Things to come...

Είδα την γυναίκα να έχει αποκοιμηθεί στο κρεβάτι, ενώ εκείνη την στιγμή άκουσα έναν θόρυβο από το γραφείο που μου προκάλεσε ανατριχίλα. Μπαίνοντας στο δωμάτιο με έλουσε κρύος ιδρώτας. Στην μέση του δωματίου ήταν η μικρή που όσο έλειπα είχε τραβήξει το περιοδικό από το σκάνερ και το είχε κάνει κυριολεκτικά κορδέλες...
Α να χαθείς με κοψοχόλιασες! :pPP

Kύριοι, σήμερα γράφτηκε ιστορία! Πάει και τελείωσε...

Λέω στο αρχείο τευχών τον τίτλο να τον αναγράψω με χρυσά γράμματα! (αν βρω πως μπαίνει πρώτα και eντοπίσω και το σωστό hex :D ..), ενώ ήδη βλέπω προτομή του ambu_dare σμιλεμένη από ελεφαντοστούν με το ιερό πρώτο τεύχος κραδαινόμενο ανά χείρας να κοσμεί τo Ηall of Fame of Retromaniax πλάι σε εκείνη του akmakas (ο οποίος παρεμπιπτόντως κρατά τον μαγικό σκάνερ).

"And the World kept hailing without end...Glory, Unity, Majesty..hail, Hail, HAIL!"

@AA+: Όταν κλείσει καμμιά 30άρα-40άρα από τα πρώτα τεύχη, θα μαζευτούν όλα σε ένα αρχικό torrent. Πρώτη προτεραιότητα είναι να κλείσουν τα κενά και να υπάρχει όσο τον δυνατόν πιο ενιαία σειρά.
 
@AEON

And As I Stood And Looked On, I Heard The Armies

Of The World Hail Them Without End, And Their

Voices Of Victory Carried Long And Far Throughout

The Land!

;)
 
Το ξέρω, είμαι καθικάκι αλλά δεν φταίω εγώ, ο ΑΕΟΝ με προκάλεσε και απλά δεν μπορούσα να αντισταθώ. Ναι, είμαι αδύναμος χαρακτήρας, όταν είναι να κάνω πλάκα... Αφού γλίτωσε το εγκεφαλικό ο akmakas (και βεβαίως όλοι οι υπόλοιποι φίλοι) όλα είναι καλά. Αλήθεια, το είχα έννοια όλη νύχτα, ποιος θα προχωρήσει μετά το όλο project άμα πάθει κάτι - πέραν βεβαίως του τελευταίου που του έτυχε... ;)

Τέσπα για να εξιλεωθώ ορίστε και το δεύτερο τεύχος του Pixel...
 
...δεν μου λες ambu παιδί μου, μήπως είσαι όντως δίδυμος αδελφός του akmakas και δεν το ξέρουμε; :D

Τέτοιο "γκάζι" στα σκαναρίσματα δύσκολα το συναντά κανείς !!

Πραγματικά, μου έφτιαξες την διάθεση !! Ενα όνειρο γίνεται επιτέλους πραγματικότητα: Το 2ο τεύχος του Pixel (το οποίο προσωπικά το θεωρώ πιό σπάνιο απο το πρώτο) έχει επιτέλους την τιμητική του...

..."βούρ" στο ψητό !! :D
 
ambu_dare πάλι είμαι χωρίς net (δες σχετική δημοσίευση) και φιρί φιρί το πας να με απολύσουν! Τι να πρωτοκάνω τώρα εγώ, να το κατεβάσω, να το ανεβάσω ή να ξεφυλλίσω το 1ο τεύχος, ε; E;

Βρε προβλήματα που έχει ο κόσμος... :D

Boυρ και πάλι βουρ!
 
AEON είπε:
@AA+: Όταν κλείσει καμμιά 30άρα-40άρα από τα πρώτα τεύχη, θα μαζευτούν όλα σε ένα αρχικό torrent. Πρώτη προτεραιότητα είναι να κλείσουν τα κενά και να υπάρχει όσο τον δυνατόν πιο ενιαία σειρά.

