The Wombles (1973)

candy

RetroNuts!
Joined
25 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.578
Αντιδράσεις
82
Με αφορμή την αναζήτηση μιας φίλης μου γι'αυτήν την παιδική σειρά,είπα να ανοίξω το σχετικό thread.Τα Wombles ήταν κάτι αξιαγάπητα πλασματάκια με περιβαλλοντικές ευαισθησίες, που μάζευαν και ανακύκλωναν διάφορα σκουπίδια μαθαίνοντας έτσι στα παιδάκια πως να φροντίζουν και να σέβονται το περιβάλλον.Η σειρά αυτή αν και παραγωγής του 70 ήταν πολύ μπροστά για την εποχή της. ;)

wombles.jpg
tv-wombles-group.jpg


[yt]SKQpLA4QL-w&feature=related[/yt]
 
Αν και δεν τη θυμάμαι αυτή τη παιδική σειρά,απο το λίγο που είδα πρέπει να ήταν πολύ καλή, :) :) :) κρίμα που δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στην σημερινή ελληνική τηλεόραση......... :( :(
 
Ήτανε θεικό νομίζω το έπαιζε η ερτ-2 γύρω στα 1986-87 εύγε καντυ
 
Θυμαται κανεις τους Παστρικουληδες??/"The Wombles"

Ηταν ενα καρτουν να το πεις?!Φανταστειτε τα στρουμφακια αλλα με κατι σαν κουκλες ποντικια/τυφλοποντικες και ηταν ο μπαρμπαΒλαδιμηρος και οι υπολοιποι(ενας που εκανε πολυ γυμναστικη,μια που μαγειρευε,ενας που εκανε πολλες εφευρεσεις και πρεπει να ξεχναω και καποιους).

Αυτο θυμαμαι το εβλεπα που και που καπου το 95-96 στην Αθηνα.
 
Μήπως μιλάς για τη σειρά "The Wombles";

[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α γεια σου.....αυτη λεω απλα σε μεταγλωττισμενο το λεγανε παστρικουληδες!!
 
Αχου! Πολύ αγαπημένη σειρά !!! Τα έβλεπα πολύ μικρούλης...

Τhanks που τα θυμηθήκατε!
 
και γω μικρουλης τα βλεπα μιας και οσο εμεινα αθηνα μονο στο νηπιαγωγειο και τις πρωτες ταξεις του δημοτικου εβλεπα τηλεωραση και ειχα τοση ωρα :p
 
Ωραίο και ποιοτικό παιδικό, αν και γινόταν λίγο μελαγχολικό μερικές φορές...
 
Αναζητηση τιτλου

Γεια σας και απο μενα.

ψαχνω εδω και πολυ καιρο ενα παιδικο με κατι σκατζοχοιρους. Δεν θυμαμαι πολυ καλα απο τί ηταν φτιαγμενες οι κουκλες ή ηταν πανινες ή απο πλαστελινη δεν θυμαμαι καλα.

Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι δεν επρεπε να τους βρουν οι ανθρωποι αν και εμεναν στην πολη ή κοντα σε αυτη και ότι υπηρχε στο "χωριο" ενας γερο σκατζοχοιρος ο οποιος φορουσε γυαλια μαλλον κρατουσε μπαστουνι και ειχε κατι σαν καρο κουβερτα στην πλατη του. Αυτος ο παππους ηθελε να διαβαζει το πρωι εφημεριδα και να λυνει το σταυρολεξο που ηταν στο πισω μερος για αυτο καποιος απο τους νεοτερους που πηγαινε στην πολη να βρει φαγητο εψαχνε στα σκουπιδια να βρει την εφημεριδα του παππου. Σε ενα επισοδιο κατι ειχε γινει και δεν πηγαν εφημεριδα στον παππου αυτος στεναχωρεθηκε και ετσι στο τελος δειχνει πως του τυπωσαν μια δικια τους.

