Thunderscape

Zippo

RetroActive
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
210
Αντιδράσεις
22
Το Thuderscape είναι ενα παιχνίδι 14 ετών απο την θρυλικη εταιρία SSI η οποία όταν η μισητη TSR εσπασε την αποκλειστική συμφωνία τους για παραγωγή rpg's αποφάσησε να δημιουργήσει ενα ολοκαινουριο κοσμο για να στεγασει τα μελλοντικα της παιχνίδια. Βεβαια στον νεο κόσμο World of Aden βασιστηκε ενα μονο ακομα παιχνίδι το Entomorph

ΣεναριοTo Τhunderscape εξελίσσεται σε ενα κόσμο που συν-υπαρχει η τεχνολογια, τα ξιφη και η μαγεία. Ο κόσμος ομως δεχεται την επιθεση του Lord Anthrax και των τερατώδων ορδών του. Οποτε ως συνήθως μια ομάδα ηρώων αναλαμβάνει να ξαναφερει την ειρήνη.


Gameplay
: Μπορει αρχικα το σενάριο να μην λεει πολλα αλλα η αληθεια ειναι οτι το παχνίδι λεει πολυ περισσότερα απο οσα λενε τα καινούρια rpg's. Ο παικτης ελεγχει εξι χαρακτήρες, τεσσερις δικους του και δυό npc's που μπορει να τους αλλαξει στην πορεία του παιχνιδιου. Προσωπικα είχα στην ομαδα τον ρινοκερανθρωπο Theros και τον τρολ-οδοστροτηρα Bert. Αργοτερα εστειλα τον Theros στην μαμα του και εφτιαξα ενα γαματο ρομποτ.

Η διμιουργία χαρακτήρων ειναι αρκετα ενδιαφερουσα υποθεση. Υπαρχουν πολλες races για να διαλεξεις καθως και πολλες classes ενω για οσους θελουν μπορουν απλα να κανουν κατανομή skills και skillpoints. Ετσι μπορει καποιος να παιξει το παιχνίδι με διαφορες ομαδες της αρεσκιας του.

Τα γραφικα του παιχνιδιου ειναι σχετικα καλα για την εποχη τους αν και θα μπορούσαν να ήταν πολυ καλύτερα ειδικα ανα αναλογιστει κανεις οτι τοτε εχει βγει το Lands of lore και το Menzoberranzan. Το ιδιο και για τον ήχο. Παντως ο χειρισμος ειναι απλος και λειτουργικος με πολλες επιλογες για την μαχη καθως και διαφορες ειδικες κινησεις για τους χαρακτηρες.

Το παιχνιδι τωρα ειναι αρκετα ενδιαφερον. Πολλα και διαφορετικα dungeons, απο εργαστηρια εως λαβύρινθους και μπουντρουμια, καθως και μεγαλη ποικιλία αντικειμενων, εχθρων και γρίφων. Γενικα δεν υπαρχει σημειο που να μπορει να το περασει καποιος μονο με μαχη. Παντα θα χρειαστει να δουλεψει και το μυαλο του. Το επιπεδο δυσκολιας ειναι νορμαλ, και φυσικα αυξανεται οσο προχωραει το παιχνίδι.

Γενικα θα λεγαμε οτι ειναι ενα πολυ καλο rpg για τους φιλους του ειδους, που βαρέθηκαν τα ανουσια action-rpgs και ψαχνουν κατι πιο παραδοσιακο!

μερικα βιντεο-λινκ

και μερικες φωτο:

εγω θελω το φλογοβόλο παρακαλω:

picture.php


ο φιλος μου ο Θερος

picture.php


ο φιλος μου ο Μπερτ γνωστος και ως οδοστροτηρας. Αμα του δωσεις το ροπαλο του ερχεται στην ομαδα σου και σαρωνει τα παντα στο περασμα του!!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Zippo που μας θύμισες ξανά αυτό το παιχνίδι !!

Ο Αντρέας -αν δεν κάνω λάθος- του είχε βάλει μία άνω του μετρίου βαθμολογία, αλλά όχι "άριστα".

Δυστυχώς το παιχνίδι δεν έτυχε να το παίξω για να μπορέσω να σχηματίσω μία δική μου άποψη, αλλά το review σου αναζωπύρωσε το ενδιαφέρον μου... :)
 
το ειχα αγορασει και μαλιστα το CD ειχε και αλλα παιχνιδια μεσα,πληρη (Primal Rage, Battle Beast, Psycho Pinball, New Horizons, King Pin, Μanchester United Soccer) αλλα και demos

ειχα αφιερωσει αρκετο χρονο, χωρις walkthrough αλλα μετα το παρατησα δεν θυμαμαι και εγω που. Αρκετα ατμοσφαιρικο και σκοτεινο RPG. θα το ξαναδοκιμαζα ευχαριστως.
 
Πίσω
Μπλουζα