The Wolf (1983)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
647
The Wolf (1983, Marek Piestrak)

http://www.imdb.com/title/tt0086585/

Υπόθεση: Η γυναίκα ενός μεγαλογαιοκτήμοντα, θύμα κακοποίησης στα χέρια του, πεθαίνει. Πριν πεθάνει όμως καταριέται τον άντρα της. Η κατάρα της νεκρής γυναίκας πέφτει πάνω στον σύζυγό της και σε μια νεαρή γυναίκα, η οποία αρχίζει να μεταμορφώνεται σε λύκο.

Το Wolf (πρωτότυπος τίτλος Wilczyca) είναι μια γοτθική ταινία τρόμου από την Πολωνία, μια χώρα χωρίς ιδιαίτερη παράδοση στα θρίλερ, η οποία αναπαράγει τον χιλιοειπωμένο παγανιστικό μύθο του λυκανθρωπισμού. Καλογυρισμένη ταινία, όμορφη εικαστικά, με τον σκηνοθέτη να καταφέρνει να οικοδομήσει μια στοιχειωμένη, υπνωτική ατμόσφαιρα και να αναπαράγει τον γοτθικό τόνο που απαιτεί η ιστορία, χρησιμοποιώντας με εξαιρετικό τρόπο τα χιονισμένα φυσικά τοπία και την αγροτική επαρχία της Πολωνίας. Χαρακτηριστικά του κινηματογράφου του ανατολικού μπλοκ είναι άμεσα εμφανή στην ταινία, με τα μεγάλα, στατικά πλάνα και την υπνωτική κίνηση της κάμερας, με τον σκηνοθέτη Marek Piestrak να καταφέρνει να τα ενσωματώσει σε ένα κινηματογραφικό ύφος που φέρνει αρκετές φορές στο μυαλό τις γοτθικές ταινίες της Hammer. Τα μουντά χειμωνιάτικα χρώματα, τα παγωμένα τοπία, οι χρωματικές αντιθέσεις μεταξύ του λευκού του χιονιού και του κόκκινου του αίματος, το στοιχειωμένο ύφος της κινηματογράφησης, ο ληθαργικός ρυθμός, η όμορφη χρήση του φωτισμού και των σκιών, και οι αρκετά καλές ερμηνείες δίνουν πόντους στην ταινία, με τον Piestrak να καταφέρνει να οικοδομήσει σωστά το μυστήριο και τον τρόμο, ακολουθώντας μια νωχελική κλιμάκωση της έντασης, και να διαχειριστεί σωστά τις ανατροπές της πλοκής. Όμως, η έλλειψη πρωτοτυπίας της ιστορίας, ο αργός ρυθμός που μερικές φορές κουράζει τον θεατή και αναπαραγωγή όλων των γνωστών κλισέ που συναντάμε στις γοτθικές ταινίες περιορίζουν τις δυνατότητες του τελικού αποτελέσματος, κάνοντας πολλές φορές το The Wolf ανίκανο να ξεφύγει από τον σωρό τον ταινιών με λυκανθρωπους. Η εικαστική αρτιότητα της ταινίας θα ικανοποιήσει ως ένα βαθμό τον θεατή, ακόμη και αν αυτά που βλέπει δεν του κεντρίζουν το ενδιαφέρον, με το τελικό αποτέλεσμα, αν και άνισο, να διατηρεί μια ιδιαίτερη γοητεία. Καλή ταινία που θα ικανοποιήσει ως ένα βαθμό τον φανατικό λάτρη των γοτθικών ταινιών τρόμου, η οποία βλέπεται ευχάριστα κυρίως της καλής δουλειάς του Piestrak στην σκηνοθεσία.

http://www.youtube.com/watch?v=NUUlonbSryM
 
Αυτη την ταινια με ειχε πρηξει να την δουμε ενας φιλος μου και τελικα ενα βραδυ μετα απο κατι σουβλακια και ρετσινες κατσαμε να την δουμε.Οταν την εβαλε να την δουμε μετα απο λιγη ωρα με φανηκε παραξενο το οτι δεν ειχε υποτιτλους και του λεω ''καλα ρε δεν εβαλες το srt μεσα στον φακελο δεν εχει υποτιλους η ταινια'' και με απανταει οτι δεν εχει υποτιτλους και να την δουμε ετσι.Αντε να ηταν στα αγγλικα παει στο διολο αλλα στα πολωνικα τι να καταλαβω.Τελικα την ειδαμε ασχετα που δεν καταλαβαιναμε τιποτα και βγαλαμε καποιο νοημα.Χαρακηριστηκα θυμαμαι οτι ειχε πολυ καλη ατμοσφαιρα και αρκετες καλες στιγμες.Απο τοτε δεν την εχω ξαναδει αν και την εψαξα λιγο μπας και την βρω με υποτιτλους απο κανεναν μερακλη αλλα δεν τα καταφερα.
 
metalcandyman είπε:
Απο τοτε δεν την εχω ξαναδει αν και την εψαξα λιγο μπας και την βρω με υποτιτλους απο κανεναν μερακλη αλλα δεν τα καταφερα.
Την είχα βρει σε ένα blog αλλά δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμη. Με αγγλικούς υπότιτλους την έχω αλλά δεν θυμάμαι αν υπήρχαν στο blog ή τους βρήκα από κάπου αλλού. Καλή ατμόσφαιρα και λίγο αιματάκι στο τέλος, αλλά να πω την αλήθεια δεν ξετρελάθηκα. Βλέπεται ευχάριστα πάντως
 
Εγώ απλά θα πω, ότι τελικά είμαστε η μόνη χώρα χωρίς ίχνος σινεμά τρόμου...
 
RIO είπε:
Εγώ απλά θα πω, ότι τελικά είμαστε η μόνη χώρα χωρίς ίχνος σινεμά τρόμου...
Ε, κάτι πήγαμε να κάνουμε κι εμείς τα τελευταία χρόνια. Από την άλλη όμως, αφού μέχρι και από το Πακιστάν έχει βγει ταινία τρόμου τα τελευταία χρόνια, δεν ήταν και κανένα σπουδαίο επίτευγμα αυτό που κάναμε
 
Πίσω
Μπλουζα