Thundercats

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
thundercats.jpg


ΠΑΙΞΤΕ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6sMvTl-80xE]YouTube Thundercats
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πωπω! τι μου θυμησες! οταν ειχα παρει το CPC 6128 ειχα παρει και το thundercats μαζι,ωραιο παιχνιδι! Ωραιο review! παντα τετοια!
 
Αχχχχ αυτή η Cheetara... Είχε κάψει καρδιές... :D

Μου θύμησες την εποχή που έγραφα τα επεισόδια στο βίντεο και μετά πάγωνα την εικόνα, και καθόμουν και έφτιαχνα κόμικ, στο χαρτί...

Μπράβο Stanfromgreece! Nice review...

Πάω μια βόλτα από MobyGames να δω αν έχει βγεί και για ST...
 
Ευχαριστώ παιδιά! Εκατσα πριν από λίγο και το τερμάτισα στον emulator (με άπειρες ζωές φυσικά) και αμέσως σκέφτηκα ότι άξιζε να γράψω για αυτό το παιχνιδάκι! Χεχε, Dino, όλοι πρέπει να είχαμε ερωτευτεί την Cheetara τότε! Ευτυχώς στην πρώτη μετάδοση από την κρατική δεν ήταν μεταγλωτισμένο και έτσι ακούγαμε και την 'αισθησιακή' φωνή της, καθώς και την εκνευριστική φωνή του Snarf!

Απ'ότι είδα υπάρχει και σε Atari ST και φυσικά με πολύ ομορφότερα γραφικά και χρώματα!

Στο MobyGames μόνο για Amiga δεν το δείχνει! Ξέρει κανείς αν υπήρχε και εκεί?
 
Stanfromgreece είπε:
Στο MobyGames μόνο για Amiga δεν το δείχνει! Ξέρει κανείς αν υπήρχε και εκεί?
Εισαι σιγουρος οτι δεν αναφερει το MobyGames το conversion για Amiga ???

http://www.mobygames.com/game/thundercats/mobyrank

http://www.lemonamiga.com/?game_id=1057

Y.Γ. εκτος απο τους συνηθεις υποπτους ( ZX Spectrum, Amstrad CPC,Commodore 64, Amiga, Atari ST) ειχε βγει και για Msx(*)game με τιτλο Thundercats αλλα σαν gameplay καμια σχεση με τα υπολοιπα .
 
...μπράβο Stan για το ωραίο review. :)

Θυμάμαι πως με αφορμή τον τίτλο "κινούμενα σχέδια για μεγάλους", κάποιοι τηλεκριτικοί είχαν κάνει τότε αρνητικά σχόλια για την αγαπημένη μας σειρά, αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία...

Το Thundercats το είχα και εγώ στον amstrad, αλλά πέρα απο κάποιες καλές στατικές εικόνες και μία ωραία (όπως επισήμανες και εσύ) μουσική, δεν μπορώ να πω ότι με συγκίνησε. Στα στοιχεία που "δεν βοηθάνε", τον πρώτο λόγο σίγουρα έχει η δυσκολία του, που είναι όντως εκνευριστική και θυμίζει πολύ το άλλο παιχνιδάκι της elite, το Scooby Doo...

Παρ' όλα τα μειονεκτήματά του, η επιτυχία της τηλεοπτικής σειράς ώθησε πολλούς μικρούς gamers να ασχοληθούν μαζί του, και σίγουρα είναι πλέον "κλασσικό"...

Φίλε Stan, περιμένουμε και άλλα reviews !! :)
 
Τι κρίμα που δεν το είχα προλάβει αυτό το παιχνιδάκι...Ωραίο review Stanfromgreece! Cheetara θεά!!!! :worship:

Cheetara_by_Felsus.jpg
 
Εχεις δίκιο Nemo, απλά δεν είχε screenshots απο Amiga και μπερδεύτικα! Billy έχεις απόλυτο δίκιο. Το Scooby Doo ήταν στην πρώτη δισκέτα που είχα αγοράσει μαζί με τον Amstrad και με είχε εκνευρίσει αφάνταστα. Το κακό είναι πως επειδή ήταν compilation (hit pack) δεν μπορούσα να περάσω τα pokes που είχε δημοσιεύσει τότε το Pixel!

Candy μου ποτέ δεν είναι αργά! Κατέβασε έναν Emulator για Amstrad (ή για όποιο άλλο μηχάνημα θέλεις) και παίξ'το τώρα!
 
Το ειχα πολυ παλια στον ST, αλλα μου το "καθαρισε" ενα virus killer, καθως περασε τον loader για virus! Οντως ειχε ωραια γραφικα και σχεδιασμο, αλλα ηταν πολυ μονοτονο, σε σημειο που με απειρες ακομα, βαριοσουν να το τελειωσεις! Παρ ολα αυτα ειναι απο τα πιο χαρακτηριστικα franchise των 80's και προσφατα εκαναν και ενα μεγαλο comeback εδω, κυριως με την κυκλοφορια απο τα DVD's σετ και promotional μπλουζακια.

