Three Amigos (1986)

Orpheas

RetroWannaBe
Joined
3 Ιουλ 2012
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
11
THREE AMIGOS (1986)

Steve Martin

Chevy Chase

Martin Short

Τρεις σταρ του βωβού κινηματογράφου απολύονται και αναγκάζονται να δεχτούν να παίξουν στο Μεξικό με τον διάσημο για εκεί σταρ Ελ Γκουάπο. Όταν φτάνουν εκεί με την ελπίδα να βγάλουν κάποια χρήματα, βρίσκονται σε ένα χωριό που μοιάζει αρκετά ρεαλιστικό για σκηνικό. Η αλήθεια είναι πως ο Ελ Γκουάπο είναι διαβόητος ληστής και οι κάτοικοι του χωριού έχουν αυτούς ως την έσχατη ελπίδα για να σωθούν. Ακόμη χειρότερα, όταν η συμμορία του Ελ Γκουάπο απαγάγει την όμορφη κόρη του δημάρχου, ως αντίποινα αφού νομίζει ότι οι κάτοικοι προσέλαβαν επαγγελματίες ντεσπεράντος, οι τρεις τους πρέπει να αναλάβουν τις «ευθύνες» τους ή να τρέξουν να γλυτώσουν.

ΠΗΓΗ:

http://cine.gr/film.asp?id=716388&page=2

[video=youtube_share;qphSMAx6vNc]

 
Να αναφερω εδω για τους video gamers, οτι το πρωτοπαλληκαρο του Ελ Γκουάπο το υποδύεται ο Tony Plana, δηλαδή ο Manny Calavera στο Grim Fandango :D

Την ταινια αυτη την ειχα δει μικρος. Πριν τη δω ειχα διαβασει το σεναριο (οτι δηλαδη νομιζαν οτι οι κακοί είναι ηθοποιοί) και πίστευα οτι ηταν το πραγματικο σκηνικο της ταινιας. Δηλαδη οτι επροκειτο για καποια ταινια τυπου "Found footage" και πανω της αναπτυξανε ενα documentary/reality.

Μετα ομως οσο προχωρουσε η ταινια, καταλαβα οτι δεν γινοταν το πραγματικο σκηνικο της ταινιας να ειναι ταυτοχρονα και το σεναριο της, οποτε καταλαβα το λαθος μου :p

Απο τοτε δεν την εχω ξαναδει, παρα αποσπασματικα. Μου ειχε κανει παντως μεγαλη εντυπωση το εφφέ με τον αόρατο καβαλάρη!!! (αν και δεν κολούσε σε τετοια ταινια υπερφυσικό στοιχείο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διασκεδαστική ταινία με τρεις κωμικούς που τότε ήταν στο ζενίθ της καριέρας τους, τίποτα παραπάνω όμως...
 
τι εννοεις τιποτα παραπανω??? η ταινια τα σπαει σε ολους τους τομεις!!!
 
3 κορυφαιοι κωμικοι του τοτε μεινανε το λιγοτερο ανεκμεταλευτοι,φανηκε και στο Box Office.
 
πριν κανα τετραμηνο μπορει κ παρπανω το empire ειχε αφιερωμα σε αυτη την ταινια κ συνεντευξη κ φωτογραφια ξανα των three amigos τωρα!!επικο!!!
 
wheeled warrior είπε:
τι εννοεις τιποτα παραπανω??? η ταινια τα σπαει σε ολους τους τομεις!!!
Είναι προσωπική μου άποψη ότι μιλάμε για μια διασκεδαστική κωμωδία που παρακολουθώντας την θα περάσεις καλά (και προσωπικά την έχω παρακολουθήσει αρκετές φορές :) ) όμως δεν την θεωρώ την καλύτρη ταινία κάποιου από τους 3 πρωταγωνιστές, ούτε μια από τις καλύτερες κωμωδίες των 80ς ούτε μια πολύ καλή ταινία γενικά και τελικά τίποτα παραπάνω από μια διασκεδαστική κωμωδία (και στην τελική και η φιλοδοξία των δημιουργών της δεν νομίζω ότι ήταν τίποτα παραπάνω από το να φτιάξουν μια διασκεδαστική κωμωδία οπότε έχουν πετύχει το στόχο τους). Φυσικά αυτό είναι προσωπική άποψη :)
 
Πολύ καλή ταινία και τρίο που τσακίζει κόκκαλα. Κρίμα που έχει και αυτή χρόνια να προβληθεί.
 
Απλά συμπαθητική, με κάποιες καλές στιγμές...
 
Πίσω
Μπλουζα