Για πείτε ρε παιδιά τι νουμεράκια απουσιάζουν? που ξέρετε.... :rolleyes:
 
Αυτό είναι πολύ εύκολο να το δεις και μόνος σου. Απλά πηγαίνεις στο αρχείο τευχών και σορτάρεις να μπουν με τη σειρά ;-)

Τα περισσότερα που λείπουν πάντως για να κλείσει η πρώτη 'φουρνιά' είναι μεταξύ 30-40.
 
...μπορείς επίσης να δεις τις λίστες με τα τεύχη που έχει ο καθένας μας άμεσα προσβάσιμα, στην πρώτη σελίδα του thread "Προς επίδοξους εθελοντές" (και στην σελίδα 7 βρίσκεται ο κατάλογος του stee).

Από εκεί και πέρα, αν θέλεις γράφεις και εσύ τι έχεις άμεσα διαθέσιμο, και όταν είναι να σκανάρεις κάποιο τεύχος, κάνεις και ένα post και το δηλώνεις, για να μην δημιουργηθεί μπέρδεμα !! :) (...διότι το "sanning team" όσο πάει και πληθαίνει. Οχι ότι παραπονιέμαι φυσικά !! ...κάθε άλλο !! :D ).
 
Λοιπόν το κενό από το τεύχος 1 έως και το 25 επίσημα κλείνει σήμερα:

Pixel τεύχος Νο 5

Pixel τεύχος Νο 6

Συμβουλές από τις εμπειρίες μου σε σκανάρισμα δύο ημερών.

Χρήση του freeware προγράμματος IrfanView 3.98 για την γρήγορη και σωστή ψηφιακή αποτύπωση των περιοδικών. Έχει την δυνατότητα για batch scanning με αυτόματη σειριακή ονομασία των αρχείων και αυτόματη αποθήκευση τους με τις ρυθμίσεις που έχουν προεπιλεγεί.

http://www.irfanview.com

Γρήγορη και απλή διαδικασία με δυνατότητα αλλαγής και dpi on the fly. Για περίπου 120 σελίδες με τον Primax Colorado USB 9600 χρειάστηκα λιγότερο από 1,5 ώρες. Είναι παλιός και σχετικά αργός. Υποθέτω σε ποιο γρήγορα μηχανήματα θα είναι πολύ πιο γρήγορα τα πράγματα. Έπειτα κάνω πολύ γρήγορα crop / rotate / save στην τελική μορφή την κάθε σελίδα.

Μετά χρησιμοποιώ και το γνωστό μας πια Faststone Photo Resizer για το τελικό retouch ώστε όλες οι σελίδες να έχουν ακριβώς το ίδιο μέγεθος.

http://www.faststone.org

(για παραπάνω λεπτομέρειες pm me)

Χρησιμοποίησα ως προδιαγραφές τα 100 dpi = 890x1180 για όλες σχεδόν τις σελίδες, πλην αυτών που έχουν listings (που ακόμα και στο πρωτότυπο δυσκολευόσουν να τα διαβάσεις) που το ανέβαζα σε 150 dpi = 1210x1625 ενώ το εξώφυλλο πλην της ανάλυσης των 100 dpi έκανα και μία με 200 dpi = 1660x2170. Για την αρίθμηση προτείνω την μορφή: Pixel_Issue_xxx_Pxxx.jpg όπου το μεγάλο εξώφυλλο φέρει τον αριθμό P000, το κανονικό P001 και εν σειρά πλέον όλες οι υπόλοιπες σελίδες.

Τελικά συμπίεση με το winrar με μορφή αρχείων σε κατάλογο.

http://www.win-rar.com
 
Απιστευτο τευχη 5 και 6!!!!!!!Καποιος απο εδω δεν το

γλυτωνει το εγκεφαλικο!!!

Σιγα σιγα βρε ambu.....Ωχ παει τα ειδα ολα!!!ambu εισαι κορυφη

Ευχαριστουμε και παλι!!!

Και εγω ετσι εκανα ambu...Το εξωφυλλα το σκαναρω στα 200dpi και τις σελιδες στα 100!
 
Ambu thanks one more time!!!!!!

Έτσι όπως πας θα γίνεις, όντως, Akmakas στην θέση του Akmakas!!!!!!!
 
Με την ράχη του περιοδικού τι κάνετε?????
 
Πίσω
Μπλουζα