και στον amstrad - υπήρχε π.χ. έκδοση του παιχνιδιού με περισσότερα backrounds)

franco είπε:
A little contribution also from me with "Exploding Fist Plus"... a sort of spin-off of the "Way of the Exploding Fist"...
efp.gif
Αυτό είναι για το Exploding Fist, ό,τι ήταν και το IK+ για το International Karate. :)
 
billy είπε:
Alucard, το είχες σε original κασσέτα, ή αντίγραφο; Υποθέτω αντίγραφο πρέπει να ήταν, αλλά και πάλι, η "ποιότητα" του ταύρου με κάνει να πιστεύω πως δεν πρέπει να ήταν "πειραγμένη" έκδοση απο χακεράδες...

Πιθανότατα να είχε κυκλοφορήσει νόμιμα μία "ανανεωμένη" έκδοση του παιχνιδιού που να συμπεριλάμβανε και τον (κατα τα άλλα) συμπαθέστατο αυτόν ταύρο... (κάτι παρόμοιο είχε γίνει και στον amstrad - υπήρχε π.χ. έκδοση του παιχνιδιού με περισσότερα backrounds)


Το είχα σε δισκέτα αντιγραμμένη :)

Βρήκα αυτό από το Wikipedia.

After completing a number of progressively harder stages, the player would be charged at by a bull in a (often short-lived) bonus style round. (This was not present on the Spectrum version and some of the early Commodore 64 versions.)
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Way_of_the_Exploding_Fist
 
'Ασε billy...

...εδώ και ένα τέταρτο προσπαθώ να περάσω το 2nd Dan στον ccs64, για να δω τον ταύρο, αλλά τίποτις... σκούριασα...

Πάντως στον Amstrad σίγουρα δεν είχε τέτοιο πράγμα, το είχα φτάσει σε original κασέτα, μέχρι το 10th Dan ενώ για τον Spectrum μπορεί ίσως, να μας διαφωτίσει ο Wally...

Πάντως ο ταύρος, billy, έχεις δίκιο σίγουρα δεν μοιάζει με hack...

Τσάμπα κατηγορήσαμε τον Alucard για παραπληροφόρηση μου φαίνεται...
 
Alucard είπε:
Μάλιστα !!

Οπότε επιβεβαιώνονται τα παραπάνω: Οντως πρόκειται για μία μετέπειτα "ανανεωμένη" έκδοση, που ακολούθησε της αρχικής.

Μπράβο και πάλι Alucard - βγήκε "λαβράκι" απο αυτό το review σου !! :thumbup:

Ace είπε:
...εδώ και ένα τέταρτο προσπαθώ να περάσω το 2nd Dan στον ccs64, για να δω τον ταύρο, αλλά τίποτις... σκούριασα...

Ψυχραιμία, που θα πάει...

Παίξε-παίξε, θα το ξαναθυμηθούμε και θα του πάρουμε το κολάι... :diablotin:

---EDIT---

Λοιπόν, επειδή στο 3ο νταν δεν είναι να διακινδυνεύεις λάθη και να ξεκινάς απο το μηδέν, χρησιμοποίησα save states και ξεμπέρδεψα... (δε θέλω "ού" :D )

Oντως, εκεί βρίσκεται ο ταυρούλης...

Είναι μετά την πίστα με το άγαλμα του βούδα:

(έπαιξα την έκδοση που έχουν "περιποιηθεί" οι REMEMBER - την featured έκδοση του gb64 δηλαδή).

fistv.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Στα ασχημα θα εβαζα την κακη επιλογη κουμπιων για οσους επαιζαν με πληκτρολογιο (Maaadodddg! :p ), το οτι ηταν ελαφρως πιο ευκολο απο οτι επρεπε και τα απαραδεκτα sequels του.
Αλλο ενα αριστουργημα της Beam.
Συμφωνώ απόλυτα ότι ήταν αριστούργημα, μου είχε φάει μπόλικες ώρες. Πάντως ακόμα και με πληκτρολόγιο εγώ το είχα φτάσει πολλές φορές στο 10th dan. Δεν θυμάμαι να με είχε δυσκολέψει πολύ, αλλά σίγουρα είχαμε και άλλη ευκινησία στα δάχτυλα τότε. :)
 
Την βρηκα σε μια ντουλαπα ας την βαλω.

zx tape.JPG
 
To δευτερο original παιχνιδι Spectum που αγορασα και το κατευχαριστηθηκα!

Φυσικα το εχω ακομα.

Πολυ μπροστα και ειμαι απο αυτους που το θεωρω ανωτερο του IK (πλην τηε εκδοσης για C64 που με τη σκουπα πηγαινες 10 dan :)  )
 
Πίσω
Μπλουζα