"Through the Magic Pyramid (1981)"

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.346
Αντιδράσεις
3.595
Αν και μικρός τότε που την είδα,μου είχε εντυπωθεί στην μνήμη μια παιδική ταινία που είχα δεί στην τότε ΕΡΤ2 (νεοσύστατη σχετικά από ΥΕΝΕΔ που λεγόταν αρχικά) μια Κυριακή απόγευμα του 1983,με ένα παιδί που βρήκε μια πυραμίδα και όταν την περιεργάζονταν μεταφέρονταν στην αρχαία Αίγυπτο.Χαρακτηριστική στην ταινία αυτή μια λάμψη που έβγαζε η πυραμίδα του παιδιού πριν μεταφερθεί στην αρχαία Αίγυπτο.Για αρκετά χρόνια που έψαχνα για αυτήν την ταινία δεν έβρισκα κάποια πληροφορία και ειδικά προ διαδικτύου ήταν πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο.Τελικά βρήκα κάποιες πληροφορίες για την ταινία μέσα από κάποια ιστοσελίδα για κινηματογραφικά θέματα.Η ταινία ήταν τηλεταινία και λέγονταν "Through the magic pyramid" και ήταν του 1981 σε σκηνοθεσία του γνωστού σκηνοθέτη και ηθοποιού Ron Howard.Έτυχε να την δώ πρίν λίγα χρόνια ξανά και μπορώ να πώ ότι ήταν κάτω του μετρίου.Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά ήταν πως παίχτηκε μετά από μια εκπομπή για κλασική μουσική (μάλλον την εκπομπή "Η ώρα της σοβαρής μουσικής") και μετά από ένα ολιγόλεπτο ντοκυμανταίρ για την Δαμασκό (που τα θυμάσαι όλα αυτά θα μου πείτε).Την είχε δει κανείς σας τότε;Παραθέτω την αφίσα της ταινίας (που όπως βλέπετε είχε και εναλλακτικό τίτλο):

MV5BMDkyZTYxZGItYThhNy00OTg5LTkzMzktNmY3NDI5YTQxZWZhXkEyXkFqcGdeQXVyMzU0NzkwMDg@._V1_.jpg
 
Χα μήπως είναι μια ταινία όπου την πρωταγωνίστρια ( κοριτσάκι) ήτανε τη λέγανε Μπέκυ; Θυμάμαι την μεταφορά της παρέας στην αρχαία Αίγυπτο και προσπαθούσαν να κάνουν κάτι μεσω μιας μουμιας. Δεν το θυμάμαι καλά αλλά θυμάμαι που μετά από αυτη την ταινία ήθελα να γίνω αιγυπτιολόγος αρχαιολόγος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χα μήπως είναι μια ταινία όπου την πρωταγωνίστρια ( κοριτσάκι) ήτανε τη λέγανε Μπέκυ; Θυμάμαι την μεταφορά της παρέας στην αρχαία Αίγυπτο και προσπαθούσαν να κάνουν κάτι μεσω μιας μουμιας. Δεν το θυμάμαι καλά αλλά θυμάμαι που μετά από αυτη την ταινία ήθελα να γίνω αιγυπτιολόγος αρχαιολόγος.
βασικά ένα αγόρι ήταν πρωταγωνιστής αλλά συμπρωταγωνιστούσε και ένα κορίτσι που όπως βλέπω στο imdb στο έργο το έλεγαν Baket οπότε μάλλον αυτό είναι :)
 
Ναι ναι αυτό είναι! Μπηκα και γω στο imdb και το είδα. Τι συγκινητικό! Να σαι καλά που μου το θύμησες. Από ότι διάβασα και άλλοι μοιράζονται τα ίδια συναισθήματα με εμάς και μιλούν για την επίδραση της ταινίας στην παιδική τους ηλικία. Ο σκηνοθέτης της ταινίας πάντως μόνο τυχαίος δεν είναι.
 
Ναι ναι αυτό είναι! Μπηκα και γω στο imdb και το είδα. Τι συγκινητικό! Να σαι καλά που μου το θύμησες. Από ότι διάβασα και άλλοι μοιράζονται τα ίδια συναισθήματα με εμάς και μιλούν για την επίδραση της ταινίας στην παιδική τους ηλικία. Ο σκηνοθέτης της ταινίας πάντως μόνο τυχαίος δεν είναι.
και γω πίστευα ότι δεν θα έβρισκα ποτέ κάτι για αυτή την ταινία αφού την θυμόμουν σαν μακρινή ανάμνηση
 
Πίσω
Μπλουζα