The Wind in the Willows (1984)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Παιδική σειρά - βασικά για όλη τη φαμίλια - με ήρωες ένα βατράχι, ένα τυφλοπόντικα και κάτι σαν κάστορα. Stop motion animation υψηλών στάνταρτς για την εποχή του. Από την εταιρία Thames (Μπένυ Χιλλ)

παραγωγής 1984-88. Η ερτ-2 ξεκίνησε να το πρόβαλλει γύρω στα 1986.

Ακόμα θυμάμαι ένα επεισόδιο όπου ο τυφλοπόντικας δηλητηριάζεται από μανιτάρια που έφαγε μαζί με αυγά για πρωινό.

http://us.imdb.com/title/tt0086829/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικρός το λάτρευα !

Το ξαναείδα πρόσφατα και δυστυχώς μου φάνηκε ξεπερασμένο. :icon_cry:
 
Ο άνεμος στις ιτιές...

Ο άνεμο στις ιτιές (The wind in the willows)!

Νομίζω ότι και αυτή η σειρά ήταν με puppets και ήταν καταπληκτική. Δεν έχανα ούτε ένα επεισόδιο εκτός και αν είχα σχολείο απόγευμα.... Είχε φοβερά χρώματα και άφηνε και ένα ηθικό δείδαγμα με τις περιπέτειες του κ. Βάτραχου.
 
Hταν ασβος οχι καστορας χεχε
 
δεν εχω λογια!!!εψαχνα καιρο να βρω πως λεγοταν η φανταστικη αυτη σειρα που προβαλε η ερτ2 οταν ημουν μικρος.μου ξυπνησε τρομερες αναμνησεις,να εισαι καλα φιλε dominion!!!γνωριζει καποιος ποσα επεισοδια ειχαν προβληθει?αν υπαρχει και κατι παραπανω στειλτε μου ενα pm...

ελπιζω να μην παραβαινω καποιον απο τους κανονες του forum!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gomfaios είπε:
δεν εχω λογια!!!εψαχνα καιρο να βρω πως λεγοταν η φανταστικη αυτη σειρα που προβαλε η ερτ2 οταν ημουν μικρος.μου ξυπνησε τρομερες αναμνησεις,να εισαι καλα φιλε dominion!!!γνωριζει καποιος ποσα επεισοδια ειχαν προβληθει?αν υπαρχει και κατι παραπανω στειλτε μου ενα pm...
ελπιζω να μην παραβαινω καποιον απο τους κανονες του forum!
Βασικά με το bolded,παραβαίνεις τον κανόνα που λέει ότι δε ζητάμε copyrighted υλικό.

Διάβασ τους εδώ για να ξέρεις τι λένε... ;)
 
ψαχνωντας παντως στο google βρηκα οτι αποτελει μεταφορα απο το ομοτιτλο παιδικο βιβλιο του Grahame Kenneth...

ειχα διαβασει τους κανονες απλα υπερμετρος ενθουσιασμος...
 
ΘΕΟΣ....

τι αναμνησεις.....απιστευτο!!
 
Mαλιστα η σειρα ηταν με υποτιτλους και οχι μεταγλωτισμενη. Εξαιρεση για την εποχη.
 
Αγγλικό παιδικό '80s με ζωακια [Wind in the Willows]

Το συγκεκριμενο παιδικο που εχει μεινει αχνα στην μνημη μου.

Παιζοταν φυσικα στην κρατικη, αρχες περιπου 80' και το θυμαμαι πολυ αμυδρα

Διαδραματιζοταν σε ενα δασος (συνηθως χιονισμενο), σου εδινε την εντυπωση του χειμωνα. Οι τιτλοι αρχης του, μου θυμιζαν καπως την εισαγωγη της Ναρνια (αποκοσμο δηλ). Πανω κατω ο ιδιος ρυθμος της μελωδιας της Ναρνια

Επισης στους τιτλους αρχης και τελους, ειχαν εικονα απο το δασος (που ηταν χιονισμενο οπως ειπα, ισως και σκοτεινο), ενω στην πλοκη των επεισοδιων εβλεπες μονο το εσωτερικο των σπιτιων.

Τα ζωα ζουσαν σε δεντρα, που στο εσωτερικο τους ηταν κανονικα σπιτια.

Να σημειωσω πως μιλαμε για κουκλες-ζωα και οχι καρτουν, αλλά στο πολυ αληθοφανες.

Το ολο σκηνικο θυμιζε αγγλικη αριστοκρατια. Υπηρχε η σοφη νυφιτσα, που ηταν ας πουμε και το ζωακι που φοβοταν και σεβοντουσαν ολοι και καποια αλλα ζωακια. Τα περισσοτερα επεισοδια στο σπιτι της διαδραματιζοταν.

Δεν θυμαμαι τιποτα απο την πλοκη (περιεργο για μενα)

Το μονο που θυμαμαι, ηταν το αριστοκρατικο στυλ των ζωων, οι συναντησεις του για τσαι κτλ

καποια βοηθεια;
 
Σίγουρα ήταν το The Wind in the Willows! Μ' εντυπωσίαζε ιδιαίτερα το τραγούδι της εισαγωγής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
56466-large.jpg


για δες...
 
Εμένα μου άρεσε ο βάτραχος (toad), που έμενε στην έπαυλη. Ηταν και λιγάκι ψώνιο...Γενικά τα ζώα είχαν τις συνήθειες και τους τρόπους της Εδουαρδιανής εποχής στην Αγγλία, μέχρι και το ντύσιμό τους ήταν ανθρώπινο.
 
Έψαχνα πολλά χρόνια για αυτό το πράγμα. Το μόνο που είχα ήταν οι πρώτες 5 νότες της εισαγωγής στο μυαλό μου. Τίποτα άλλο. Αμέτρητα ευχαριστώ στον OP και πες μου που να στείλω τις μπύρες.

Τέτοιο εύρημα πρέπει να αμειφθεί....
 
vrekman32 είπε:
Έψαχνα πολλά χρόνια για αυτό το πράγμα. Το μόνο που είχα ήταν οι πρώτες 5 νότες της εισαγωγής στο μυαλό μου. Τίποτα άλλο. Αμέτρητα ευχαριστώ στον OP και πες μου που να στείλω τις μπύρες. Τέτοιο εύρημα πρέπει να αμειφθεί....
Αν ψάξεις στο PLAY.COM θα το βρεις σε πολύ χαμηλή τιμή και με δωρεάν ταχυδρομικά για Ελλάδα !
 
Σήμερα μόλις, έπεσε στα χέρια μου και το κινούμενο σχέδιο παραγωγής Disney που είναι βασισμένο στο ομότιτλο βιβλίο! Το αγόρασε η γυναίκα μου για την κορούλα μας, και μόλις είδα την ιστορία, αμέσως θυμήθηκα το αντίστοιχο που βλέπαμε τότε στην κρατική! Μάλλιστα ήμουν τόσο παθιασμένος με αυτή τη σειρά, που ήξερα να φτιάχνω τα ζωάκια από πλαστελίνη! Ειδικά τον τυφλοπόντικα τον έφτιαχνα τέλειο!!!
 
Το πρώτο μέρος από το επεισόδιο "Σχολικές Μέρες" (School Days) του Wind in the Willows:

 
Πίσω
Μπλουζα