Εμοιαζε λιγο με τα στρουμφακια

Τελος παντων δεν ξερω αν σας βοηθησα καθολου να καταλαβαιτε ή αν σας μπερδεψα αν καποιος νομιζει οτι ξερει ποια σειρα ειναι ας μου πει

Ευχαριστω
 
ketchup465 είπε:
Γεια σας και απο μενα.ψαχνω εδω και πολυ καιρο ενα παιδικο με κατι σκατζοχοιρους. Δεν θυμαμαι πολυ καλα απο τί ηταν φτιαγμενες οι κουκλες ή ηταν πανινες ή απο πλαστελινη δεν θυμαμαι καλα.

Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι δεν επρεπε να τους βρουν οι ανθρωποι αν και εμεναν στην πολη ή κοντα σε αυτη και ότι υπηρχε στο "χωριο" ενας γερο σκατζοχοιρος ο οποιος φορουσε γυαλια μαλλον κρατουσε μπαστουνι και ειχε κατι σαν καρο κουβερτα στην πλατη του. Αυτος ο παππους ηθελε να διαβαζει το πρωι εφημεριδα και να λυνει το σταυρολεξο που ηταν στο πισω μερος για αυτο καποιος απο τους νεοτερους που πηγαινε στην πολη να βρει φαγητο εψαχνε στα σκουπιδια να βρει την εφημεριδα του παππου. Σε ενα επισοδιο κατι ειχε γινει και δεν πηγαν εφημεριδα στον παππου αυτος στεναχωρεθηκε και ετσι στο τελος δειχνει πως του τυπωσαν μια δικια τους.
Το συγκεκριμένο επεισόδιο είναι από την τηλεοπτική σειρά Wombles. Οι Wombles μοιάζουν με σκατζοχοιρους. To womble που ηθελε να διαβαζει εφημερίδα είναι o Great Uncle Bulgaria.

http://www.jedisparadise.co.uk/4/Wombles.htm
 
Ως eurofan να αναφέρω πως τα wombles αποτέλεσαν το interval act (το διάλειμα δηλαδή) της Eurovision του 1974 (που κέρδισαν οι Abba). Θυμάμαι χαρακτηριστικά τα wombles να περπατούν στους δρόμους και την παραλία του Μπράιτον (εκεί γινόταν ο διαγωνισμός τότε) και στο τέλος να ανεβαίνουν στη σκηνή κρατώντας ένα πλακάτ λέγοντας στις επιτροπές "Don't forget to vote for the Wombles too" (μην ξεχάσετε δηλαδή να ψηφίσετε και τα wombles). Πρέπει όντως να ήταν προχωρημένη για την εποχή της σειρά. Έχω μάλιστα την αδιόρατη αίσθηση πως η οικογένεια Σοφιανού στις κούκλες της σειράς "Στούντιο Φούσκοι" του 83 πρέπει να είχαν κατα νου τους και τα wombles όταν τις έφτιαχναν
 
το εβλεπα και εγω το εβαζε και στο 0-6 και στο Junior's tv δεν ξερω γιατι αλλα η εικονα δεν ηταν καθολου καλη ισως εφταιγε η ταινια που ειχαν καθως εδειχναν συνεχεια τα ιδια 2 επεισοδια ηταν πολυ ωραιο παντως θα θελα αν το ξαναδω
 
Τα wombles είναι υπέροχα! Έχω αρκετά επεισόδια και σε dvd. Mου άρεσαν που ήταν πάντα αθώα και χαρούμενα και φρόντιζαν το περιβάλλον μαζεύοντας τα σκουπίδια στο πάρκο. Πολύ διδακτικό για τα μικρά παιδιά.
 
Δεν ξέρω αλλά παθαίνω ένα σοκ όταν δίπλα στον τίτλο της σειράς βλέπω την χρονολογία. Τόσο παλιό είναι κι αυτό. Το θυμάμαι να το βλέπω σα χθες που λέει ο λόγος.
 
Το έπαιζε και η ελληνική τηλεόραση με υπότιτλους. Τι ωραίο παιδικό. Αυτόν τον παππού με την εφημερίδα θυμάμαι περισσότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα