The Wicker Man (1973)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.097
Ένας αστυνομικός ψάχνει μία εξαφανισμένη κοπέλα και πηγαίνει σε ένα Σκωτσέζικο νησί, το Summerisle, για το οποίο υπάρχουν πληροφορίες ότι η κοπέλα είχε πάει εκεί. Οι κάτοικοι αποτελούν όλοι μαζί μία παγανιστική κοινωνία, με εντελώς δικούς τους τρόπους, έθιμα και περίεργες τελετές για τη λατρεία της φύσης. Όλοι δείχνουν ενοχλημένοι από την παρουσία του αστυνομικού και ταυτόχρονα υποστηρίζουν ότι δεν έχουν ιδέα για την κοπέλα κι ότι ποτέ δεν υπήρχε τέτοιο άτομο στο νησί. Ο αστυνομικός όμως πεισμώνει και αποφασίζει μόνος του να μην φύγει μέχρι να ερευνήσει τα πάντα και να ξεδιαλύνει την υπόθεση και επιπλέον προσπαθεί και να επιβάλλει στους κατοίκους τη δική του χριστιανική πίστη, θεωρώντας σκανδαλώδη αυτά που πιστεύουν.

Υπέροχη ταινία, με πολύ καλή σκηνοθεσία από τον Robin Hardy, όμορφα σκηνικά και μία πολύ καλή ερμηνεία από τον αγαπημένο Cristopher Lee. Ο ίδιος έλεγε ότι τη θεωρεί από τις καλύτερες ερμηνείες του κι όντως είναι. Επίσης, το τέλος είναι ανατρεπτικό και συγκλονιστικό. Η ταινία είναι πολύ φιλοσοφημένη και θέτει κάποια πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα, όπως το εάν πρέπει τελικά να προσπαθούμε να αλλάζουμε κάποιους που έχουν ένα δικό τους τρόπο ζωής και είναι ευτυχισμένοι με αυτό ή να τους αφήσουμε απλά ελεύθερους.

[video=youtube;5FdV-O8o7ok]

 
Eξαιρετικη ταινια με πολυ ενδιαφερουσες ερμηνειες.Φοβερη πλοκη και ανατρεπτικο σεναριο.Μπορω να πω διχως να δειχνει ουτε μια σταλα αιματος ειναι πιο τρομαχτικο απο οποιοδηποτε Dracula.Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου... :diablotin:

Αχ αυτη η Ingrid...:dribble:
 
Πολύ καλά το έθεσες deathshadow, αυτά να τα βλέπουν κάποιοι που όταν φτιάχνουν ταινίες νομίζουν ότι πρέπει να δείξουν πολύ αίμα και σοκαριστικά πράγματα για να τρομάξουν.

Όσο για την Ingrid, καταλαβαίνω, ειδικά με αυτή της την ερμηνεία είναι το όνειρο κάθε άντρα ;)
 
Εγώ πάλι ανήκω στη μειοψηφία των φίλων του τρόμου, που δεν ενθουσιάστηκε με την ταινία. Είχα ακούσει πάρα πολλά και πράγματι η σεναριακή ιδέα ( μυστηριώδες νησί εξαφάνιση, συνωμοσία), ήταν πολύ ενδιαφέρουσα αλλά....στα μισά αναρωτιόμουν αν βλέπω τρόμου ή μιούζικαλ. Πιο πολύ έφερνε σε παρωδία με μερικά στοιχεία θρίλερ, παρά σε καθαρόαιμη τρόμου. Πάλι καλά πού έπαιζε και η Britt Ekland... :cool:
 
Σίγουρα δεν είναι και πολύ "εύκολη" ταινία, αλλά μάλλον θα ικανοποιήσει τους "ψαγμένους" φίλους του τρόμου ...
 
Επιτελους (και λογω του θανατου του Lee) ειδα την ταινια.

Καλο καστ. Ο κακο-κουρεμενος Lee παιζει πολυ καλα τον μορφωμενο παγανιστη λορδο. Τα δυνατα κανονια Ekland και Pitt (και δευτερευοντως η Cilento) γεμιζουν/ομορφαινουν το φιλμ. Ο Woodward (τον οποιο δεν ηξερα) παιζει πολυ καλα τον θεοσεβουμενο αστυνομικο (αν και τον μποϋκοταρει λιγο το υψος του, κυριως στις σκηνες με τον Lee που δειχνει - ως οργανο της Νομου - απειλητικος) .

Εξαιρετικη η φωτογραφια του ανοιξιατικου Βρετανικου τοπιου.

Απολαυστικη και η μουσικη (αν και ενιοτε ηταν λιγο υπερβολικη η χρηση της). Ειμαι φαν της Αγγλικης φολκ (Pentacle, Silly Wizard, Steeley Span κτλ) και σοκαριστηκα οταν ειδα οτι το soundtrack της ταινιας εχει γινει απο Αμερικανο!!

Παντως μου αρεσε πολυ...απο τις πιο καλες ταινιες με παγανιστικο περιεχομενο που ξερω. Αγωνια χωρις αιματα, σφαξιματα και εντερα. Aπλη ιδεα...απομονωμενο νησι, παραξενοι κατοικοι, αγνο κινητρο, τρελα ηθη-εθιμα...δυνατο φιναλε.

Μια δοση απλοτητας/αθωοτητας του σεναριου που πολυ ψεγουν..σε εμενα αρεσε.

Δεν το απολαυσα οσο θα επρεπε διοτι ειχα δει αθελα μου το remake με τον Cage πριν καποιο καιρο στην τηλεοραση.

Μια απο τις σκηνες που μου εκανε εντυπωση (περα απο τον τσιτσιδο χορο της Ekland χαχαχαχα) ηταν ενας Ελληνικος χαρτης σε μια κορνιζα που επισυναπτω εδω:

attachment.php
 
Πολύ ωραία ταινία που σε υποβάλλει με την ατμόσφαιρα χωρίς ούτε μια σταγόνα αίμα όπως σωστά τονίσατε. Απορώ πως το συγκρίνουν με το ανούσιο "Midsommar" του 2019 ,μια απαράδεκτη ταινία που μου άφησε πολύ αρνητική ενέργεια μπορώ να πω και δεν θέλω να ξαναδώ ούτε σκηνή. Τρόμου με την κλασική έννοια ούτε κατά διάνοια. Θα την έλεγα πιο πολύ περιπέτεια μυστηρίου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα