This is the OPA power!

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
59
Τώρα που το OPA-OPA είναι και πάλι επίκαιρο -ελέω γιουροβίζιον- θυμήθηκα το ομώνυμο συγκρότημα.

 


opa_-_entaksei_-_mpros_15.jpg





This is the OPA power, O. P. A.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oι O.P.A. ήταν ένα καταπληκτικό συγκρότημα! Εκπροσώπησε μια μουσική που στην Ελλάδα δεν ήταν ευρέως διαδεδομένη και έτσι έκανε αμέσως αίσθηση. Συνδύαζε διάφορα είδη και το αποτέλεσμα ήταν σε αρκετές περιπτώσεις πολύ όμορφο. Θα ξεχώριζα τα τραγούδια "Καρδιά μου", "Μες στα Δυο της Μάτια" και το "Αγάπη μου" μία αισθαντική μπαλάντα. Κρίμα που διαλύθηκαν. Πρέπει να χουν βγάλει 4 δίσκους. Εν+τάξει, Κάνουμε τα αστεία σοβαρά, Τράγων χορός και Μητέρα Γη. Αν δεν απατώμαι υπήρξαν στο σκηνικό από το 1990, έως το 1996. Ο ένας εκ των δύο, ακόμα συνθέτει τραγούδια, χωρίς την ανάλογη 90ς επιτυχία-γεύση. ;)
 
Τους αξίζει μια ξεχωριστή αναφορά..τα εύσημα Demis!

Ήταν μια εναλλακτική πρόταση, πειραματίστηκαν με ήχους διάφορους και ποτέ δεν είχαν στίχους αδιάφορους..

Πάντα όταν θέλω να τελειώνω με ένα επίμονο "πότε;" απαντώ:.."το μήνα που δεν έχει Σάββατο"(από το κορόϊδο)

Κρίμα που θα ξαναθυμηθούμε τους O.P.A λόγω Μαζωνάκη..
 
Το "εντάξει" είναι από τα αγαπημένα μου Ελληνικά κομμάτια της εποχής.

... και φυσικά, πάλι καλά που είναι και ο ΤΕΟΡΑΚ και έχει σώσει όλα αυτά τα videoclips.
 
Πριν κανα χρόνο, είχε καλεσμένο τον ξανθό ο Ρακιντζης αλλά δεν μπορεσα να καθήσω να το δω.
 
Rygar είπε:
Και το καταπληκτικό Revive!

ΧΑΧΑΧΑ!!!! Αυτο το "ΧΟΥΥΥΥΑΑΑΑΑααα" που ακουγεται στην αρχη του revive, είναι απάλευτο..... :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

20 χρονια είχα να το ακουσω .......
 
Ειπαμε να χανομαστε που και που αλλα εσυ το παρακανες! χαχαχαχαχα

Παντως η OPA θα ηταν καλη συνεντευξη...
 
"Αλήτη με είπες μια βραδιάαααααα...... " :acoustic:

:tongue:
 
Ο Ξανθός λεγόταν Γιάννης Ευσταθίου. Τον μελαχροινό δεν θυμάμαι πως τον λένε, αλλά φέτος τον χειμώνα τραγουδούσε στην Σφεντόνα μαζί με την Ελάνη Δήμου και τον Γιάννη Γιοκαρίνη.
 
Το "Η καρδιά μου" το έμαθα πρώτα από το Μαζωνάκη,και πρόσφατα άκουσα και την εκτέλεση των OPA και είναι καλύτερη από του Μαζωνάκη!Μ'αρέσει η εισαγωγή του κομματιού!
 
μίλησε ένας από τους 2 σήμερα στο Κους Κους και είπε για το συγκρότημα και γιατί διαλύθηκε κτλ κτλ.
 
Μου άρεσαν πολύ την εποχή που ακουγα techno (90-95), αρκετά πιασάρικα τραγούδια. Ομως πολύ σταυρός και ράσσο βρε αδερφάκι μου.
 
O μελαχροινός λέγεται Γιώργος Γκικοδήμας και ήταν και οι 2 μέλη των Dreamer & the full Moon.Επιβεβαιωμένο αυτό από τους ίδιους,όταν το 1993 έκαναν live στην Κομοτηνή στο club που δούλευα ως ντου-τζου εκείνο το καλοκαίρι.Μετά το live τους συνάντησα,όπως και οι υπόλοιποι "εργαζόμενοι" και τους είχα πει κατά λέξη ότι ξέχασαν να πουν 2 τραγούδια.Εκπληκτοι με ρώτησαν "ποιά είναι αυτά; τα είπαμε όλα".Απαντάω τα "Sadrina" & "Dreaming in the night".Η απαντησή τους :"Σουτ σουτ,μην το λες παραέξω".Τους απάντησα ότι ήταν τιμή τους που συμμετείχαν σε ένα τέτοιο αγαπημένο γκρούπ και μου είπαν ότι αυτές είναι παλιές ιστορίες και προσπαθούν να κάνουν καρριέρα σαν να είναι καινούργιοι στο χώρο..ιδέες του manager τους προφανώς...

Προσφάτως μάθαμε ότι ο Γκικοδήμας έκανε φωνητικά στο Fat-Take me down,παραγωγή του προσφάτως εκλιπόντoς ΜΑΝΟΥ ΞΥΔΟΥΣ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες!

Εχω παντως την αισθηση οτι οι Dreamer & the full Moon ειναι καλυμμενοι με ενα ελαφρο μυστηριο γενικως ως μπαντα
 
Ναι .Πάντως αυτοί οι 2 ήταν σίγουρα στην μπάντα,αφού το επιβεβαίωσαν και οι ίδιοι.Και εγώ κάπου το είχα διαβάσει σε κάποιο περιοδικό της εποχής (μάλλον το ποπ-κορν ήταν) που το είχε γράψει στα "ψιλά γράμματα" εν είδη κουτσομπολιού...
 
ὑπάρχει κανένα link νὰ κατεβάσουμε ὑλικὸ ἀπὸ ΟΠΑ ?
 
Πίσω
Μπλουζα