Tic-80: Ένας "φανταστικός" computer

Lord Vek

Retro Member
Joined
11 Φεβ 2008
Μηνύματα
509
Αντιδράσεις
534
Καθώς έψαχνα τα πειραματικά πακέτα των emutators του Retropie, πήρε το μάτι μου ένα "Tic-80 fantasy computer". Μου έκανε λοιπόν εντύπωση και μου δημιουργήθηκε η απορία για το τι ακριβώς ήταν το Tic-80 που μου ήταν τελείως άγνωστο. Στην Wikipedia αλλά και στην σελίδα του Tic-80 υπάρχουν οι παρακάτω πληροφορίες:

Το TIC-80 είναι μια δωρεάν και ανοιχτού κώδικα "φανταστική" (δηλαδή στην πραγματικότητα δεν υπήρξε ποτέ) κονσόλα (σε άλλα δημοσιεύματα τον ονομάζουν computer) βιντεοπαιχνιδιών για δημιουργία, αναπαραγωγή και κοινή χρήση παιχνιδιών σε μια περιορισμένη πλατφόρμα που μιμείται τα συστήματα 8-bit της δεκαετίας του 1980. Διαθέτει ενσωματωμένους επεξεργαστές κώδικα, sprite, χαρτών, μουσικής και ηχητικών εφέ, καθώς και μια γραμμή εντολών που επιτρέπει στους χρήστες να αναπτύσσουν και να επεξεργάζονται παιχνίδια εντός της κονσόλας.

Τα παιχνίδια που κατασκευάζονται στο TIC-80 μπορούν να εξαχθούν ως εικονικές κασέτες παιχνιδιών και να διανεμηθούν για διαφορετικές πλατφόρμες, όπως Android, Linux, MacOS, Windows, baremetal Raspberry Pi, Nintendo 3DS, RetroArch και HTML5. Το TIC-80 συγκρίνεται συχνά με το PICO-8, ένα άλλο πολύ γνωστό φανταστικό σύστημα που δεν είναι ανοιχτού κώδικα. και τα δύο συστήματα είναι δημοφιλή στους προγραμματιστές παιχνιδιών που ενδιαφέρονται για τους κλασικούς οικιακούς υπολογιστές και κονσόλες.Υπάρχουν οι εξής τεχνικοί περιορισμοί: οθόνη 240x136 pixel, 16 χρωματική παλέτα, 256 sprites χρωμάτων 8x8, ήχος 4 καναλιών κ.λπ.

Έχουμε λοιπόν κάτι που μπορεί να προγραμματιστεί ακριβώς όπως ένας home computer των '80s και που επιπλέον διαθέτει sprites, ήχο και μουσική, με μια ανάλυση οθόνης που "τρώγεται".

Δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ να φτιάξω κάτι δικό μου, αλλά εγκατέστησα τον αντίστοιχο emulator στο Retropie, και κατέβασα από εδώ μαζεμένα (διότι από την σελίδα του θα έπρεπε να τα κατεβάζω ένα-ένα) καμμιά 250αριά παιχνιδια τα οποία κυμαίνονται από σύντομα και αδιάφορα μέχρι και κάποια παιχνίδια σε στυλ Legend of Zelda και Wolfenstain 3D με κάπως μεγαλύτερο βάθος.

Αν θέλετε να του ρίξετε μια ματιά, στην σελίδα του που έγραψα στην αρχή γίνεται και emulating on-line. Δείτε και ένα video για να πάρετε μια ιδέα:


Τώρα για το Pico-8 που αναφέρθηκε παραπάνω. Στα πειραματικά πακέτα του Retropie υπάρχει emulator και για αυτό, αλλά στις δοκιμές μου έτρεχε το 1 παιχνίδι στα δέκα. Επιπλέον η ανάλυσή του είναι πολύ μικρότερη (128 X 128) και τετράγωνη, κατι που δεν μου πολυάρεσε. Είναι και επί πληρωμή αν το θέλετε εγκατεστημένο αλλού εκτός από το Retropie. Ίσως ασχοληθώ κάποια στιγμή πιο συστηματικά. Πάντως και εδώ μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στην αντίστοιχη σελίδα του για να δείτε τον emulator on-line.
 
Είναι ενδιαφέρον και fun project, το γνωρίζω από το ξεκίνημα του, δεν έχω ασχοληθεί όμως. Ήθελα να στο προτείνω να του ρίξεις μια ματιά πάνω στην κουβέντα που είχαμε εδώ αλλά έχει περάσει καιρός δεν θυμόμουν το όνομα TIC 80. Δες αν θες και το LÖVE που έχει την LUA για γλώσσα και δυνατό φόρουμ γεμάτο code Doodles!.
 
Πίσω
Μπλουζα