Και παντα μου προκαλουσαν εντυπωση τα καρφια στην στολη του Panthro!

Να σαι καλα που μας το θυμησες stan.
 
!!

ωραίο παιχνιδάκι ήταν το Thundercats...

Και τα sprites του πολύ καλά αλλά αυτή η δυσκολία του ήταν το κάτι άλλο..θυμάμαι και οτί το scrolling του ήταν λίγο περίεργο και καμιά φορά δεν έβλεπες τους εχθρούς εγκαίρως, ειδικά στις πίστες με το σκαφάκι..

Αλλά μεγάλη υπόθεση να χειρίζεσαι τον LION-O, πως να το κάνουμε δηλαδή #)

Αυτό που μου θημήσατε ήταν η ώρα που το έπαιζε...κινούμενα σχέδια για μεγάλους?? αν ήταν το Thundercats για μεγάλους τι ήταν ο βασιλιάς Αρθούρος με τους ακρωτηριασμούς, τα αίματα και τις μάγισσες που σε στοιχιώνανε...
 
Stan, αν μπορείς λύσε μου μια απορία που έχω εδώ και χρόνια, μια και το έχεις πρόσφατο εσύ: Στον τερματισμό τί γίνεται;
 
χαχα... απολύτως τίποτα! Σου δείχνει μία εικόνα του Mum-Ra και αρχίζει πάλι απο την αρχή!
 
Δεν θυμάμαι να γίνεται κάτι συνταρακτικό... νομίζω δείχνει την εικόνα του Mum-Ra και μετά αρχίζει πάλι από την αρχή!
 
Οχι και τιποτα η digitised εικονα του amstrad,o spectrum θα μπορουσε να το κανει;

Kαλομαθατε στα σημερινα μου φαινετε. :D
 
Οχι και τιποτα η digitised εικονα του Μumra ,ο spectrum θα μπορουσε να το κανει;

Καλομαθατε στα σημερινα μου φαινετε. :D
 
Χαχαχα... πάντως γενικά απογοητευόμουν τότε όταν έφτανα μέχρι το τέλος και δεν γινόταν κάτι το συνταρακτικό... αυτό μου έχει μείνει ακόμα και σήμερα! #)
 
Εκείνη την εποχή είναι η αλήθεια πως στα περισσότερα παιχνίδια δεν γινόταν τίποτα συνταρακτικό όταν τα τερμάτιζες, σε σχέση με τα σημερινά. Και αν σκεφτείς και ότι τα τότε παιχνίδια ήταν και πιο δύσκολα από τα σημερινά, η αδικία γίνεται ακόμη μεγαλύτερη!
 
Άδικη παιχνιδοκοινωνία!!! :D
 
Σοβαρά τώρα, για να καταλάβω...

...τόσο δύσκολο, σας φάνηκε πραγματικά, το Thundercats;

Στις bonus πίστες ειδικά, αν σταθεί ο παίκτης για λίγο, σε ένα μέρος -αφού ειδικά σε αυτές, ο χρόνος, δεν μετράει αντίστροφα, ώστε να σε πιέζει, αλλά μετράει κανονικά και αθροίζεται και στο σκορ, μάλιστα, όταν τελειώσει η πίστα- ξεφυτρώνουν bonus από δω κι από 'κει, σαν τα μανιτάρια και ανά τρίτο bonus -αν ενθυμούμαι καλώς- είναι έξτρα ζωή -ένα L μέσα σε ένα τετράγωνο...

Μαζεύεις, λοιπόν, 10 ζωούλες και συνεχίζεις με την ησυχία σου... Στις κανονικές πίστες, επίσης ισχύει, αυτό το "κόλπο", με την διαφορά, ότι ο χρόνος εκεί, τελειώνει αναπόφευκτα κάποια στιγμή, για να σε τιμωρήσει το παιχνίδι, με την εμφάνιση μιας γιγάντιας άτρωτης νεκροκεφαλής, που κυνηγά τον Lion-o ανελέητα...

Προσωπικά, στην τελευταία πίστα, φτάνω "άνετα", οποιαδήποτε στιγμή, χωρίς την βοήθεια pokes, cheats, listings και άλλων αηδιών...

Πολύ βατό το παιχνιδάκι εν τέλει, άρτιο τεχνικά, γρήγορη κίνηση, καλός ήχος, άμεσο control και με digitized backgrounds, ακόμα και στην 64K έκδοσή του...
 
ουφ...δεν ξέρω και εγώ πόσα update έχω κάνει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα! Ελπίζω το αποτέλεσμα να αρέσει σε όλους!
 
Πίσω
Μπλουζα